ÇED "Kapasite Artışı Tanımı"

Tuğba Çivioğlu Özsoy

Kayıtlı Kullanıcı
Web sitesi
touch.www.linkedin.com
Firma
-
bizdeki kapasite artışı da kilo bazında hesaplanmış. hesaplarıma göre 1/3 ünü geçmiyor, sınırın biraz altında. Yine de bakanlıktan görüş almak gerekir mi ?

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
madkim maden
ÇED yönetmeliğinde 1/3 oranında yapılan kapasite artışları için tekrar görüş istenmelidir diye bir madde var mıydı? ben başka bir yerde hatırlıyorum ama nerede olduğunu bulamıyorum?

diienayzed

Kayıtlı Kullanıcı
Kimseden ses seda yokk aksine sorular artmış

N

Nefin

@Tuğba Çivioğlu

Eğer sizin sektörünüz ÇED'de kapasite artışı olarak tanımlanmışsa, yani Ek-1 ve Ek-2 Listesinde kapasitesine bakılıyorsa, her türlü kapasite artışında görüş almanız gerekir..

@shalic

ÇED Yönetmeliğinde 1/3 oranında yapılan kapasite artışıyla ilgili ibare yok hatırladığım kadarıyla, İzin Lisans Yönetmeliğinde var 1/3 oranında kapasite artışı..

Çiğdem CG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre danışmanı
Merhaba,

ÇED olumlu belgemiz var ve kapasite artışı yapmadan alan artışı yapmak istiyoruz. Bu durumda yapılması gerekenler nelerdir?yönetmeliğe baktım ancak bu konuda deneyimli olanların görüşlerini, almak isterim.

Tunç Bozkurt

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
ÇEVSET MÜHENDİSLİK ÇEVRE BİLİMLERİ TİC. LTD .ŞTİ.
@cgdm

faaliyetiniz nedir, ek-1'in hangi maddesi kapsamında çed olumlu belgeniz var.

Çiğdem CG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre danışmanı
@Tunç Bozkurt

Ek-1 ç bendi (24m ve üstü tekne üretimi)

Gülfem Polat ÖNDAŞ

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
HALİÇ ÇEVRE DANIŞMANLIK
ÇED Kararı alırken dosyanızda belirtilen alan dışında bir alan artışı varsa görüş sormanız gerekir.

Çiğdem CG

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
çevre danışmanı
@Gülfem Polat

Çed olumlu belgesini Bakanlık verdiği için, görüş yazısını İl çevreye mi bakanlığa mı yazmalıyım? Birde ekinde neler olmalı?

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@cgdm

İl Müdürlüğünden görüş alın önce. Mevcut ÇED görüşünüz, kapasite raporunuz, tapunuz, ÇED başvuru formu (detayları anlatıma dikkat edin), imar görüşü sanırım ilk başta yeterli olacaktır. Ekstra evrak isterlerse sonradan iletirsiniz.

Brcmt

Kayıtlı Kullanıcı
yeni ekipmanlarım gelecek ve ben bu hesabı bir türlü anlayamıyorum :( acil yardıma ihtiyacım var bana yardımcı olur musunuz bu konuda

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
@Burcu_
Biraz daha detaylı anlatır mısınız

Brcmt

Kayıtlı Kullanıcı
Yeni gelecek olan boya kazanlarımın şarj sayılarına bağlı olarak yapmış olduğum kapasite hesabını çed belgesinde yer alan kapasite ile kıyasladığımda çed i aşmamış görünüyorum.
Bu yeni boya kazanlarının kapasite hesaplarının toplamının, kapasite raporunda yer alan boya+kasar kısımlarının toplamının 3 te 1ini aşması durumunda çevre izninde yenilemeye gitmem gerekiyor? diye biliyorum

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
@Burcu_
Burcu hanım, çed yönetmeliğinde ki kapsama bakın. Eğer ek 1 ve ek 2 kapsamı dışında ise çed muaf alırsınız. Yanı çed görüşü sorun. Çevre izin ve lisans yönetmeliğinde ise eğer 1/3 oranını geçmiyorsa çevre izni yenilenmesine gerek yok. Ancak yeni gelecek makinelerde baca bağlantısı olacaksa bunu il çevreye söyleyin.. başıma şöyle bir durum geldi. Tekstil firmasında çalışırken kumaş üretimi için yeni ekipman geldi. Hemen çed görüşü sordum ve muaf yazısı aldım. Çevre izni için 1/3 oranını geçmediği için yenileme yapmadım ama 2 baca eklendi. İl çevreye sordum bu bacaların ölçümünü teyit ölçümü geldiğinde ölçebilir miyim diye. Onlarda olabilir ama dilekçede durumu anlatın ve kapasitenin 1/3 oranını geçmediğini belirtin demişti. Bazı il çevre müdürlüğü yeni baca eklendiğinde ölçüm istiyor teyit ölçümünün zamanı gelmeden.

Brcmt

Kayıtlı Kullanıcı
Boya kazanlarında herhangi bir baca bağlantısı olmayacak. ÇED olumlu belgemiz mevcut şuanda hesaplarıma göre herhangi bir aşım da söz konusu değil ama tüm ekipmanlar geldiğinde muaf yazısı için başvuruda bulunmak gerekiyor değil mi?

