Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed yönetmeliği geçici madde 3 değişikliği hakkında

Konu, 'ARŞİV' kısmında Orhan Şeker tarafından paylaşıldı.

 1. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Merhaba arkadaşlar geçtiğimiz cuma günü itibari ile çed yönetmeliğinin geçici madde 3 değiştirildi. Daha önce 1993 tarihli ve öncesi projeler kapsam dışı idi şuan bu tarih 1997 ve öncesi oldu. Acaba kapsamdışı olup olmadığımızı ne belirliyecek kapasiteler veya ek binaların önemi ne arkadaşlar ?

  resmi gazateden 5 nisan tarihine geçiş yapın arkadaşlar


  http://www.resmigazete.gov.tr/main....smigazete.gov.tr/eskiler/2013/04/20130408.htm
   
  serdaralkan bunu beğendi.
 2. Cansu KUZEY

  Cansu KUZEY CMNet Üyesi

  Teşekkürler Orhan Bey ;)
   
 3. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  O o Cansu hanımlar da gelmiş :) Cevap yokmu arkadaşlar sanırım çed de tecrübeli arkadaş yok.
   
 4. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  1997 yılından beri herhangi bir kapasite artışı veya üretim konusunda bir değişim söz konusu değilse muaf olabilir. Ek binalar konusunda depo gibi yerler yapıldıysa üretim kapasitesini veya üretim konusunu etkilemiyorsa bir sorun teşkil etmez diye biliyorum. Çevre İl Müdürlüğü 1997 yılından bu yana alınmış bütün kapasite raporlarını inceledikten sonra ÇED muafiyet görüşünü verebilir. Şayet yönetmelik listesinde yer alıyorsanız ve kapasite artışlarında herhangi bir görüş almadıysanız yatırımın yüzde 2 si kadar ceza verilir.

  Saygılar :)
   
 5. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Merhaba serdar bey . öncelikle 1997 oncesı yapılmıs uretımde artışa gıtmemıs bır fırma dusunemıyorum :) Nese o bir yana 97 den once yatırım planı yapılmış ise bu yönetmelik hükümleri uygulanmaz diyor her hangi bir kapasite belirtmiyor. Zate yönetmelik hukumlerı uygulanmadıgı ıcın kapasıte onemlı degıl bence yanlışmı dusunuyorum.

  Daha oncekı gecıcı madde 3 yanı 1993 yılı olan maddeden muaflık almıs arkadaslar yokmu acaba tecrubelerını paylassın ?
   
 6. serdaralkan

  serdaralkan CMNet Üyesi

  Ben aldım :) Kapasite artışında yada üretim konusu değişmesi gibi olaylarda Yönetmelik Hükümleri uygulama durumuna geliyor. Uygulama da yaşladığım şeyi anlattım. Ama yeterli gelmedi sanırım.
   
 7. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Estafurullah :) Çok teşekkür ederimde , şimdi yoruma açık bir madde diyorki 97 den once yatırım planı var ıse bu yonetmelık hukumlerı uygulanmaz. Demıyorkı ha su kapasıteyı asarsan yonetmelıge tekrar gırersın. Anlatabımısımdır umarım kendımı.
   
 8. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Arkadaşlar Merhaba, Bir firmaya ÇED görüşü alacağım, boru imalatı yapan bir tesis. Zaten biz ilerde yönetmelikten hep çıkacağız, şimdi kapasiteyi düşük gösterelim de PTD da hazırlatmayalım daha dediler. Benim size sormak istediğim; bu kapasite ne kadarın altında olursa muaf oluyorlar, yönetmeliği inceledim demir dışı metal tesisleri 1000 ton/yl yazıyor üst sınır. Sizin bir fikriniz olabilir mi bu konuda? PTD dan kaç kapasiteyle muaf oluyorlar?
   
 9. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  Ptd hazırlamak istemiyor ise ek-2 sınır değerlerinin altında olması gerekir. Fakar ek-2 de yer alıyor ve kapasite bildirilmemiş ise ptd hazırlamanız kaçınılmaz.
   
 10. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Hımmm, ek 2 de zaten boru imalatı diye bir madde var, fakat kapasite bilgisi yok; ben metal işleyen tesisler bölümüne dahil etmek istemiştim..ancak o şekilde kapasiteyi belirtebilirm.
   
