• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed ve ptd istekleriniz

Bu konu süresiz olarak sabitlenmiştir.

Yasin Aslan

Kayıtlı Kullanıcı
Elimizdeki Çed raporlarını bütüm arkadaşlarımızla paylaşmak istiyoruz fakat, tümünü yüklememiz imkansız bu nedenle Bölüm sorumlusu olarak istenilen raporları en kısa sürede siteye yüklemeye çalışacam. Bu arada genede biraz örnek olması açısından yüklemeye devam edeceğim.

Merhabalar.Bizim elimizde örnek çalışma olmadığı ve de enerji sektöründe pek fazla jeotermal çalışmasına rastlanmadığı için zor bir konu maalesef.Yine de ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.iyi çalışmalar.

Jeo termal Enerji İçin Çed Raporuna altyapı olabilecek bir doküman

Ekte bu çalışmanıza emel olabilecek bir çalışma paylaşıyorum.

Merhaba mobilya fabrikaları bildiğim kadarıyla ÇED kapsamdışı olarak değerlendiriliyor. Peki başvuru yaparken proje tanıtım dosyası mı hazırlamak gerekiyor? Ne gibi evraklara ihtiyaç duyuluyor?

Merhaba Canan Hanım,

ÇED Kapsamdışı faaliyetlerinde proje tanıtım dosyası hazırlatmanız gerekmemektedir. Bunun için eklediğim dosyadaki evraklarla birlikte İl Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile başvurmanız yeterli olacaktır. Yİne de ben bunlarla uğraşmak istemiyorum derseniz, ÇED Yeterlik Belgesi olan firmalardan kapsamdışı olarak daha düşüş fiyatlarla takip etmelerini sağlayabilirsiniz.

İyi çalışmalar...

@Okyanus

Ekli dosyalar

• çed başvuru evrak bilgisi(k.dışı).doc
    46 KB · Görüntüleme: 165
Merhaba arkadaşlar,

Salamura zeytin üretim tesisi hakkında örnek proje tanıtım dosyası var mı?
Salamura zeytin üretim tesisinde oluşan atıklar ve bertaraf şekli kafamı
karıştıran mevzu? atıksu oluşumu oluyordur elbet ancak ne kadar zeytine ne
kadar atıksu oluşumu vardır? bu suyun arıtmadan fosseptikte biriktirerek
arıtma tesislerine vidanjörle gönderilmesi uygun mudur? Salamura için
zeytinin bekleme süresi ne kadardır? vs vs. yardımcı olursanız çok
sevinirim.

İyi çalışmalar...

Zeytin kg başına oluşan atıksu ile ilgili literatür bilgileri var sanırım. bunlardan birini örnek olarak alabilirsin. Kadir Kestioğlu'nun Endüstriyel TEsis Boyutlandırma diye bir kitabı vardı...Sanırım orada zeytin karasuyu ile ilgili değerler vardı yanlış hatırlamıyorsam. Akşam evden bir bakar, yazarım buraya :)) Bu konu da yapılmış tezler ya da makalelerden de yararlanabilirsin.

Çok derin bilgim olmamakla birlikte, zeytin atıksuyunun arıtımının zor ve masraflı olduğunu biliyorum eğer foseptikten sonra tesise verecekseniz, bazı ek işlemler gerekebilir.

İşin içinde olmadığım için net bilgim yok...Sadece okuldaki bilgilerime dayanarak yaptım bu yorumu :)

İyi çalışmalar...

salamuradan çıkan su ile zeytinyağ sıkımıyla ortaya çıkan karasu farklı olması gerekir en azından ben öyle biliyorum, bu atıksuyu karasu gibi düşünürsek o zaman arıtması yok bunun. bu sektörde çalışan arkadas da yok sanırım, bize yardımcı olsun.

Aaa pardon ben yanlış anladım zeytinyağı üretimi gibi düşündüm..sizin zeytin işleme tesisi atıksu verilerine ihtiyacınız var o zaman... Bir fabrikaya sorsanız mesela marmarabirlik olabilir. Mehmet Şen (uludağ da hocaydı eskiden) çevre mühendisidir marmarabirliğin.(tabi ayrılmadıysa)İritbatımız olsa ben yardımcı olmak isterdim.Kendisine ulaşırsanınız yardımcı olacağını tahmin ederim.

jeotermal lerle iligli yönetmelik maddesi yeni eklenmiş olup ek 2 kapsamına girebilmektedir. yapılan sondajın büyüklüğüne bağlı olarak. o nedenle jeotermallerin çed leri yoktur sadece ptd vardır

arkadaşalar Çevre Bakanlığının sayfasında tüm çed örnekleri sektörel bazlı olarak vardır. herkese açık bir bölümdür.sizlere linkini gönderiyorum. projelerin yanındaki ÇED süreci durumuna tıklarsanız ÇED ve ÇEDBD indirebilirsiniz.
PTD dosyaları direk olarak il çevre ve orman müd. verildiği için nette verilmiyor. fakar ÇEDBD ptd benzemektedir.

ÇED ' in kapsam dışı olması gibi bir durum yoktur. ÇED yönetmeliğinde tesisinizin ek 1 mi ek 2 ye mi girdiğine bakarak hangi dosyayı (ÇED veya PTD)hazırlamanız gerektiğini görürsünüz. her iki dosyanın sonunda da çevre etki değerlendirme belgesi alırsınız. eğer tesisiniz ek 1 ve ek 2 de değil ise hiç bir başvuru yapmanıza gerek yoktur. illa ki bir belge isterseniz bulunduğunuz ilin il çevre ve orman müdürlüğünden kapsam dışında olduğunuza dair bir yazı alabilirsiniz.
ÇED ve PTD herkes hazırlamayamaz yeterlilik belgenizin olması gerekmektedir. bu nedenle dışardan bir firmayla anlaşmak gerekmektedir.

Raporun eklerine gelince bu eklerin listesi sektörel olarak değişmektedir ve ÇED komisyonunun isteyeceği verilere göre yeni ekler listesi oluşabilmektedir.(üretim lisansı , haritalar, iş akım şemaları sb ekler arasındadır) fizibilite raporu termik santral gibi büyük projelerin ekleri listesinde yer alır.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Yine de teşekkür ederim. Ben gereken bilgilere ulaştım :rolleyes:

@zuhall

Mangan ocağı Kırma-Eleme ve Zenginleştirme Tesisi ile ilgile ptd veya çed dosyası olan arkadaşlardan örnek projlerinden paylaşmalarını rica ediyorum. Teşekkürler.

merhaba arkadaşlar. tavuk yad piliç kesimhanesiyle ilgili proje tanıtım dosyası çed de olabilir ihtiyacım var. yardımcı olabilir misiniz acaba. netten örnek bulamadım.

merhabalar çevre yönetimi ödevi kapsamında deterjan fabrikası için ptd oluşturmam gerekiyor. Ancak konuyla alakalı olarak karıştırıp örnek alabilmem, iş akış şeması ve iş tanımı yapabilmem için bi ptd na ihtiyacım var yarcımcı olabilirseniz sevinirim...

Arkadaşlar herkese selam. Üç gündür kömür ocağı kırma-eleme ve yıkama tesisi ile ilgili örmek proje tanıtım dosayası aıyorum fakat bulamadım. bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. En kötü ihtimalle Kömür yıkama (lavvar) tesisi ne ait bir proje olması bile işimi görebilir...