• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

C/n/p oranı hesaplaması hk

RMD01

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Adana Çevre Merkezi
Arkadaşlar sektöre yeni girmiş birisi olarak sizden bir bilgi almak istiyorum. C/N/P oranının kaç olması gerektiği ile ilgili bir çok döküman bulabildim. ancak hiçbir yerde bu oranın nasıl hesaplandığını bulamıyorum. basit bir şekilde düşündüğümde C , N , P değerinin P ye bölünmesi ile hesaplandığını düşünmüştüm. ama sonuçlar çok farklı çıkıyor.
Örnek:
KOİ = 1800 , NH4-N = 6,5 , PO4-P = 1,3 olan havuzlarda C/N/P değerini bulmak için tüm değerleri 1,3 e bölünce sonuç 1384/5/1 çıkıyor. koi değerinin bu şekilde çıkması normal değil. bu konuda yardım edebilirseniz çok sevinirim.

C dediğin şey sadece KOİ değil ondan öyle çıkıyor. Karbon oranı organik maddenin yani arıtma tesisinde bulunan tüm organik maddenin yapısında bulunuyor demektir. Boi,KOi , Carbonlu bileşikler bakteri yapısı bakteri formülü yani arıtma tesisin ana elementi olarak düşünebiliriz. Azot ve fosfor oranı standart çıkıyor. Koi ve Boi oranı tesiste bulunan yani atıksuda bulunan tüm karbonlu organik maddeler için ayrı ayrı hesaplanabilir.

C/N/P oranı, havalandırma havuzlarının sağlıklı bir şekilde işletilebilmesi için atıksuda bulunması gerekli bileşenleri tanımlar ve kabaca 100:5:1'dir. Burada C: Nihai BOİ, N: TKN cinsinden azot miktarı. P: Fosfor dur. Örneğin BOİ'si 100 mg/L olan bir atıksuda N:5 mg/L, P: 1 mg/L veya üzeri olmalıdır. Sizin atıksu KOİ'si 1800 mg/L yazmışsınız. BOİ'sinin 1000 olduğunu varsayalım. (Doğru sonuç için ölçtürmeniz gerekli) Buna göre N:50, P:10 olmalı. Yani buna göre atıksuyunuza dışarıdan N ve P eklemeniz gerekiyor.

@Centilmen NN Aerobik atıksu arıtımı süresin-
ce, C:N:p oranı 100:10:1 ile 100:5:1 aralığında olmalıdır.

Tecrübeler, kentsel atıksudaki C:N:p oranının yaklasık 100:20:5
olduğunu göstermistir.

"Verimli denitrifikasyon için", biyolojik
olarak kolayca parçalanabilen C bile-
siklerinden belirli bir oranda mevcut
olmalıdır. Kentsel atıksu ilk çöktürme tan-
kından geçtikten sonra, 100:25 (=4)’lik
bir BOİ5:N oranına sahiptir. Eğer oran
100:40 (=2,5)’in altına düserse, denitrifi-
kasyon prosesinin verimliliği bozulur ve
bu dısa akısta daha yüksek nitrat değer-
leriyle sonuçlanır.