• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇED Alanı içerisine kapsam dışı bir faaliyet eklenmesi

Meril San

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhabalar, takıldığım bir konu var. Bir taş ocağı ve kırma-eleme tesisi alanı içerisine çed açısından kapsam dışı olacak bir hazır beton santrali kurulabilmesi için ne tür bir işlem yapılabilir? Aynı alanda kurulacak ve taş üretimi prosesinin devamı olacak bir faaliyet olacağı için bunun prosedürü nedir?

2.13 Üretim kapasitesi 10 m3/saat veya üzerinde olan, çimento kullanarak beton, harç veya yol malzemesi üreten tesisler; malzemelerin sadece kuru oldukları zaman karıştırıldıkları yerler dahil. (Kuruldukları yerde bir yıldan az kalacak tesisler hariçtir). bu şartı sağlıyrsa izne tabi mevcut kırma eleme tesisinin izni varmı yoksa birleştirip tek tesis olarak izin alabilirsin

eğer kırma eleme tesisinde iznin var ise beton santralini ayrı bir tesis olarak değerlendirip izin alabilirsin ama bu işverene külfet doğruru yada üretim konusu değişikliğinden çevre iznini yenileme yoluna gidebilirsin diye düşünüyorum

mevcut tesis için çevre izni henüz alınmadı faaliyete geçmediği için işte hazır betonda eklenmek isteniyor bu konuda ilk etapta çed kapsam dışı mı almam lazım çünkü 90 m3 olacak tesis

o zaman sen tesisini ocak sahası kırma eleme tesisi ve hazır beton olarak düşüneceksin tabi izinden önce çed gerekli değildir belgesini alman gerekir

aynı firma adına yapılacak santralde peki kurulmadan önce mi çed için kapsam dışı başvurusu yapmam gerekiyor daha sonrasındada çevre izni sürecine dahil edeceğim başka bir işlem yapılacak mı acaba?

çevre izni süreci için hazır beton kurulumunu beklemek mi gerekecek birde çed kapsam belgesi ayrıca mı almam gerekli hazır beton için daha sonra çevre izni başvurunda iki tane çed belgesi olması sıkıntı oluyormu

hayır 2 3 4 tane olması sıkıntı değil sen ilk önde çed görüşünü yazacaksın izin içinde tesisin kurulu olması gerekir çünkü uygunluk için geldiklerinde fiziksel şartlara bakıyorlar tesisi olmadanda uygunluk vermezler diye tahmin ediyorum