 11. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Arkadaşlar ben bir termik santralde çalışmaktayım. Burası daha yeni özelleştirildi. Ve eski düzenli depolama alanımızın kotası dolmak üzere. yeni bir deponi alana geçmek istiyoruz. Yer seçimi yapıldı. Bu yapılacak yeni deponi tesis için çed yönetmeliğinin geçici 3. maddesi geçerli midir?
   
 12. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  karışıkmış biraz ama yeni özelleşti diyorsun sen bir bakanlık ile konuş
   
 13. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Özelleştiyse siz değil şirketinizi alan firma sorumlu olmuyor mu ?Sonuçta devir yapılmış öyle değil mi? Belki yeni firma sizin seçtiğiniz alanı değil başka bir alanı da tercih edebilir .
   
 14. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi


  Selam;

  Tesisin ptd hazırlatma kararını il çevre ve şehircilik yetkilileri denetim yaptıkdan sonra karar verir. Denetim esnasında kapasite raporu , iş akım şeması ve proses özeti, harita vb bir çok bilgi ve belge talep eder. Eğer kapasite raporunda 1000 ton/ yıl dan daha fazla üretim yaptığını beyan ederse ptd hazırlamak zorunda kalmış olacak ve yatırım maliyetinin %2 si kadar da ceza ödeme durumu söz konusu. Eğer kapasite raporunda 1000 ton/ yıl üzeri üretim yapıyor fakat gerçekte bu miktar kadar üretim yok ise kapasite raporunu güncellemenizi öneririm. Çed yönetmeliğindeki kapsam maddeniz Ek-2 madde 8. Umarım yardımcı olmuşumdur. :)

  Sanayi tesisleri
  8- Demir çelik veya demir dışı metal tesisleri (1.000 ton/yıl ve üzeri kapasiteli):
  a) Demir çeliğin veya demir dışı metallerin ergitildiği, üretildiği tesisler,
  b) Haddeleme tesisleri (sıcak veya soğuk) veya Haddeleme işlemi yapılmayan anma ısıl gücü ≥10 MW olan tavlama fırınını içeren tesisler,
  c) Döküm fabrikaları,
  ç) Boru üretimi yapan tesisler,
  d) Metal tozu üreten veya işleyen tesisler
   
 15. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  nefize hanım arkadaş geçiçi maddeden bahsediyor sanırım son değişikliklerde kamu kurumlarının 1997 den önce kurulması durumunda çed yönetmeliğinden muaf tutulması. Şuan yönetmeliği kopyalayamadım işim yoğunluğu nedenıyle kusura bakmayın
   
 16. Gül Can

  Gül Can Çaykur Sevdalısı

  Teşekkür Ederim Nefize Hanım, kapasite raporunu güncelleyerek, ÇED kapsam dışı yazısını aldık ;)
   
 17. Nefize Yıldız

  Nefize Yıldız CMNet Üyesi

  Orhan bey Gül hanımın ptd dosyası hazırlamamak içn ne yapabilirim ile ilgili sorusuna yanıt verdim. Geçici madde ile ilgisi yok.
  geçici madde ile ilgili bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim..
   
 18. cilgincevreci

  cilgincevreci CMNet Üyesi

  Tesisi satın alan yeni firmada çalışmaktayım. 1970 yıllarında kurulmuş bir termik santral. bu sene 2013 yılının haziran ayında özelleştirildi. geçici 3. madde bizim yeni yapılmak istenen deponi saha için geçerli mi değil mi onu kestiremiyorum?
   
 19. Orhan Şeker

  Orhan Şeker CMNet Üyesi

  yeni deponi yapacaksanız o iş olmaz gibi . 97 önce yatırım planına alınmış olması lazım
   
 20. zuhall

  zuhall CMNet Üyesi

  Anlıyorum o halde kesinlikle yeni çed raporu hazırlatmanız gerekecek. Tabiki bu depolama alanı için lisans işlemlerini de dikkate almalısınız. Sizin çalıştığınız yerin eski depo sahası için alınmış bir çed raporu vardı orada kapatma sonrası yapılması gereken işlemleri de yapmanız gerekecek. Yeraltısuyu analizleri belki bir depolama alanıölçümü vb.