Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed dosyalarındaki evsel su kullanım miktarları

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında SenayKS tarafından paylaşıldı.

 1. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,

  ÇED dosyaları hazırlarken sanayi tesislerindeki evsel su kullanımları için bir standardizasyon olmadığını düşünüyorum. Bazı dosyalarda 150 L/kişi.gün alınırken bazı dosyalarda 65 L/kişi.gün alınabiliyor. Bunda alt ve üst limit nedir? Bu konuda Bakanlık'tan görüş alan var mıdır?

  Konu ile ilgili görüşlerinizi, fikirlerinizi almak isterim.
   
 2. realastala

  realastala CMNet Üyesi

  Bu konuda genelde WHO Standartları göz önüne alınıyor.Dünyada kişi başına günlük ortalama kentsel su tüketimi WHO standartlarında 150 lt/kişi gün olarak kabul edilmektedir. Sanayileşmiş ülkelerde ortalama kentsel tüketim 266 lt/kişi gün iken Afrika ülkelerinin ortalaması 67 lt/kişi-gündür.Lakin; TUİK Belediye su istatistikleri 2010 verilerine göre bu değer 217 lt/gündür.
   
  Meltem OSMANOĞLU ve SenayKS bunu beğendi.
 3. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  @realastala bilgilendirme için teşekkürler... Kentsel kullanım miktarlarını sanayi tesislerindeki evsel kullanım miktarı ile birebir eşleştirebilir miyiz? yani kentsel kullanımda işin içine duş v.s. de giriyor ama çoğu fabrikada duş imkanı yok, duş varsa da kullanılmıyor. ÇED dosyaları hazırlanırken kentsel kullanım direkt mi alınmalıdır? yoksa reel olmadığı düşünülerek daha düşük rakamlar da kabul edilebilir mi? Sanayide evsel kullanımın Türkiye'deki ÇED dosyaları için bir alt ve üst limiti var mıdır?
   
 4. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  bence en kötü senaryayo göre düşünülmelidir ki duş, yemekhane, lavabolar ve tesis içinde evsel kullanım dahil edilmelidir.

  150 l/kişi.gün ideal bir değer olarak ortaya çıkıyor.

  ama ben daha öncede araştırmıştım çed dosyalarında kullanım ile ilgili sınır yok ancak sanayi odasından su ihtiyaç belgesi düzenlenirken onlar bizim önceki tecrübelerimize göre diyerek sınırlama getiriyorlar.

  mesela biz granit ocağı için 150 l/kişi.gün den hesap ederken onlar taş ocaklarında yaklaşık kiş başı kullanım ...(80lerde bir miktarda tam hatırlamıyorum şuan) şu kadardır diyerek su ihtiyaç belgesini düzenlediler ki zaten o belge ile DSİden kullanma izni alabiliyorsunuz.
   
  realastala ve SenayKS bunu beğendi.
 5. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Meltem OSMANOĞLU bunu beğendi.