• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Boyahane sularının numune alma öncesi arıtımı

aliertugrul

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Ekoteks Laboratuvarı
Herkese merhabalar,

Tekstil sektöründe hizmet veren boyahanlerin atık sularından numune alınmasından önce bir filtrasyon cihazı ile ön arıtım yapılması önerildi. Bunlar anladığım kadarıyla ilaç sektöründe kullanılan filtasyon cihazlarıyla aynı özelliklere sahip. Bu uygulamalar için mobil bir filtrasyon cihazı önerebilecek olan var mıdır?

ali bey merhabalar,
endüstriyel tipte su arıtma sistemleri üreten ve ayn zamanda atıksuda renk giderici kimyasal üreten bir firmada çalışıyorum, atıksu arıtımı uzmanlık alanımdır.
bu bahsettiğiniz filtrasyon cihazı, atıksuyun kimyasal arıtımından sonra mı kullanılacak, yoksa ön arıtma olarak mı isteniliyor?

Selin Hanım, laboratuvarda ve gerekirse sahada kullanılmak üzere test öncesi numune hazırlama maksatlı gerekiyor bu cihaz. Yani arıtım havuzlarına gitmeden önce atık sudan numune alacağız ve test öncesi filtrasyon yapacağız.

Konu şu. Boyahaneden gelen sularda 50 adet parametreye bakılacağını varsayalım. 10 litre su var elimizde. Bunu 0.45 mikron gözenek çaplı bir vakum filtresinden geçirmek zaman alabilir. Bunu hızlı bir şekilde halledecek bir çözüm var mı?

filtre gözenek çapı, analiz türü ve sonucunu değiştire(bile)ceği için belirlemelisiniz. ya daha çok veya kapasiteli ekipman kullanılacak, yada farklı bir çapta filtre sonucu (yaklaşık değer olraak) kabul edeceksiniz.