Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Büyük end. kazaların kontrolü hakk. yönet. güvenlik raporu tebliği taslağı

Konu, 'Mevzuat Taslakları' kısmında Aziz K. tarafından paylaşıldı.

 1. Aziz K.

  Aziz K. CMNet Üyesi

  Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında hazırlanan "Güvenlik Raporu Tebliği Taslağı" yayınlandı. Yüksek seviyeli kuruluşlar için zor bir süreç başlıyor. Hadi bakalım hayırlısı :)
   

  Ekli Dosyalar:

  Melih Coşar bunu beğendi.
 2. Mahmut Cimşit

  Mahmut Cimşit CMNet Üyesi

  Bütün tesisler için de sen şuna. seveso III kapsamında alt seviyeli kuruluşlardan da istenecek.
   
 3. Aziz K.

  Aziz K. CMNet Üyesi

  Peki kötü haberi de verelim o zaman :( 2016 yılından sonra SEVESO III direktifi uygulamaya alınacak. Bildirimler yenilenecek ve bildirim yapılacak bakanlık portalının arka planındaki formüller da değişeceği için SEVESO III direktifi ile çok büyük olasılıkla alt seviyeli kuruluşlar üst seviyeli kuruluşa dönüşecek ve muaf olan kuruluşlar da alt seviye olacaklar. Mevcut yönetmelikte geçen mümkün olan en yüksek önlem seviyesi 1x10-4'den 1x10-6 'ya düşürülecek ve tüm sanayi kuruluşları proses emniyeti hususunda çok ciddi yatırımlar yapmak mecburiyetinde kalacaklar. Ayrıca SEVESO III direktifi kuruluşun kendisi ve çevresindeki yerleşim bölgeleri ile ilgili keskin ifadeler içereceği için büyük olasılıkla yerleşim alanı içinde kalan tesislerin yerleşim dışına taşınması da gündeme gelecek. Avrupa'da büyük tesislerin ülkelerini bırakıp neden Çin'e yatırım yaptıklarını (sadece işçilik ucuz olduğu için değil) da bu mevzuatlar sayesinde net biçimde öğrenmiş oluyoruz.

  GÜVENLİK RAPORU TEBLİĞİ YAYINLANDI

  Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkında Yönetmelik kapsamında hazırlanması gerekli "Güvenlik Raporu" ile ilgili Tebliğ 24 Ocak 2015 tarihinde resmi gazete yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yıl sonuna çok az kaldı. Çalışmaya devam ;)
   

  Ekli Dosyalar:

 4. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Üst seviyeli olan kuruluşta çalışan arkadaşlar güvenlik raporu çalışmaları nasıl gidiyor? Raporu kendi imkanlarınızla mı hazırlayacaksınız yoksa bir firmaya mı ihale edeceksiniz?
   
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  @Aziz K. merhaba 2016 yılından sonra seveso III direktifine göre bildirimleri yeniden mi yapacağız faaliyette herhangi bir değişiklik olmasa bile? seveso III direktifi yayınlandı mı peki?
  teşekkür ederim.
   
 6. Aziz K.

  Aziz K. CMNet Üyesi

  @shalic selamlar. SEVESO ekranını kullanıyorsanız 2 şubatta ekranın BEKRA sistemine aktarıldığını söylemekle söze başlamak isterim. İlgili duyuruya ekteki linkten erişebilirsiniz. Öncelikle buradaki bilgileri ivedilikle güncellemelisiniz. Bunun haricinde yeniden bildirim yapılması konusu Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması yönetmeliğinde net biçimde ifade edilmektedir. Bundan sonra bildirimleri bu yönetmelik hükümlerine göre güncellemeniz gerekiyor. SEVESO III'e geçiş ise hemen olmayacak. Önce SEVESO II'ye göre hazırladığımız Güvenlik raporlarının kabul edilmesi gerekiyor. Bakanlık Sanayi kuruluşlarının durumuna göre karar verecektir. Sanırım en az bir kaç yıl daha SEVESO II ile ile devam edeceğiz gibi görünüyor.

