Büyük Eylem İçin Ön Toplantıya Davet.Hedef 3000 kişi

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#1
Çevre Görevlisi Belgesi Bertaraf (Yakma) Eylemi

Eylem nasıl yapılsın diye üzerinde konuşmak ve planlama yapmak için 13 Şubat Pazar günü İstanbul Şube tünel/taksim de toplantı yapılacak.

Eylem için özel ve dikkat çekici senoryo ve konular üretmek için bu toplantıya bir fikri olan her çevre mühendisinin gelmesi gerekmektedir.

Eylem de yürüyüş,basın açıklaması,renkli sloganlar,belge yakma gibi uygulamalar yapılması düşünülmektedir.ayrıca daha renkli bir eylem olsun diye evli olanlar çocuklarıyla,arkadaşı olan arkadaşıyla gelsin.


Çevre Hususunda çevre mühendisi tam ve kesin yetkilidir.Diğer disiplinlerle ortaklaşa bilgi alışverişi yapıp çevre konusunda en doğru çözümü çevre mühendisi üretir.Çevre Görevlisi = Çevre mühendisi denklemini uygulamaya koymak hem bakanlığın işini kolaylaştırır hemde piyasada çevre ile ilgili işlerin rastgele yapılmasını önler.Ayrıca asıl işi imalat,kalite kontrol veya iş güvenliği olan çevre mühendisi dışındaki kişilere ek iş yükleyip çevre ile ilgili işlerin ne kadar basit olduğunu kabul etmektir.
Bu bir basiretsizliktir.Bu bir siyasetçilik mantığının teknik uygulamayı yanlış yöne sevk etmesidir.

Bu ülkede belki şu an işsiz veya mesleğini yapamayan atıyorum 5.000 çevre mühendisi varsa

Balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği, ziraat mühendisliği ve veteriner fakültesi, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezunu işsiz belki de 500.000 dir.

500.000 kişinin oyu > 5.000 çevre müh. oyu

500.000 kişiye sevimli görünmek için, 5.000 kişiyi ezip geçene hakkımızı helal etmeyeceğiz.

Bu ülkede çevre görevlisi olacak çevre mühendisi kalmadı da mı, başka disiplinlere benim işimi yapma hakkı veriliyor.

Asıl işleri zaten bu olan çevre mühendislerinden bu işlerle alakası olmayan disiplinlerle ekmeğini paylaştırmaktan utanmadığınız biz çevre mühendislerinden ; çevre izin ve lisans başvuru hizmetlerini yerine getirmek için 250 lira ödeyip Çevre Görevlisi Belgesi almamızı istediniz ya.Yazık O Bakanlıktaki Çevre kavramına.

En acısı ne biliyormusunuz,Aynı iş yerindeki Jeoleji Mühendisi bir çalışan benim belgem olmadığı ve olmayacağı için (bu şartlarda kabul edilemez olan), çevre izin ve lisans başvurusunu benim firmamda O yapacak.İşte ben açıkça derim bu tabloyu yaratan bakanıma : Mesleğim Çevre Mühendisi ,Tanımam Çevre Mühendisinden başka Çevre Görevlisi.

Taksimde,Çağlayanda,bakırköyde,kadıköyde,kazlıçeşmede neresi olursa olsun farketmez.Toplanalım yakalım bu belgeyi ,küllerini de bakanlığa elden teslim edelim.

Bu gün susan yarın da konuşmasın.

Zaten ezik kalan çevre kavramının onurlu Mühendisleri, mesleğine sahip çıkacak,ekmeğini ve daha önemlisi mesleki yetkisini kimseye peşkeş çektirmeyecektir.

İşini yapamayan binlerce çevre mühendisinin ONURU için !
 

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Site Kurucusu
Kayıt
7 Aralık 2008
Mesajlar
3.547
Beğeniler
3.613
Şehir
Astana
#2
O gün orada olup yorulana kadar konuşmak isterdim fakat izin tarihlerim buna müsait değil maalesef. Fakat şunuda dile getirmek istiyorum gönlüm ve desteğim sizlerle. Bu eyleme katılmakta her çevre mühendisinin mesleki görevidir. Çevre görevliliği kavramı bizlerin iş potaniyelinin olduğunu göstermekten başka hiçbir işe yaramadı. Bunun farkında olup hakkımızı korumalıyız. Çevre görevliliği kalksada herkes iş bulabilir bundan emin olun. Çevre denetleme gibi bir yönetmelik evet mutlaka gerekiyor. Fakat akla, fikre bilime uygun bir yönetmelik.