Fikrinizi almak istediğim bir konuda yakıt kapsamında değişikliğe gittik kömür yerine doğalgaz sistemi kullanmaktayız ve önceden gelen yeni ekipmanlarda vardı bu ekipmanlar sonrası kapasite raporunu yeniledik ve çevre izni içinde hazırlıklarımıza başladık yavaş yavaş. Sormak istediğim bahsi geçen yeni gelecek boya kazanlarımız sonrası çevre iznini yine yenilememiz gerekecek ve bu durum nisan ayını bulacak tekrar tekrar çevre izni yenilememek için İl müdürlüğü nisan ayına kadar beklememize izin verir mi sizce?

Olgaç Sürmelihindi

Yönetim Grubu
Web sitesi
www.linkedin.com
Firma
@Burcu_
Çed görüşü sormanızda fayda var. Durumu anlatan bir dilekçe yazın ve ekine önceki çed yazısını, yeni iş akım şeması ve proses özetini ekleyin. Diğer konu ise biliyorsunuz yakıt sistemi değiştiğinde çevre izni yenilenir. Siz 1 taşla 2 kuş vurayım diyorsunuz. Kapasite yenilendiğinde1/3 oranını geçmiyorsa çevre izni yenilemeye gerek yok. Çevre izni için il çevreye danışın. Yakıt sistemi değiştiğinde yönetmelik gereği çevre izni yenilenmesi gerekli.

H.Yet

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
bsm
Merhabalar,

Çed kapsam dışı olan tesisimiz için kapasite raporu yenilenmeye başladı. Mevcut çed yazımızda 24 milyon m2 üretim yapacağımızı taahhüt etmişiz.

Şuanda kapasite raporunda ise 25 milyon küsür m2 lik bir rakam yazacak.

Sormak istediğim;

ÇED ile ilgili ne yapmamız gerekiyor ? Kapsama girer miyiz ?

Çevre İzni kapsamında ne yapmamız gerekiyor ? 1/3 oranında bir artış olmuyor hesapladığımızda..

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
Merhaba,

Öncelikle faaliyet nedir bunu öğrenmek gerekir (hâlâ kapsamda olup olmadığınızı bilebilmek için). Mevcut ÇED'de 24 milyon m² ise; bu değerin üzerine çıkmanız için öncelikle gerekli ÇED Görüşü'nü almanız gerek. Kapsama girmediğini varsayarsak, Belediye/İl Özel İdaresi/OSB (artık hangisi ise) aldığınız Faaliyet Uygunluk Görüşü ile İl Müdürlüğüne başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Tesisinize ziyaret edip ÇED görüşünüzü verdikleri anda, yeni kapasiteye çıkabiliyorsunuz. Başvuru aşamasında zaten yeni kapasitenizi isteyeceklerdir. İlgili izni almadan artışa giderseniz, gittiğiniz artışın proje bedelinin %2'si kadar cezai yaptırımla karşılaşırsınız. Ayrıca yine ÇED görüşü alınana kadar makinenin mühürlenme işlemi yapılır.

Çevre izni konusu daha basit. Çevre izni alınırken vermiş olduğunuz bir kapasite değeri vardır (eski başvurularda GFB, yeni başvurularda Uygunluk Aşaması'nda giriliyor). Bu değeri 1/3 oranında aşmadığınız sürece sıkıntı yaşamazsınız. Ancak resmi yönetmeliğe göre, yine de yazılı olarak görüş alınması gerekmektedir. 1/3 oranını aşarsanız; 30 gün içerisinde çevre izni kapasite artışı başlatmanız gerekecektir.

Önceki cevapları görüntüle…

Cem Yılmaz

Mevzuat Grup Lideri
Mevzuat Grubu
Web sitesi
www.cemgineer.com
Firma
GÜNEŞ ÇEVRE DANIŞMANLIK
@H.Yet Sorularınızla boğulmam, içiniz rahat olsun. Azalma hiçbir şekilde olumsuz etki yaratmaz. Artış yapacaksanız ÇED ve Çevre İzni mevzusunu düşünmeniz gerekmektedir. ÇED ve Çevre İzni, aslında sizin yasal hakkınızdır. Yani siz "24 milyon m²" üretim yapacağım diyorsanız; 24 milyon m² üretime kadar hakkınız oluyor anlamına geliyor. Bu kapasite ve altında çalıştığınız sürece, çevresel açıdan kimsenin yaptırım uygulama yetkisi yoktur.

Oğuzhan Keskin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
.
@H.Yet Dikkat edin, çalıştığınız tesisler sizden habersiz kafalarına göre kapasite artışlarına gidebiliyorlar. Mümkün mertebe kapasite artışı yapılmadan bilginizin olmasına özen gösterin yoksa ilk kapasite artışı tesbitinde başınız ağrıyabilir. Kimse tesis yetkilisinin neden kapasite artışı yaptığını irdelemeden tesisin çevre mühendisi neden gerekli başvuru işlemlerini başlatmamış der.