  T.C. ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 7. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba tekrar @Aziz K. evet yönetmelikte güncelleme bilgileri açık verilmiş, ben aslında şunun için sormuştum bekra sistemine geçildiği için eski bildirimlerin güncellenmesi gibi bir ley söz konusu mu acaba? ben bekra sistemine girdim firma bilgileri karşıma çıktı onları güncelledim zaten sistem de daha ileri gitmesi, sayfa hata verdi.:)
   
 8. L.Nergiz

  L.Nergiz CMNet Üyesi

  Ben ilk defa kullandım bu sistemi. Sisteme giriş yapıp firma bilgilerini güncellediğinizde sistem firmayı 1. sınıf 2. snıf yada 3. sınıf olarak kategorilendiriyor faaliyet alanına göre, ardından bildirim yapabiliyorsunuz. Sayfaya bildirim yaptıktan sonra bir daha giremedim ben de
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 9. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  Bakanlık 02.02.2016 tarihinde aşağıdaki duyuruyu yaptı. Duyuruya istinaden BEKRA bildirim sisteminde beyanların güncellenmesi gerekiyor..

  upload_2016-2-24_21-51-0.png
  @shalic
   
  L.Nergiz ve sdagtekin bunu beğendi.
 10. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  teşekkürler cevaplarınız için, ben de şimdi ilk defa açıldı bekra sistemi eski yaptığım bildirimler görünüyor, aynı bildirimleri tekrar mı yapmalıyım. hiç bir değişiklik yok hatta kullandığımız benzin vs de azalma dahi var.
   
 11. mehmetdemir

  mehmetdemir CMNet Üyesi

  @shalic, eski bildirimlerin sistem üzerinde görünmeye devam edecek. elindeki miktarlara göre yeni bir bildirim yapmanı istiyorlar. (eksilen/artan maddelerini güncelleyerek; herhangi bir değişiklik yoksa da aynı miktarları girerek yeni bir bildirim yapmalısın.)
   
  sdagtekin bunu beğendi.
 12. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  çok teşekkür ederim. aynılarını tekrarlayacağım şimdi.

  bekra sistemi hesaplamayı ve kuruluş sınıflandırmasına işletmeci beyanına bırakıyor öyle mi? bu hesaplamaları sizler yaptınız mı arkadaşlar?

  @L.Nergiz merhaba tekrar girebildiniz mi sisteme?
   
 13. mehmetdemir

  mehmetdemir CMNet Üyesi

  @shalic, eğer tüm maddelerini sisteme doğru şekilde girdi isen (EC ve CAS numaraları, tehlike ve risk kodları) sistem arka planda bunların hesaplamasını yapıyor. "Yeni Bildirim" linkine girdiğinde "Bildirim İçeriği" sekmesinin yanında "Adlandırılmış Tehlikeli Maddeler" ve "Adlandırılmamış Madde ve Karışımlar" miktarları olarak bu sekmeleri görebilirsin. Buradaki madde miktarların Bölüm-1 ve Bölüm-2'deki Sütun-3 sınırlarını geçmiş ise zaten işletmen üst seviyeli demektir. Hesaplama yapmana gerek yok. Yok altında ise evet teker teker hesaplama yapman gerekecek. Çünkü bildirimi kaydet ve gönder dediğin zaman, hesaplamayı kendim yaptım, doğru yaptım şeklinde kutucukları doldurup o şekilde gönderebiliyorsun.
   
  Pınar Pelit Demir ve sdagtekin bunu beğendi.
 14. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  evet aynen dediğiniz gibi sınır değerlerin çok çok altındayız, o yüzden kendim hesaplamam gerekecek çok ilginç. eski bildirimime kapsam dışı demesi bir şey ifade etmiyor bu durumda . bir hesaplamaya çalışayım. çok sağ olun yardımlarınız için.
   
 15. L.Nergiz

  L.Nergiz CMNet Üyesi

  @shalic Girebildim sisteme , risk kategorisini nasıl belirliyoruz acaba
   

  Ekli Dosyalar:

 16. mehmetdemir

  mehmetdemir CMNet Üyesi

  @L.Nergiz, Yönetmeliğin Ek-1 listesinde bulunan Bölüm-1 ve Bölüm-2'deki sınır değerlere göre.
   
  L.Nergiz bunu beğendi.
 17. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  Xi ve Xn sembolleri olan müstahzarları BEKRA hesabında nereye dahil edeceğiz msds de H kodları yok
   
 18. mehmetdemir

  mehmetdemir CMNet Üyesi

  @Kenan Atalar, yeni madde eklerken, sistem o maddenin EC No, Cas No, Türkçe İsim, ingilizce İsim, Sınıflandırma ve Risk Kodlarını istiyor.
  F, T, Xi ve Xn sembollerini Sınıflandırma bölümünde seçiyorsun. R1, R2 gibi kodları da Risk Kodları alanında işaretliyorsun.
   
 19. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  işaretlemeleri yaptım sadece hesap yaparken nasıl bir yol izleneceğini tam oturtamadım. hesap yaparken R kodları mı yoksa Xn tarzı kodlar üzerindenmi gidilecek. Bir çok R kodunu barındıran müstahzar maddeler var
   
 20. mehmetdemir

  mehmetdemir CMNet Üyesi

  Xn tarzı kodlardan gitmeni öneririm.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...