Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Boya atıksuyunda biyolojik reaktör besleme

Konu, 'ARŞİV' kısmında A.Kimyager tarafından paylaşıldı.

 1. A.Kimyager

  A.Kimyager CMNet Üyesi

  Arkadaşlar merhaba;

  Boya atıksuyu arıtma tesisimizde kesikli ve sürekli olak üzere biyolojik reaktörler var fakat şu anda koi değerleri yüksek.Havalandırmada sıkıntım yok fakat bakterilerimin durumu çok kötü flement mikroorganizmalarda bol miktarda mevcut.Size sorum şu olacak : Bu bakteriler için neler yapılabilir beslemede şeker ve üre kullanımı tavsiye ediliyor fakat ne oranlarda ne kadar kullancağımı bilmiyorum bu şeker ve üre konusunda bilgi verirseniz de çok sevinirim.
   
 2. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  bununla ilgili en genel oran 100/5/1 oranı. BOİ/Azot/Fosfor konsantrasyonu sırasıyla bu oranlarda olmalı.
  yüksek KOİ (dolayısıyla BOİ) değerlerinde şeker kullanmanız filamentlileri arttıracaktır çünkü her çeşit şeker ilavesinde BOİyi arttırırsınız, azot fosfor miktarı sabit kalır. ihtiyacınız olan üre ya da saf amonyak ya da diamonyum fosfat (ya da başka bir kimyasal da seçebilirsiniz tabii).. seçim kriteri fiyat ve kullanım kolaylığı-çalışma emniyeti. siz daha iyi bilirsiniz o kısımları. en güncel çıkış suyu analizlerinden ihtiyacınız olan azot ve fosfor miktarını kabaca belirleyip deneme yanılmayla kısa sürede doğru dozları bulursunuz diye düşünüyorum.

  azot ve fosfor mikroorganizmalarca kolayca sudan çekilir. nütrient beslemesinin sonuç verme süresi faydalı bakterilerinizin üreme hızına bağlı olacaktır büyük ihtimalle.

  bir de debiniz ve analiz sonuçlarınızı yazarsanız başka fikirler ve yaklaşımlarla gelenler çıkabilir. benim yazdıklarım biraz ezberden oldu.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları