Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed kapasite artışı ve çevre izni yenilenmesi hk.

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında sdagtekin tarafından paylaşıldı.

 1. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar,

  bir maden sahası için çed gerekli değildir belgesi bulunmaktadır. 3 adet ocak ve bir ocakta kırma eleme
  tesisi vardır. bu sahalar için kırma eleme tesisi olan saha için kapasite raporu bulunmakta, sadece ocak olarak kullanılan sahalarda ise ekspertiz raporu bulunmaktadır. çevre izni alınmış ve yüklenen belgelerde de bu ekspertiz raporları ve kapasite raporları eklenmiştir.
  sormak istediğim soru şu bahsedilen alan entegre olarak değerlendirilerek alansal kapasite artışına gidiliyor, üretim miktarları ve kırma eleme tesisi kapasitesi değişmeyecek, sadece hektar artırımı yapılacak bu durumda bu ekspertiz raporları ve kapasite raporlarını güncellemek gerekir mi? çünkü eğer bunları güncellemek gerekecekse çevre iznini (üretim 1/3 oranında arttı diye kabul ederlerse)de güncellemek gerekecek diye düşünüyorum.

  Çok teşekkürler.
   
 2. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  ÇED görüşü soracaklardır size çed görüşü sorarkende o belgelerin yenilenmesini isteyebilirler.
   
 3. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  çoşkun bey merhaba, ÇED görüşünü kim nerede soracak anlayamadım?
   
 4. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  Alansal kapasite artışına gittiğniz için çevre il müdürlüğüne çed görüşü sormanız gerekir. En azından sakaryada bu şekilde oluyor.
   
 5. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  kaapsite artışı EK1 kapsamında olacak, direk bakanlığa müracaat edilecek istenilen ÇEd gerekli değildir belgeleri de zaten var onları vereceğiz. bu işin çed kısmı, benim merak ettiğim alansal kapasite artışları mevcut çevre izinlerinde değişikliği nasıl getiriyor. kapasite raporu değişmeyecek çünkü makine aynı, ekpertiz raporlarının değişmesi gerekiyor mu hiç bir bilgim yok, çünkü ekspertiz raporları patlatma ile malzeme çıkaran sahalara alınmış. değiştirilmesi gerekiyor mu bilemiyorum. ama üretim miktarında artış amaç değil. alan artırmak amaç.
   
 6. Nefin

  Nefin Misafir

  Kapasiteniz değişmeyecekse, üretim miktarında bir değişiklik yapmış olmuyorsunuz ki. Bence bir görüş sorarsınız çevre izni için onlrda yeni izin almaya gerek yoktur derler.. ama önce ilgili il çevreyle görüşün, güzelce durumu anlatın sonra verin dilekçenizi..
   
 7. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  alan arttırımında ekspertiz raporu yada kapasite raporu değişir.
  zaten rapor detaylarına baktığnızda toplam alana açık alan kapalı alan vs bilgileri yer almaktadır.
   
 8. mae

  mae CMNet Üyesi

  GEREK YOKTUR.
   
 9. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  iki uç cevap verilmiş:) asıl soru çed kapasite artışında alansal artış kapasite raporları ve ekspertiz raporlarını değiştirecek mi. ama sanırım alansal kapasite artışlarında da üretim hesaplamaları artırılarak veriliyor ama bu çed taahhüdü tabiki güncel durumu kapasite ve ekspertiz raporları belirler bu durumda işletmeci eğer raporları değiştirme ihtiyacı duymuyorsa bunun bir zorlaması olabilir mi çünkü çed de taahhüt verebilir ama o bir üst sınırdır yani gelecek planıdır, mevcut durumda üretim artırımına gitmeyecekse zaten kalkıp kimse elindeki kapasite ve ekspertiz raporlarını yenilemez diye düşünüyorum.

  Meltem hanım peki açık ve kapalı alanların değişmesi direk üretimde de değişiklik olacak anlamına geliyor mu. bizim mesela eski bir raporumuz kapasite artışına gidildiğinde kapasite raporu yenilenmiş açık kapalı alanlar değiştirilmiş fakat üretimler aynı kalmış raporda bide bu durum var.makine ekipman kapasitesi değişmediği için:S
   
 10. Meltem OSMANOĞLU

  Meltem OSMANOĞLU CMNet Üyesi

  üretim için il çevre müd. baktığı husus : raporda verilen kapasite miktarı ve iş makinalarınızın sayısı kullanılacak kimyasal miktarları vs. dir. kapasite raporunuz veya ekspertiz raporunuz yenilenince mutlaka il çevreye bildirin derim.
  ancak arttırıma gitmekteki amaç nedir? ofis vs. yapmak isteseniz bile il çevre bilgi ister.
  gfb değişmeyebilse bile bir ünite vs ekleniyorsa iş akış değişir sonuçta bilgilendirmek iyidir.
   

İlginizi Çekebilir

SAM_0490.JPG
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
IMG-20170316-WA0000.jpeg
Arkadaşlar merhaba resimde proses sonucu oluşan atık orneklemeleri bulunmaktadir. Daha detayli bilgi verilecektir.
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.