• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çamur susuzlaştırma/kurutma

emres12

Kayıtlı Kullanıcı
ayda ortalama 70 kg yılda 800 kg arıtma çamuru çıkan bir paket arıtma tesisinde (evsel nitelikli biyolojik arıtma tesisi) çamuru susuzlaştırma/kurutma için en uygun sistem sizce hangisidir

uygunluk(ekonomik,işletmesi kolay v.b.)

Arkadaşlar benimde bir sorum var ? Bir paket arıtma sistemindeki çamuru 3'te bir oranında kalacak şekilde nasıl alabilirim? Paket arıtma tanktaki suyun tamamını deşarj etmiyor. Dolayısıyla vidanjör hizmeti aldığımda tanktaki çamurdan çok su çekimi yapılıyor. Bilmediğim için havalandırmayı manuel çalıştırıyorum ve o şekilde dipteki çamuru alabiliyorum.

Paket arıtma sistemini yazarsanız Ona göre daha doğru bir öneri sunabilirim.

Tesisteki fosseptik haznelerinin (dengeleme, ön çöktürme tankları vs.) yapısı da önemli.

En alt zemin için geçirimsiz yapı adına zemin kaplaması (çamur LOT'larında kullanılan benzeri) lazım, zeminde çakıl da olacaksa kuruma sırası sonrası ilk çamurlar yüzeyinde kolay ayrılması muhtemel olan su yapısının çamurlardan ayrılması için zemine hareket eden suların da toplandığı toplama-drenaj hattı lazım olabilir (çamurların buharlaşma hızına bağlı olarak, sistemin hacmi değişir).

En alt zemin için geçirimsiz yapı adına zemin kaplaması (çamur LOT'larında kullanılan benzeri) lazım, zeminde çakıl da olacaksa kuruma sırası sonrası ilk çamurlar yüzeyinde kolay ayrılması muhtemel olan su yapısının çamurlardan ayrılması için zemine hareket eden suların da toplandığı toplama-drenaj hattı lazım olabilir (çamurların buharlaşma hızına bağlı olarak, sistemin hacmi değişir).

@Şafak Yılmaz

Merhaba;
Bir üretim tesisim su iyileştirme ekipmanlarını yenileyecekler,bu esnada 500 kg kadar reçine atık oluştuğunu belirtirler,bu reçine atığın arıtma çamurları ile atılması uygun olur mu ? Görüşlerinizi bekliyorum.

Merhabalar ,

Arıtım ekipmanlarınızı değiştirirken reçine atık ve çamur atıklarını ayrı ayrı değerlendirmeniz gerekmektedir.
Dolayısıyla reçineler için aşağıda belirttiğim atık kodu ile çıkış yapmanızı tavsiye ederim.
22739