Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çed yönetmeliği'nin bazı maddeleri hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararı

Konu, 'ARŞİV' kısmında Nefin tarafından paylaşıldı.

 1. Nefin

  Nefin Misafir

  Bakanlığın sitesinde yayınlanan duyuru aşağıda yer almaktadır;

  Ekoloji Kollektifi Derneği ve TMMOB Mühendisleri Odası tarafından 03/10/2013 tarih ve 28784 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 2, 4/1-b , 4/1-i , 4/1-p ,7/1-ç, 9/1, 12/6, 14/4, 14/5, 15/1-c, 17/3, 26. Maddeleri ile Yönetmelik eki EK-1 ve Ek-2 Listelerinin” yürütülmesinin durdurulması ve iptali talebiyle, Danıştay 14. Dairesinin 2013/10649 esasına kayden Bakanlığımız aleyhine açılan davada, 4/1-i, 4/1-p,7/1-ç, 9/1, 15/1-c bentleri yönünden yürütmenin durdurulmasına karar verildiği, 12/6, 14/4, 14/5, 17/3, 26. Maddesi ile Yönetmelik eki EK-1 ve Ek-2 Listelerinin” yürütülmesinin durdurulması talebinin reddine karar verildiği belirtilmekte olan yazıya ulaşmak için tıklayınız.

  http://www.csb.gov.tr/gm/ced/index.php?Sayfa=haberdetay&Id=14976
   
 2. sdagtekin

  sdagtekin CMNet Üyesi

  merhaba,

  burada ÇEd yönetmeliği 9. maddenin 1. fıkrasını kaldırmış bu 9/1-a ve 9/1-b yi de kapsar anlamına gelir mi hukuk tekniği açısından?. ve bu gibi yürütmeyi durdurma kararları sonucunda işlemler nasıl yapılıyor? yani bu esnada yapılan başvurularda değerlendirme yapılmıyor mu yoksa dosya incelemesi mi duruyor
  ya da bir önceki yönetmeliğe göre mi işlem yapılıyor.

  Çok teşekkür ederim..
   
 3. Kağan

  Kağan CMNet Üyesi

  Gelir. Başvuruların değerlendirilmesi ya da önceki yönetmeliğe göre işlem yapılması mantıklı değil. Zaten hukuka aykırılık iddiasıyla durdurma kararı alınıyor. bu esnada işlem yapılması kararı tanımamak anlamına gelir. bu da hukukla bağdaşmaz.
  "İdari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda gerekçe gösterilerek yürütmenin durdurulmasına karar verilebilir. Bu karara yürütmeyi durdurma kararı denir."
  Bu bağlamda aksi bir karar ile yürütmeyi durdurma kararı kaldırılıncaya kadar davanın sonuna kadar geçerlidir. Sonuçta dava ret kararı verilirse yürütmenin durdurulması kararı hukuki sonucunu yitirir. Bir de dosyanın işlemden kaldırılması halinde aynı sonuç doğar.
  yanlış bilmiyorsam 30 gün içinde sonuçlanması lazım. yapılan ya da yapılacak işlemler ile ilgili 1 ay gibi bir zaman kaybı söz konusu.
   

İlginizi Çekebilir

41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?