Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çalışan annelere müjde!

Konu, 'ARŞİV' kısmında Cansu Bağ tarafından paylaşıldı.

 1. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Gebe veya Emziren Kadınların Çalıştırılma Şartlarıyla Emzirme Odaları ve Çocuk Bakım Yurtlarına Dair Yönetmelik' Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  GEBE KADINLARA YÖNELİK YENİ UYGULAMALAR

  Yönetmenliğe göre gebe kadınlar için işyerlerinde gebe şu uygulamalar geçerli olacak:
  Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılacak. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmayacak. Başka bir işe aktarılması mümkün değilse, çalışanın sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli süre içinde, isteği halinde çalışanın tabi olduğu mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla ücretsiz izinli sayılması sağlanacak. Ancak bu süre, yıllık ücretli izin hakkının hesabında dikkate alınmayacak.

  Kadın çalışanlar, gebe olduklarının sağlık raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar geçen sürede gece çalışmaya zorlanamazlar.

  Yeni doğum yapmış çalışanın doğumu izleyen bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda sağlık ve güvenlik açısından sakıncalı olduğunun sağlık raporu ile belirlendiği dönem boyunca gece çalıştırılmaz.

  Gebe veya emziren çalışan günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.
  Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.

  BEBEK EMZİREN KADINLARA YÖNELİK UYGULAMALAR


  Yönetmenliğe göre; bebek emziren kadınlar için işyerlerinde gebe kadınlara yönelik olarak şu uygulamalar geçerli olacak:
  Emziren çalışanların, doğum izninin bitiminde ve işe başlamalarından önce, çalışmalarına engel durumları olmadığının raporla belirlenmesi gerekir. Çalışmasının sakıncalı olduğu hekim raporu ile belirlenen çalışan, raporda belirtilen süre ve işlerde çalıştırılamaz.

  Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

  Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150'den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV'te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

  İşverenler, ortaklaşa oda ve yurt kurabilecekleri gibi, oda ve yurt açma yükümlülüğünü, kamu kurumlarınca yetkilendirilmiş yurtlarla yapacakları anlaşmalarla da yerine getirebilirler.

  Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın çalışanların toplam sayısı dikkate alınır.

  Emzirme odası ve/veya yurt kurulması için gereken kadın çalışan sayısının hesabına erkek çalışanlar arasından çocuğunun annesi ölmüş veya velayeti babaya verilmiş olanlar da dahil edilir.
   
 2. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Anneye verilen haklar çok güzel fakat ileride oluşacak sorunları hiç birimiz göremiyoruz.

  İşveren bayan eleman almayacak bu gidişle.
   
 3. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  okurken tam da aklından geçenlerdi hakkımız haksızlığa uğrayacak gibi sanki!
   
 4. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  İleriye bakmıyoruz ki.
  O an işimize geldiği için susup oturuyoruz. Sonuçları kadınların iş bulma şansını düşürecek.
  Hatta ortada çalışan bayan kalmayacak.
  Hepimiz artık evde çocuk bakarız.
   
 5. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Sanki amaç o gibi geldi, çalışan erkek sayısının dalga dalga artması, ve işsizlik oranını düşürdük reklamları çok mu ütopik oldu!
   
 6. Fatma Gül Es

  Fatma Gül Es Genel Yönetici

  "Kadınlarımızı koruyorlar.." diye iyi tarafından bakmayı çok isterdim ama son zamanlarda haklarımızın fazlasıyla çiğnendiğini gördüğümüz için ne yazık ki ben de sizlerle aynı düşüncelere kapıldım.. Sanki minare çalınacak da önceden kılıfı hazırlanıyor gibi.

  Biz mi çok art niyetli düşünüyoruz anlamadım ki..
   
 7. kaanozdemir

  kaanozdemir CMNet Üyesi

  ben anne olamam zaten ilgilendirmez beni ama bu sağlık raporunu kim verecek osgb firması ise işveren bana göre istediği gibi rapor yazdırır gibi...
  bide işveren olarak düşünmek gerekirse işveren bekar ister evliyse doğum ile ilgili taahhüt ister piyasada bu tarz taahhütleri duyuyoruz... allah özelde çalışan çalışan annelerin ve anne adayların yardımcısı olsun...
   
 8. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  işvereni de teşvik edici bir düzenleme olmalı bayan çalıştıran işletmelerin vergi ve ssk ödemeleri gibi o zaman hak sahibi olabiliriz ancak
   
  Melih Coşar ve Cansu Bağ bunu beğendi.
 9. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Kesinlikle katılıyorum.
   
 10. gülay

  gülay CMNet Üyesi

  Ama bu karar henüz tartışılırken bir bakandı yanlış hatırlamıyorsam gazetecinin bizimle aynı fikirdeki sorusuna 'çalışan seçimine kimse karışamaz serbest piyasa' demişti sırf biz yaptık gerisini havale ediyoruz demek için oldu bu karar ne yazık ki
   
 11. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Bekarın da evlenip çocuk yapma ihtimali var tabi.
  Ben işveren olsam 3 yıllık sözleşme imzalatırım.
  Bayan olmama rağmen beni bile böyle düşündürüyor.
   
 12. kaanozdemir

  kaanozdemir CMNet Üyesi

  yönetmeliği çıkaran da kesin diyodur bir yönetmelik çıkardım hayıra mevlam kayıra....
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları