• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed kapasite artışı ve çevre izni yenilenmesi hk.

sdagtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Vakıf
merhaba arkadaşlar,

bir maden sahası için çed gerekli değildir belgesi bulunmaktadır. 3 adet ocak ve bir ocakta kırma eleme
tesisi vardır. bu sahalar için kırma eleme tesisi olan saha için kapasite raporu bulunmakta, sadece ocak olarak kullanılan sahalarda ise ekspertiz raporu bulunmaktadır. çevre izni alınmış ve yüklenen belgelerde de bu ekspertiz raporları ve kapasite raporları eklenmiştir.
sormak istediğim soru şu bahsedilen alan entegre olarak değerlendirilerek alansal kapasite artışına gidiliyor, üretim miktarları ve kırma eleme tesisi kapasitesi değişmeyecek, sadece hektar artırımı yapılacak bu durumda bu ekspertiz raporları ve kapasite raporlarını güncellemek gerekir mi? çünkü eğer bunları güncellemek gerekecekse çevre iznini (üretim 1/3 oranında arttı diye kabul ederlerse)de güncellemek gerekecek diye düşünüyorum.

Çok teşekkürler.

ÇED görüşü soracaklardır size çed görüşü sorarkende o belgelerin yenilenmesini isteyebilirler.

Alansal kapasite artışına gittiğniz için çevre il müdürlüğüne çed görüşü sormanız gerekir. En azından sakaryada bu şekilde oluyor.

kaapsite artışı EK1 kapsamında olacak, direk bakanlığa müracaat edilecek istenilen ÇEd gerekli değildir belgeleri de zaten var onları vereceğiz. bu işin çed kısmı, benim merak ettiğim alansal kapasite artışları mevcut çevre izinlerinde değişikliği nasıl getiriyor. kapasite raporu değişmeyecek çünkü makine aynı, ekpertiz raporlarının değişmesi gerekiyor mu hiç bir bilgim yok, çünkü ekspertiz raporları patlatma ile malzeme çıkaran sahalara alınmış. değiştirilmesi gerekiyor mu bilemiyorum. ama üretim miktarında artış amaç değil. alan artırmak amaç.

Kapasiteniz değişmeyecekse, üretim miktarında bir değişiklik yapmış olmuyorsunuz ki. Bence bir görüş sorarsınız çevre izni için onlrda yeni izin almaya gerek yoktur derler.. ama önce ilgili il çevreyle görüşün, güzelce durumu anlatın sonra verin dilekçenizi..

alan arttırımında ekspertiz raporu yada kapasite raporu değişir.
zaten rapor detaylarına baktığnızda toplam alana açık alan kapalı alan vs bilgileri yer almaktadır.

iki uç cevap verilmiş:) asıl soru çed kapasite artışında alansal artış kapasite raporları ve ekspertiz raporlarını değiştirecek mi. ama sanırım alansal kapasite artışlarında da üretim hesaplamaları artırılarak veriliyor ama bu çed taahhüdü tabiki güncel durumu kapasite ve ekspertiz raporları belirler bu durumda işletmeci eğer raporları değiştirme ihtiyacı duymuyorsa bunun bir zorlaması olabilir mi çünkü çed de taahhüt verebilir ama o bir üst sınırdır yani gelecek planıdır, mevcut durumda üretim artırımına gitmeyecekse zaten kalkıp kimse elindeki kapasite ve ekspertiz raporlarını yenilemez diye düşünüyorum.

@Meltem Kekeç

Meltem hanım peki açık ve kapalı alanların değişmesi direk üretimde de değişiklik olacak anlamına geliyor mu. bizim mesela eski bir raporumuz kapasite artışına gidildiğinde kapasite raporu yenilenmiş açık kapalı alanlar değiştirilmiş fakat üretimler aynı kalmış raporda bide bu durum var.makine ekipman kapasitesi değişmediği için:S

üretim için il çevre müd. baktığı husus : raporda verilen kapasite miktarı ve iş makinalarınızın sayısı kullanılacak kimyasal miktarları vs. dir. kapasite raporunuz veya ekspertiz raporunuz yenilenince mutlaka il çevreye bildirin derim.
ancak arttırıma gitmekteki amaç nedir? ofis vs. yapmak isteseniz bile il çevre bilgi ister.
gfb değişmeyebilse bile bir ünite vs ekleniyorsa iş akış değişir sonuçta bilgilendirmek iyidir.