• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇDY itirazı için dilekçe örneği

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Sayın Veysel Eroğlu Hocamız, Sayın Lütfü Akça hocamız, Sayın Hasan Zuhuri Sarıkaya hocamız,

Bu dilekçemizi size 2225 üyemizin bulunduğu facebook grubumuzla ve 1250 üyemizin bulunduğu cevrekulubu@googlegroups.com gruplarımızla oluşturduğumuz taleplerimizi iletmek için gönderiyorum. (Grup adı : ÇEVRE DENETİM YÖNETMELİĞİ DEĞİŞSİN. )(
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
) Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde Çevre Denetim Yönetmeliği yayınlandı. Fakat içinde Çevre Mühendisliğini hiçe sayan maddeler olması, en önemli maddelerde Çevre Mühendisi kelimesinin dahi yer almaması bizi çok derinden üzdü. Bir çoğumuz sizden eğtim alırken hem teknik hem de mesleğimizin kalitesi adına çok şey öğrendik. Bu konuda mesleğimize sahip çıkabilmemiz için, yönetmeliğin bizlere uygun bir şekilde yeniden düzenlenmesi konusunda sizden yardım ve destek bekliyoruz. Tüm Çevre Mühendisleri sizden gelecek yanıtları beklemektedir.

Saygılarımla,

Mehmet Can AVŞAR
Çevre Mühendisi
0506 877 7118
m.can.avsar@cmo.org.tr

'ÇEVRE DENETİM YÖNETMELİĞİ DEĞİŞSİN.' grubu(
)
Çevre Mühendsileri Grubu (cevrekulubu@googlegroups.com)

Yönetmelikte istediğimiz değişiklikler :
1 - Çevre görevlisi olmasına olanak sağlanan disiplinler ciddi bir şekilde sınırlandırılmalıdır. ÇEVRE MÜHENDİSİ disiplini EKLENMELİDİR? Özellikle VETERİNERLİK, MADEN, ZİRAAT gibi bölümler derhal çıkartılmaldır. Hatta diğer disiplinlerin çevre yüksek lisansı yapmış olmaları şart koşulmalıdır.

2 - Diğer disiplinlerin gireceği eğitim, sadece lise mezunlarının bile geçebileceği ölçüde BASİT MEVZUATTAN ziyade, ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ teknik konularını içermelidir ve ÖNÜNE GELEN bu belgeyi alamamalıdır.Bu eğitimin içeriğini belirleyen ekip lideri çevre mühendisi olmaldır.

3 - Çevre mühendisleri yapılacak teknik sınavdan muaf tutulmalı, gerekli görülürse sadece denetim prosesleri ile ile ilgili maksimum 2 günlük bir eğitim sonucu sadece bu konu ile ilgili sınava tabi tutulmalıdır. Uluslararası akredite kuruluşlardan çevre başdenetçi sertifikası olanlar (EMAS, ISO14000, vs) bu sınavdan da muaf tutulmalıdır. Ayrıca Çevre mühendislerine özel olan eğitim, Antalya gibi TATİL YERLERİNE YAKIN değil, tüm çevre mühendislerinin işlerinden izin alıp katılabileceği, merkezi şehirlerde mümkün olduğu kadar haftasonları olmalıdır.

4 - Çevre denetim görevlisi olmak için iş tecrübesi şartı aranırken, çevre mühendisliği lisans mezuniyeti +1,5 sene, yüksek lisans +2 sene iş tecrübesi sayılsın (uluslararası denetim prosedürlerinde yüksek lisans 2 sene iş tecrübesi sayılır)

5 - Çevre mühendisi olmayanlar sadece ÇEVRE GÖREVLİSİ olabilmeli ÇEVRE BAŞ GÖREVLİSİ olma hakkı bulunmamalıdır.

6 - Bu konular açıklığa kavuşana kadar ilgili eğitim DURDURULMALIDIR.

