• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed kapsam dışı geçici 3. madde yorumu?

İrem Bengisu Erol

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Çanakkale Belediyesi
Arkadaşlar Merhaba,

ÇED yönetmeliği geçici 3. Maddesi şöyle söylüyor.

Kapsam dışı projeler
GEÇİCİ MADDE 3 – (Değişik: 14/04/2011 – 27905/1. md.) (1) 7/2/1993 tarihli ve 21489 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğinden önce;
a) Üretime ve/veya işletmeye başladığı belgelenen projelere,
b) Uygulama projeleri onaylanmış veya çevre mevzuatı ve ilgili diğer mevzuat uyarınca yetkili mercilerden izin, ruhsat veya onay ya da kamulaştırma kararı alınmış veya yatırım programına alınmış veya mevzi imar planları onaylanmış projelerden
1) Bu Yönetmeliğin EK-I Listesinde yer alan projeler için 17/7/2015 tarihine,
2) EK-II Listesinde yer alan projeler için 17/7/2013 tarihine kadar yatırımına başlanmış projelere,
Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.

Benim yorumlayamadığım şey; çalıştığım maden ocaklarından 2 tanesinin 2007 yılında alınmış Çed Kapsam Dışıdır yazıları mevcut. Yönetmelikteki tarihlerden sonra ocaklarım için çed kapsam dışı yazısı alamayacak mıyım? Nasıl bir yol izleyeceğim?

Ocaklarınızın 2007 yılında ve ya hangi yılda kurulduğunu gösterir belge ile kapsam dışı yazısını alabilirsiniz.

@S.Gönenç

Teşekkürler evet güncel yzılar için başvurumu yaptım yazıları tekrra alacağım ama benşm anlamadığım yönetmelikte geçen bu tarihler neyi ifade ediyor yani neyi sınırlıyorlar?

Ben 2017 yılında da aynı kapsam dışı yazısını alabilecek miyim yani?

Evet alabileceksiniz. Ancak 2018 yılında kurulacak olan maden ocağı kapsam dışı olmayacak ve siz de eğer o işletmenin danışmanlığını yapıyorsanız kapsam dışı yazısı alamayacaksınız.

Arkadaşlar merhaba,
Ben bu geçici 3.maddeyi tam olarak anlayamadım.22/09/2008 tarihinde açılmış olan ocakta kapsam dısımıdır.? yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba Arkadaşlar

geçici 3. madde kapsamında çed mufaiyeti alabilmeniz için faaliyetin(ocak/tesis) 7/2/1993 önce çalışmış olması lazım. eğer tesis yada ocağınıza geçici 3. madde kapsamında çed kapsam dışı (muafiyeti) aldıysanız sorun yok. Ancak diyelimki sizin 1993 önce çalışmış ama çed kapsam dışı yazısı almamış bi,r ocağınız var ve Geçici 3. madde kapsamında çed muafiyet yazısını almamışsınız. Çed kapsam dışısı yazısını ek -2 de yer alan lar için( ki 25 hektara kadar olan ocaklar ek-2 kapsamındadır)7/7 2013 tarihine kadar almazsanız PTD hazırlamanız gerekecektir.

@Samed Kağızman
bu maddeyi Mehtap Işık çok güzel açıklamış Samet Bey .. Bu bağlamda 2008 de açılmış olan ocağınızın ÇED Gerekli Değildir/ ÇED Olumlu kararı alınmadan faaliyete başlanıldığı için tespiti ile birlikte proje bedelinin %2 si tutarında ceza uygulanacaktır.

@Fatih Közen
iyi de benim anlamadığğım yönetmeikteki madede;
2) EK-II Listesinde yer alan projeler için 17/7/2013 tarihine kadar yatırımına başlanmış projelere,
Çevre Kanunu ve ilgili diğer yönetmeliklerde alınması gereken izinler saklı kalmak kaydıyla bu Yönetmelik hükümleri uygulanmaz.
diyor.CEZA ALMAMASI GEREKMEZ Mİ BUNA GÖRE?

@Hakan Bedel

YANİ 7/2/1993 - 17/7/2003 arasındaki firmalara uygulanmaz demek değil mi bu?

Hakan Bey Mehtap Işık hanımın yazısını okursanız orada 1993'ten önce çalışma için izin almış fakat 17/7/2013 tarihine kadar kapsam dışı yazısı almamış tesisler bu geçici maddeden yararlanarak 2013 tarihine kadar kapsam dışı yazısı alabilir.. fakat bu tarihten sonra ÇED için başvurmaları halinde ÇED 'e tabi olacaklardır.

@Fatih Közen
Bende bunu aynen iletmiştim tesis yetkililerine, tesisi yeni aldım üzerime tam hakim değildim fakat zaten ocak için çed gerekli değildir kararı varmış sorun çözülmüş oldu yani. Çok teşekkürler Fatih Bey.

Bir firmamız denim kot boyama firması 92 yılında kurulduğundan, Çed kapsamdışında kalmış ve bununla ilgili Geçici 3. maddeden görüşü almış. Şuan da firma unvan değiştirdi. Bizde yeni unvan için başvuru yaptık ama kapasite raporunuzda artış var dediler ve Çed kapsamdışı görüşümüzü vermiyorlar. Ama biz Geçici 3. maddeden muafız diyoruz. Kapasite artışı var olmaz diyorlar. Sizce tuaf değil mi