• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çed yönetmeliği yok acil düzenleme gerekiyor

Can Elmas

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Demir Export
Merhabalar Meslektaşlarım;

ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu'nun "Çed Yönetmeliği yok acil düzenleme gerekiyor" başlıklı gazete röportajını bir çoğumuzun okuduğunu düşünüyor ve okumayanlara da şiddetle tavsiye ediyorum.

Baran Bozoğlu yazısında 25.11.2014 tarihli resmi gazetede yayımlanan ÇED Yönetmeliğinin bazı maddelerinin açtıkları dava sonucu iptal olduğundan bahsediyor. Bu maddelerden sadece birine değinmek istiyorum. Danıştay kararı ile ÇED yönetmeliğin iptal olan 20. maddesine.

Sürelerin uzatılması ve durdurulması
MADDE 20 – (1) Bu Yönetmelikte belirtilen süreler, proje sahibi, Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşların talebi ve Bakanlıkça da uygun görülmesi halinde ya da Bakanlığın doğrudan gerekli gördüğü hallerde, gerekçesi belirtilerek Bakanlık tarafından uzatılabilir veya durdurulabilir. Bakanlıkça yeterlik verilmiş kurum/kuruluşlara raporlarla ilgili eksiklikleri gidermesi ve ilave işlemler yapması için verilen süreler ÇED sürecine dahil değildir.

Sn. Bozoğlu'nun bu madde ile ilgili açıklamalarını aktarıyorum:
Bu madde uyarınca birçok projenin ÇED süreci durdurulup ya da süre tanınarak yıllarca sürüncemede bırakılabiliyordu. Bu durum hem yatırımcıyı mağdur ediyor hem de uygun olmayan projelerin "uygun hale getirilmesi" için süre tanınmasına, halkın projeleri takip etmesine engel olabiliyordu.

Şimdi sizlere kendi durumumu aktarıyorum:

Şirketim bünyesinde bir ÇED sürecimiz var ve 1 yıldır devam eden süreç. Bu hafta sürecin İnceleme Değerlendirme Kurulunu (İDK) yaptık. Kurulda Atık Yönetimi Dairesi Başkanlığı düzenleme istedi ve bu çalışma yaklaşık 20 gün.

Şimdi Sn. Bozoğlu'na soruyorum;

Yönetmeliğin bana vermiş olduğu süre Madde 13. de belirtildiği gibi 10 takvim günü. Benim elimden 20. madde de belirtilen uzatma süreyi aldınız.

• Ben bu çalışma ile uygun olmayan bir projeyi mi uygun hale getiriyorum yoksa kurumların benden istemiş olduğu ekstra önlemleri mi almaya çalışıyorum?
  • Odamın mahkeme kararı yüzünden iş yerimde daha önce verdiğim taahhütlerin boşa çıkması sonucu düştüğüm durumu analayabiliyor musunuz?
  • Bunun sorumlusu kim?
Teşekkürler.

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

en baştan düzgün yapılamayan, ilgili kurumların, ünilerin, STK görüşleri alınmadan kafasına göre yapılan yönetmelikler tebliğler genelgeler.. sorun bu, sorunu yaratan sorunlu zaten. devamına gerek var mı ?

@DEMET AKMAN

Bence devamına da gerek var Demet Hanım. Ben hatalı veya eksik de olsa bu sürece başlamak zorundayım. Diğer söylediklerinize katılıyorum. Keşke en başında gerekli çalışmalar yapılsa.

@Erol Dlklnc

Erol Bey haklı olabilirsiniz ama bu çözüm değil. Bütün yorumlarımız yönetmeliğin eksikliği ve uygulanmadığı üzerine. Benim değindiğim konu çok farklı. Uygulamak zorunda olduğumuz bir yönetmelik var ve bunun hakkında verilen mahkeme kararı. Bizim burada konuşmamız / tartışmamız gereken bu kararın amacının ve doğruluğunun konuşulması olmalı bence.

Bizler odanın üyeleriyiz ve oda olarak iptal edilen kararlar bizi ne yönde etkiliyor bunlardan bahsedilmesi gerek. ÇED sürecinde olan ya da süreç hakkında bilgisi/ilgisi olan kimse yok mu?

Belkide ben yanlış düşünüyorumdur. Birisi de desin ki bence bu karar şu yönden haklı ya da değil. Ben mağdur olduğum için belki de objektif bakamıyorum.

Bence uzun yazılar okumaktan sıkılan çok insan var. Öğrenci arkadaşlardan bir ricam var. Uzun yazıları okumaktan sıkılmayın. Okuyun, yazın.

Okuyan veya cevap yazan herkese teşekkürler.