7 - Bu yönetmelikteki yanlış basım, tutarsızlık ve mantıksız ifadeler yüzünden mesleğimizin alay konusu haline gelmesine yol açan sorumlular belirlenmeli ve onlar için gerekli soruşturmanın açılması acilen sağlanmalı ve tarafımıza bilgi verilmelidir.

gönderilecek adresler:
ankara@ankaracevreorman.gov.tr
istanbul@cevreorman.gov.tr
antalya@cevreorman.gov.tr

Güncel (Çevre Kulübü)

Lütfen gönderirken grupların isimlerini çıkartmayalım, aynı mesajı yollayarak standartlığı sağlayalım ki geri dönüş yapacakolurlarsa nereye yapılacağını da bilsinler,

gönderilecek yerler :

aksamhaberleri@ntv.com.tr
veyseleroglu@gmail.com (çevre bakanı)
Lütfi Akça: lakca@cevreorman.gov.tr
ozgurgurbuz@cyh.com (ciner yayın grubu çevre sorumlusu)

Sayın İlgili,
Geçtiğimiz hafta biz Çevre Mühendisleri olarak 22 Ekim'de beklemediğimiz hoş olmayan bir durumla kaşılaştık. Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından ÇEVRE DENETİM YÖNETMELİĞİ yayınlandı ve içeriğinde özetle çevre görevlisi olabilmek için bir kursa katılmak ve sınavını geçip sertifika almak zorunlu. Bu eğitime kimlerin katılabileceğine baktığınızda ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ disiplinin ismi geçmiyor, fakat VETERİNERLİK eklenmesi ihmal edilmemiş, mühendisliklerin tümü mühendislikler adı altında eklenmiş. Buna ek olarak 4 yıl lisans eğitimi almış çevre mühendislerine bu yönetmelikte yer YOK. Bu durumda onlar da aynen diğer bu branşı okumamış kişilerle aynı kefeye konuluyorlar ve bu kurs sonunda sınavı geçen ÇEVRE GÖREVLİSİ yetkilerine sahip oluyor!
Bu arada yürürlüğe giren yönetmelikte itiraz şansını azaltmak için, ilk eğitimin son günü bugün (27.10.2009) ve bırakın itirazını eğitimin içeriğini bile bilemiyoruz, ve bu eğitimi almayı çevre mühendisleri olarak uygun bulmuyoruz.Tek istediğimiz aşağıdaki taleplerimizin dikkate alınması, Çevre Mühendislerinin varlığının, KARAKTERİNİN ALGILANABİLMESİ ve bize destek olunması.
Bizler resmi olmayan cevrekulubu@googlegroups.com a ve
üyeleri olarak toplam 2000 üzeri sayıda mühendisi temsil ediyoruz. Bu konuda aşağıdaki ortak taleplerimiz var ve sizlerin de desteğini rica edyoruz.
Yönetmelikte istediğimiz değişiklikler :
1 - Çevre görevlisi olmasına olanak sağlanan disiplinler ciddi bir şekilde sınırlandırılmalıdır. ÇEVRE MÜHENDİSİ disiplini EKLENMELİDİR?? Özellikle VETERİNERLİK, MADEN, ZİRAAT gibi bölümler derhal çıkartılmaldır. Hatta diğer disiplinlerin çevre yüksek lisansı yapmış olmaları şart koşulmalıdır.
2 - Diğer disiplinlerin gireceği eğitim, sadece lise mezunlarının bile geçebileceği ölçüde BASİT MEVZUATTAN ziyade, ÇEVRE MÜHENDİSLİĞİ teknik konularını içermelidir ve ÖNÜNE GELEN bu belgeyi alamamalıdır.Bu eğitimin içeriğini belirleyen ekip lideri çevre mühendisi olmaldır.
3 - Çevre mühendisleri yapılacak teknik sınavdan muaf tutulmalı, gerekli görülürse sadece denetim prosesleri ile ile ilgili maksimum 2 günlük bir eğitim sonucu sadece bu konu ile ilgili sınava tabi tutulmalıdır. Uluslararası akredite kuruluşlardan çevre başdenetçi sertifikası olanlar (EMAS, ISO14000, vs) bu sınavdan da muaf tutulmalıdır.
4 - Eğer bakanlık bu konuları hiçbir şekilde değiştirmiyorsa acilen çevre mühendislerin hepsinin gördüğü disiplinler olan KİMYA, BİYOLOJİ, İNŞAAT eğitimlerine istinaden belli eğitimler çerçevesinde kendilerine KİMYA MÜH, BİYOLOG, İNŞAAT MÜH yetkileri sağlanmalıdır!!!
5 - Bu yönetmelikteki yanlış basım, tutarsızlık ve saçma ifadeler yüzünden mesleğimizin alay konusu haline gelmesine yol açan sorumluların belirlenmesini ve onlar için gerekli soruşturmanın açılması acilen sağlanalı ve tarafımıza bilgi verilmelidir.
6 - Bu konular açıklığa kavuşana kadar ilgili eğitim DURDURULMALIDIR.
7 - Çevre mühendislerinin bu konu kapsamında sınava girmeleri gerekmesi durumunda devam ,eğitim zorunluluğu olmamalı eğitim içeriği üzerinden ücreti ödemeden sınava girme hakları bulunmaldır. Çevre mühendisi olmayanlar sadece ÇEVRE GÖREVLİSİ olabilmeli ÇEVRE BAŞ GÖREVLİSİ olma hakkı bulunmamalıdır.
8 - Çevre denetim görevlisi olmak için iş tecrübesi şartı aranırken, çevre mühendisliği lisans mezuniyeti +1,5 sene, yüksek lisans +2 sene iş tecrübesi sayılsın (uluslararası denetim prosedürlerinde y lisans 2 sene iş tecrübesi sayılır)

