• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed muafiyeti hk.

Volkan Azak

Kayıtlı Kullanıcı
Merhaba arkadaşlar,

Bir iş yeri için ced muafiyeti almayı düşünüyoruz. Siz konusu iş yeri triko üzerine işlem yapmakta olup makinaları, 12 ince 12 kalın toplam 24 adet Remayöz Makinasi 12 adet Singer, 5 Adet Ovarlok, 1 Adet Otomatik Reşme Makinası mevcuttur.
Sorum şu şekilde olup yardımlarınız için teşekkür ederim
1. Firma danışmanlık almadan (tanıdık olması sebebiyle benden rica etti) ben yapabilirmiyim.? - ben başka bir yerde çevre görevlisi olarak çalışmaktayım-
2. Benim yapabilmem durumunda anladığım kadarıyla ced yönetmeliğine göre ek 1 ve ek 2 ye girdiğini düşünmediğim için muafiyet alınması gerekli olduğunu düşünmekteyim. Bunun için istenilen evrakları hazırlayıp firma başvuruda bulunabilir mi ?
3. Şayet benim yapabilmem durumunda hangi evrakları hazırlayıp sunmam gerekir?

Değerli vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim

Dilekçe ekinde;
1-İş akım şeması
2-Firma kapasite raporu
3-Tapu ruhsatı (fotokopisi) diye biliyorum ama gene de Müdürlükle görüşseniz daha net öğrenir gereksiz gayrete girmiş olmazsınız.

yapılan işlemi ve yıllık kapasiteyi ayrıntılı yazarak müdürlüğe firma sahibi imzalı bir yazı ile görüş sormanız en iyisi. varsa kapasite raporunu ekleyin. ÇED görüşleri tamamen beyana dayalı sonuçta. birde EK1-26.madde ve EK2-10. maddeyi yine de inceleyin.

merhabalar,
söylemiş olduğunuz maddelere baktığımda ağırlıklı olarak, bir kimyasal kullanım olduğu tesisleri kapsamaktadır. mevcut tesis zaten bir binada yer almakla beraber herhangi bir kimyasal kullanımı yok. sadece ihracat yaptığı için çalıştığı firma çevre duyarlılığı politikasına bağlı olarak istemiş olduğu bir belge olduğundan dolayı, alınması gerekmektedir.

iyi çalışmalar dilerim,

Bu arada,
Müdürlükle iki defa farklı zamanlarda konuştuğumda sitemizde yer alan belgeler ile başvurmanız yeterli dendi.
sonrasında ise vekalat verilmesi ve verilmemesi gerektiği konusunda 2 farklı görüş aldım :)

ÇED muafiyet için siz işi çok rahat takip edebilirsiniz. işletmeniz ek 1 ve Ek 2 eşik değerlerinin altında yada listelerde yoksa kapsam dışıdır. yani muaf. bu durumda ilgili il çevre müdürlüğü web sitesinde çed muafiyet başvurusu için gerekli belgeler vardır. hatta dilekçeside var. zaten e-çed sistemi üzerinden alacaksınız. öncelikle e-çed referans no ve parola alacaksınız. bunu için de müracaat dilekçesi ve ekinde proses özeti ve harita koordinat bilgileri olan bir başvuru yapacaksınız. başvuru dilekçesinde işletme yetkilisinin bilgilerini yazın ve kendisine imzalatın. sadece eposta kısmına kendi kullandığınız epostayı verin oraya referans no ve parola gelecek. gerçi yazılı olarak da işletmeye gelecek bu bilgi. akabinde gelen referans no ve parola ile e-çed sistemine girin ve oraya istenen bilgi ve belgeleri yükleyin yazınız il çevreden çıkacaktır.

Arkadaşlar merhaba
e-çed muafiyette istenen başvuru formu kısmına il müdürlüğüne verdiğimiz dilekçe ve eklerini mi yüklüyoruz?

Benim bildiğim muafiyetde sisteme yükleme yapılmıyor sadece istenilen evrak listesini hazırlayıp sunuluyor diye biliyorum ben ama tabiki bu işin ehli olanlar bilgilerini paylaşırlarsa daha faydalı olacaktır.

Iyi çalışmalar

Size gelen cevapta hangi ekler isteniyorsa onları sisteme yükleyin. Başvuru dilekçesi yüklenmiyor.