• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

ÇED "Kapasite Artışı Tanımı"

Neşşe

Kayıtlı Kullanıcı
Merhabalar,
ÇEVRESEL ETKİ DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ'nde ÇED Gerekli Değildir Kararı bulunan bir firma için kapasite artışı söz konusu olduğunda belge yenileniyor, fakat yönetmelikteki kapasite artışından kasıt belli bir oran var mı ? Üstü kapalı bir tabir. Yönetmelikte yazmıyor. Fakat bildiğim kadarıyla 3'te 1 oranında artış varsa yenilenmesini istiyor İl Müdürlüğü. Konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim..

MADDE 15– (1) Bu Yönetmeliğin;
a) EK-II listesinde yer alan projeler,
b) Bu Yönetmelik kapsamında ya da kapsamı dışında bulunan projelere ilişkin kapasite artırımı ve/veya genişletilmesi halinde, kapasite artış toplamı bu Yönetmeliğin EK-II’sindeki eşik değer veya üzerindeki projeler,
seçme eleme kriterlerine tabidir.

@fimrek

1/3'İ oranında kapasite artışı varsa; ÇED görüşüne istinaden ÇED görüşü yazısı alınmalı, Cevap olarak size ya eski çed görüşünüz geçerlidir yada ÇED görüşüsünüzü yenileyin diyeceklerdir. Hangi şehir?

Artışın oranı önemli. Eğer 1/3 oranını geçen bir atış varsa gerekecektir. Bu kez muafiyet değil ÇEd raporu alırsınız.

@fimrek
Tabi ÇED için böyledir. ÇED görüş yazısı isteyin. Çed görüşü dilekçenin ekine koyun. Artış miktarını ve kapasite raporunu da ekleyin dilekçeye. Cevap bir hafta içinde gelir.

@Manolya Kandemir

merhaba,

elinize sağlık çok detaylı anlatmışsınız, bir şey sormak istiyorum, yukarıda verdiğiniz örnekte, EK -2 üst sınırı 10.000 olarak verilen faaliyette ilk aşamada siz çed kapsam dışı mı almıştınız peki?

@fimrek

tam olarak öyle değil, en başta kapsam dışı ise, kapasite artışı ile de sınır değerlere ulaştı ise kapsam dışı olmaktan artık çıkacak seçme eleme kriterlerine tabi olacak diye düşündüm, yani ilk kapasite artışında çed gerekli değildir belgesi alınması ile PTD hazırlanması arasında ki farkı anlayabilmek için sormuştum,,

@shalic

Selma Hanım,
3 Ekim 2013 tarihinde yayınlanan ÇED Yönetmeliğine göre; kapasite artışınızla birlikte toplam kapasiteniz sınır değerlerini aşıyor ise hangi ek kapsamına giriyorsa ona göre işlem yapılmalıdır. Eskiden sadece kapasite artışına bakılıyordu, şimdi ise kapasite artışıyla birlikte toplam kapasiteye bakılıyor.

Çevresel etki değerlendirmesine tabi projeler
MADDE 7 – (1) Bu Yönetmeliğin;
d) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ve eşik değeri olan fakat eşik değer altında kaldığından Yönetmelik kapsamı dışında kalan projelere ilişkin kapasite artırımı ve/veya genişletilmesinin planlanması halinde, mevcut proje kapasitesi ve kapasite artışı toplamı ile birlikte projenin yeni kapasitesi EK-1’de belirtilen eşik değer veya üzerinde olan projelere,
ÇED Raporu hazırlanması zorunludur.

Seçme, eleme kriterlerine tabi projeler
MADDE 15 –(1) Bu Yönetmeliğin;
b) Bu Yönetmelik kapsamında yer alan ve eşik değeri olan fakat eşik değer altında kaldığından yönetmelik kapsamı dışında kalan projelere ilişkin kapasite artırımı ve/veya genişletilmesi planlanması halinde, mevcut projenin kapasitesi ve kapasite artışı toplamı ile birlikte projenin yeni kapasitesi EK-2’de belirtilen eşik değer veya üzerinde olan projeler,
seçme, eleme kriterlerine tabidir.

Çok teşekkür ederim Nefin hanım, 1993 ten önce kurulan faaliyetler için çed muafiyeti hala söz konusu, değişmedi. Peki bununla alakalı olarak bir faaliyetimiz 1993 öncesi olduğu için elimizde bir sayfalık çed muafiyeti yazısı var, ama başka bir bilgi yok (sınırlar, patlayıcı madde miktarları, koordinatlar, taahhütler) neye göre işlem yapılmalı bu durumda. Elimizde bir kapasite raporu var onu biz baz alsak müdürlük sıkıntı çıkarır mı diye düşünüyorum. Bakanlığa ya da müdürlüğe soracak olsam bana yeni çed dosyası hazırlayın sınırlar, taahhütler belli olsun muafiyet belgesini yenileyelim derler diye düşünüyorum?? sizce

ÇED Muafiyetiniz hangi sektör için Selma Hanım, eğer maden ruhsatı için ÇED Muafiyetiniz var ise koordinatlarınız (aksi belirtilmiyorsa) ruhsat sınırınız kadardır. Kapasite raporunuz var ise kapasitede onu baz almak durumundasınız. Taahhütler için ise; ÇED Raporunuz veya PTD olsun olmasın, çevre kanununa ve bu kanuna bağlı tüm yönetmeliklere uymak zorundasınız zaten. Patlayıcı madde için ise patlayıcı madde ruhsatınız var ise ondaki miktarları kullanabilirsiniz.

Kapasite artışını nasıl oranlayacağız eski rapora göre,

kapasite raporu tablo 2 yıllık üretim kapasitesi bölümünde yıllık üretim adetleri verilen ürünlerin toplamları üzerinden mi oranlanmalı ?
örneğin

a ürünü 20 adet a ürünü 30 adet
b ürünü 30 adet b ürünü 30 adet
c ürünü 50 adet c ürünü 50 adet
d ürünü 10 adet
toplamda ürün üretim kapasitesi 100 adetten 120 adete yükselmiştir. yani %20
artış olmuştur. 1/3 oranla artmamış olarak mı bakacağız ?