Bu eyleme tam destek sonuna kadar destek !!!
 

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
2 Mart 2009
Mesajlar
184
Beğeniler
28
Şehir
Manisa
#3
Mehmet Bey bu mailinizi çmo'nun mail grubunda paylaşır mısınız? Daha fazla kişiye ulaşmış olur ve belki orada da bir fikir alışverişinin zeminini başlatır.
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.258
Beğeniler
2.327
Şehir
Çankaya/Ankara
#4
Keşke ben de gelebilsem. Ankara'dan gönlüm sizinle:)
 

zuhall

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
2 Mart 2009
Mesajlar
184
Beğeniler
28
Şehir
Manisa
#5
Birtane Ankara'da yapılmalı o halde :)
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
68
Şehir
Mersin
#6
ankara yapılması çok isabet olur; fakat öncelikle oda şube ve temsilcilikler kanalıyla bulunan ilde meslektaşalr ön bir eylem yapılıp dikaktler çekildikten sonra ankara da bakanlık önünde veya mecliste eylemleri sürdürmek de düşünülmeli..
 

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#7
arkadaşlar eylem için görüşlerinizi aşağıda ÇMO şube toplantısına katılarak belirtelim.bu mesele mesleğimizin onurlu duruşu açısından dönüm noktası çünkü.

MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM!
Değerli Üyemiz,
Çevre Görevlisi ve Çevre Danışmanlık Firmaları hakkında yönetmelik yayımlandığı tarihten itibaren Çevre Mühendisliği mesleğine ilişkin getirdiği uygulamalarla tartışmalara sebep olmuş, meslektaşlarımızın haklı tepkisini toplamıştır.
Hepimizin bildiği gibi; bu yönetmelik Çevre Mühendisliği diplomasını hiçe sayarak mesleki faaliyetlerini sürdürmek için meslektaşlarımızın Çevre Görevlisi belgesine sahip olması zorunluluğu getirmiş, Serbest Mühendis Müşavir belgesi ile Çevre Danışmanlığı yapmakta olan üyelerimizi şirketleşmeye zorlamıştır.
Balıkçılık teknolojisi mühendisliği, endüstri mühendisliği, fizik mühendisliği, gıda mühendisliği, hidrojeoloji mühendisliği, inşaat mühendisliği, jeoloji mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, makine mühendisliği, metalurji ve malzeme mühendisliği, maden mühendisliği, orman mühendisliği, orman endüstri mühendisliği, su ürünleri mühendisliği, tekstil mühendisliği ve ziraat mühendisliği, fizik, kimya veya biyoloji bölümlerinden mezun olanların da sınav şartını yerine getirerek görevli belgesi almasıyla Çevre Mühendisliği mesleğini yapabilmeleri sağlanmıştır.
Tüm meslektaşlarımızı Çevre Mühendisliği mesleğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.
13 Şubat Pazar günü ÇMO İstanbul Şubesinde saat 14.00’te yapılacak toplantıda bir araya gelelim, bu yakıcı sorun karşısında toplumsal muhalefet oluşturmak ve hukuksal mücadele başlatmak adına neler yapabileceğimizi birlikte tartışalım.
Çevre Mühendisleri Odası
İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

Toplantı Yeri:
ÇMO İstanbul Şubesi İstiklal Cd. Koçtuğ İş Hanı No: 178/2 Tünel Beyoğlu

Toplantı Tarihi:
13 Şubat Pazar saat: 14.00
 

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#8
çevre görevlisi belgesi almış .almamış,almayı düşünen düşünmeyen,
bu belgeye sahip olmayla alakalı durumunuz ne olursa olsun , Mesleki Yetkilerimizin Önemini vurgulamamız açısından bu eylem çok önemlidir.
 

Yukarı Alt