• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çatıya Güneş Paneli

MuRaTD.

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
muhendislik
arkadaslar merhaba ek1 bır tesısmızın çatısına gunes paneli koymayı ıstıyolar bunun cevre ıznı ve ced de herhangı bır uygunluk veya ızın yenıleme durumu varmıdır. ben yonetmelıgı ınceledıgımde çatı ve cephe sıstemlerı harıc ıfadesı yer alıyor bununla ılgılı bır ıslem yapmıs tercubesı olan arkadasımız varmı ?

5.11.2014 tarih ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği’nin (26.05.2017 tarihli ve 30077 sayılı değişiklik) Ek-1 listesinin 45. maddesinde “Proje alanı 20 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 10 MWe ve üzerinde olan güneş enerji santralleri” Ek-2 listesinin 45. Maddesinde “Proje alanı 2 hektar ve üzerinde veya kurulu gücü 1 MWe ve üzerinde olan güneş enerji santralleri (çatı ve cephe sistemleri hariç)”yer almaktadır. Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan projeler için ÇED Başvuru Dosyası hazırlanarak e-ÇED sistemi üzerinden Bakanlığımıza; Ek-2 listesinde yer alan projelere ait başvurular için de Proje Tanıtım Dosyası hazırlanarak projenin kurulacağı İl’in Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) e-ÇED sistemi üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir. Kurulu güç değerlerinin Yönetmelikte belirtilen eşik değer altında kalması durumunda ise, değerlendirmenin yapılabilmesi için; projeye ait iş akım şeması, proje özeti, aplikasyon krokisi, alanın yer aldığı Çevre Düzeni Planı ve plan notları, 1/25000 ölçekli topografik harita, güncel Google Earth üzerinde alanın gösterildiği harita, alanın mülkiyet durumunu (tapu veya kiralama anlaşması), projenin kurulacağı alanın büyüklüğü ve firmanın yer aldığı ticari sicil gazete gibi belgeler ile projenin kurulması planlanan İl’in Valiliğine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) müracaat edilmesi gerekmektedir.

Merhaba arkadaslar çatıya gunes panelınde çed gorusu gereklımıdır arkadaslar catı harıc dıyor yonetmelıkte ama varmıdır bılgısı olan

peki var olan çed kapsam dışıdır görüşünü yenilemek gerekir mi? Kapasite artışından dolayı daha yeni yenilemiştim.

merhaba ,İşletmemizde 2025 yılında çatıya güneş paneli kuracağız çatıya kurulan güneş paneli çed kapsamdışı,ilave olarak üretim yaptığımız salamura tanklarımıza çelik konstrüksiyon üzerine güneş panelleri kurulacak o da çatı tipi olarak mı geçiyor ? Çatı tipi olarak geçmiyorsa Çed raporu mu almamız gerekiyor .