• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eğitim Çalıştay duyurusu (yeterlik hizmetlerinin etkinleştirilmesine dair kapasite geliştirilmesi projesi)

Arkadaşlar, Bakanlık e-yeterlilik uygulamasında aşağıdaki şekilde bir duyuru yayınlanmıştır. Bilginize. Yalnız sadece ÇED yeterliliğine sahip firmalar için mi anlayamadım.

Çalıştay Duyurusu (Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi)

Bakanlığımız ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi protokolü kapsamında Hacettepe Üniversitesi tarafından “ÇEVRE HİZMETLERİ YETERLİK YÖNETMELİĞİ TASLAĞI” ile ilgili ÇED Yeterlik Belgesi sahibi firmalara, çevre yönetim birimlerine ve çevre danışmanlık yeterlik belgesi sahibi firmalara 14 Nisan 2022 tarihinde saat 14:00 de çevrimiçi bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Toplantıya katılım sağlamak isteyen ÇED Yeterlik Belgesine sahip kurum kuruluşların; katılacak personel ve iletişim bilgilerini csbyeterlik@gmail.com eposta adresine bildirmeleri halinde çevrimiçi toplantı bağlantıları ilgili kuruluşlarla paylaşılacaktır.

Şafak YılmazBakanlığımız ile Hacettepe Üniversitesi arasında imzalanan Yeterlik Hizmetlerinin Etkinleştirilmesine Dair Kapasite Geliştirilmesi Projesi protokolü kapsamında Hacettepe Üniversitesi tarafından ÇEVRE HİZMETLERİ YETERLİK YÖNETMELİĞİ TASLAĞI ile ilgili ÇED Yeterlik Belgesine sahip firmalara, çevre yönetim birimlerine ve çevre danışmanlık yeterlik belgesi sahibi firmalara 14 Nisan 2022 tarihinde saat 14:00 de çevrimiçi bir bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Toplantıya katılım sağlamak isteyen Çevre Danışmanlık Firması, Çevre Yönetim Birimi veya ÇED Yeterlik Belgesine sahip kurum kuruluşların; katılacak personel ve iletişim bilgilerini csbyeterlik@gmail.com eposta adresine bildirmeleri halinde çevrimiçi toplantı bağlantıları ilgili kuruluşlarla paylaşılacaktır.
duyuru güncellenmiş, danışman firmalarda katılacak ;)

Katılan var mı, ne görüşüldü?

Sami TendürekBen katıldım, BAZI meslektaşlarımız anlamsızca en büyük sorunumuz Çevre Görevlisi/Çevre Yöneticisi kavramıymışçasına buna takıldılar. Sektörün ve mesleğimizin daha büyük problemleri varken sadece buna takılmalarına akıl sır erdiremedim. Buna bir de para avcısı ÇMO da eklenince pek verimli toplantı olamadı. Sunumu yapanlara hakaretlere varırcasına söylemlerde bulundular. Dolayısıyla onlar da gerildiler. Soru-cevap kısmı olamadı, sorunlarımız konuşulamadı, yeni fikirler ortaya atılamadı. Bir daha böyle bir toplantı yapılır mı bilemem.

Bu konuda çok fazla şey var. Uğur Bey'in yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum. Gönül isterdi ki orada çevre mühendisleri ve oda olarak teknik bir biçimde konuşarak isteklerimizi artısı ve eksisi ile ifade edelim. Ama gelinen durum ortada. Ayrıca bu konuya bir de anket koyacağım. Çünkü bu noktada siz değerli meslektaşlarımın fikirlerini oldukça merak ediyorum.

Ayrıca Çevre Mühendisleri Odası çeşitli kanallardan bir duyuru da yayınladı:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Bu konuyla ilgili fikirlerinizi de belirtmenizi dilerim. Burada artısı eksisi ile bize yakışır biçimde tartışalım.

Klasik oda yaklaşımı hep eleştir her şeye karşı ol ama çözümün var mı hayır yok. Diploma bize yeter diyorlar o zaman her yeni mezun direk AAT işletebilmeli Yada doğrudan bir firmanın danışmanlığı yapabilmeli. Eleman diyor ki diplomam bana yeter diyor AAT nin D sınavı için kopya çekmeye çalışıyor. Diploma bana yeter diyor irsaliye ile fatura ayrımı bilmiyor. Aylık değerlendirme tutanağı tutamıyor.

Uzmanlık kötü bir şey değildir. Aksine mesleğimiz açısından çok iyidir.

Toplantıda konuşulan konular arasında sıkıntılı taraflar tabiki de var ama ben özet ile olumlu bakıyorum.

Özellikle eğitim kısmına artık motat girişlerini öğrenmek için tecrübeli ÇM lerin peşinden koşmanıza gerek kalmayacak. Eğer bu alanda çalışacaksanız bakanlık eğitimi alacaksınız. Uzmanlık ve sertifikasyon kısmı gayet güzel olur kanaatindeyim.

Odanın argümanları ise "Çevre Görevlisi değil Çevre Mühendisi" söylemi tabi ki de bu söylem doğru. Çevre mühendisi sıfatı dışında sıfat bize yakışmıyor. Ama bunu her yerde alakalı alakasız dile getirmenin bir mantığı yok.

Bugün deseler ki Çevre Görevlisi belgesi ve ibaresi kalktı hayatında ne değişecek. İstihdam mı artacak ? Maaşlar mı yükselecek ? Çalışma şartları mı iyileşecek ?

Yada bundan sonra bize çevre yöneticisi deseler ne olacak.

Çok uzattım toparlayalım;

Diploma bize yetmez, Uzmanlık Şarttır. Eğitim 4 yıl olmaz hayat boyu devam eder.

Saygılarımla...