--~--~---------~--~----~------------~-------~--~----~
Çevre Mühendisleri Paylaşım ve İletişim Grubu [Çevre Kulübü]
Forum Adresi : www.cevremuhendisleri.net
Gruba mesaj atmak için : cevrekulubu@googlegroups.com
Gruptan ayrılmak için : cevrekulubu-unsubscribe@googlegroups.com
Grup adresi :

-~----------~----~----~----~------~----~------~--~---

arkadaşlar bu itirazımızı çevre klübünden de göreceğiniz üzere gencbakis@kanald.com.tr e de yollamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz..

bir mail daha - AB delegasyonuna gönderiyoruz !

Zeynep Akgün 04 Kasım, 21:33

TO:delegation-turkey@ec.europa.eu

SUBJECT:URGENT ADVISE - HELP NEEDED
Hi dear Mr. and Ms.,
We have experienced an unexpected situation on 22nd of October last week for environmental engineers in Turkiye. I couldn't check all the legistaions and regulations about this issue in EU bu...t here, a new regulation about environme...ntal auditing has been published by Ministry of Environment & Forest and there are some points which made us all shocked. The reason is as a result, when listing the disciplines which could do environmental audits for govenment, ENVIRONMENTAL ENGINEERING discipline is not included in this list.. It states all kinds of engineering sciences, physics,biology, and veterinary and law studied persons!!
Addition to that, environmental enigneers MUST attend the same 100-hours training with those persons from other disciplines and have to have the exam to get the certificate. The content of the training is not clear for now (we couldnt be able to review it) - technical or only legal legislation.
The regulation is published on 22th of October and the last apply date for 1 st training is 27th of October. This shows that the 4-years environmental engineering education means NOTHING for this regulation!
How could you show a way to us about this issue ?
I am MSc Environmental Engineer from Istanbul Technical University and we have an unofficial environmental engineers group with 1250 members (cevrekulubu@googlegroups.com )
And we ve established a group in Facebook for this issue with present 2800 members!:
... , you are kindly invited to this group,

Thanks for giving your time,
Best Regards,
Ms. İSİM YAZALIM BURAYA
Environmental Engineer