• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed muafiyeti almış bir beton santrali hk.

Cem.A

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba.

Benim bir sorum olacaktır.İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Hava emisyonu konulu Çevre izni bulunan bir Hazır Beton tesisim var.100 m3/saat altı üretim kapasitesinden dolayı Çed muafiyeti bulunmakta. Hazır Beton tesisimin alanı içine, bir firma 3 tane çimento silosu kurup,çimento satışı yapacak.Bununla ilgili, öncelikle Çed'le ilgili, sonrasında İzin lisansla ilgili ne tür bir bağlayıcılık olabilir.

Dipnot: Hazır Betonun kapasite raporunda Çimento miktarıyla ilgili bir kapasite yok.Sadece Hazır Beton kapasitesi bulunmakta.

Hali hazırda ÇED Muaf dosyasında çimento silolarından bahsedilmiyor sanırım. Kurulacak çimento siloları için de bir ÇED görüş dosyası hazırlansa fena olmaz bence. Hazır betondan çıkan atıksu için çevre izni yok mu? Hazır betondan çıkan çimento silolarda nasıl depolanacak?

@Melih Coşar

Melih Bey ilginiz için teşekkürler.Çimento silolarından bahsedilmiyor. Üretimsel Atıksu ile ilgili deşarj muafiyeti var.Evsel atıksuyuda vidanjörle çektirilerek tutanakla atıksu arıtma tesislerine veriliyor.Hazır beton ayrı olarak satılıyor.Çimento silolarında biriktirilen çimento, agrega(kırılmış kayaç),su ve katkı katılarak Hazır Beton üretimi yapılıyor.Tesis içine Çimento silosu kuracak firma tamamen bağımsız bir firma, sadece çimento satışı yapacak silolardan.(Hazır Beton tesisinin kendine ait Hazır beton üretimi yapmak için 6 adet çimento silosu mevcut).

@Melih Coşar

Evet bende böyle düşünmüştüm,ama deneyimli bir ağızdan bunu duymak düşüncemi dahada sağlamlaştırdı.Teşekkürler

Bu konuda birsey sorucam proses kaynakli atıksu muafiyeti icin nasıl bir yol izlediniz üniversite teknik raporu almak gerekiyor sanırım suyun yeniden kullanımı için

@Meril San

Ben tesis iznini
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
enelgesinden(04.07.2011) önce aldığım için teknik rapor vb hazırlatmadım. Ama bu tarihden sonra alınan izin lisanslarda(beton tesisi) teknik rapor hazırlatılarak,proje onay muafiyeti alındı.izin lisansın atıksu kısmını çözdüler.

teknik rapor hazırlamanız gerekecek büyük ihtimalle bunun için üniversiteler hazırlıyor. üniversitelerin çevre bölümleri hazırlıyorlar. iletişime geçerseniz sizden bazı bilgiler isteyecekler sonra hazırlayıp yolluyorlar. fakat bu hazırlama aşamasında atık su analizinizi yaptırmanız gerekecek. ve eğer çökeltme havuzlarınız yoksa hiç yapmayın önce çöktürme havuzu yaptırın daha sonra analiz yaptırın yoksa standartları sağlamıyor.

bence aynı kampüs alanı içinde iki farklı konu olarak düşünüp, yeni gelen firma kendisiyle ilgili çed ve çevre izinleri prosedürlerini başlatacaktır. Ayrı ticari firma ünvanı oldugundan