Çed Kararı

Sema Balkaya

Aktif üye
Firma
AKTEM
Merhabalar,
Yeni kurulacak olan geri dönüşüm tesisi için çed kararı almamız gerekiyor. Rapor için izlenmesi gereken yollar hakkında yardımcı olabilen var mı?

Olgaç Sürmelihindi

Çevre ve İnşaat Mühendisi
Yönetim Grubu
Firma
ÇİMKO ÇİMENTO VE BETON SAN. TİC. A.Ş.
Sema hanım merhaba, ne üzerine geri dönüşüm yapacaksınız? Eğer ambalaj atığı yapacaksanız çed muafiyet görüşü alırsınız. Tehlikesiz atık geri kazanımda tekstil atığı geri kazanım haricinde işlem yapacaksanız yine çed muafiyet görüşü alırsınız. Ancak tekstil türevli geri kazanım yapacaksanız proje tanıtım dosyası hazırlatarak çed gerekli değildir kararı alırsınız. Çed muafiyet görüşü için, dilekçe ile birlikte vaziyet planı, iş akim şeması ve proses özeti, kapasite raporu, 1/500 ölçekli nazım imar planı ve taahhütname gibi belgeler isteniyor. Yine bağlı bulunduğunuz il çevre müdürlüğü ile görüşün

Firma
Kılıçlar Çevre Denetim ve Danışmanlık
Merhabalar
Danışmanlığını yaptığım bir firmada iki adet yağ alma fosfat tankı mevcut. 1 adet Tank kapasitesi 4420 m3 ve ÇED kapsamdışı kararı için başvuru yapacağım. Fakat yönetmelikte toplam tank kapasitesi 5000 m3 sınırı şartı konulduğu bilgisi verildi. Yönetmeliği incelediğimde böyle bir bilgi bulamadım yada böyle bir bigi var mı? Amacım tank küçültmesi yapıp kapsamdışı kararını almak. Böyle bir olay ile karşılayan yada bu işlemi uygulayan biri oldu mu ? Yardımcı olursanız sevinirim.

MLK gndz

Daimi üye
Firma
Çevre
Üst limite bakılmaksızın tank/havuz hacimleri 5 m3 ve üzeri olan yüzey yıkama işlemleri ÇED yönetmeliği Ek 2 Madde 9’ a göre değerlendirilmektedir.Bu yüzden Proje Tanıtım Dosyası hazırlatmak durumundasınız. Eğer tank küçültmesi yaparsanız ve denetime geldiklerinde 5 m3 den küçük olduğunun teyitini yaparlarsa ÇED Kapsam Dışı Kararı tarafınıza verilir.

Önceki cevapları görüntüle…
Firma
Kılıçlar Çevre Denetim ve Danışmanlık
@Emre Hanlı Emre Bey dediğiniz gibi birimlerde bir yanlışlık olmuş. Bu gün ölçümünü yaptım, bir tank kapasitesi 4.80 m3 geldi. İlginizden dolayı teşekkür ederim.
tarihi olarak mesaj birleştirildi.

@hakan çağlar Hakan Bey mantıken devasa boyutlar oluyor dediğiniz gibi ama sonuca ulaştırdım. Gerekli revizyonu firmaya sundum cevap beklemekteyim. İlginiz için teşekkür ederim.

Yukarı Alt