• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

çed

hibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
2015 veya sonrasında yapılmış bir çed raporu veya proje tanıtım lazımda yardımcı olabilirmisiniz

Neyle alakalı olduğu önemli deil sadece 2015 ve sonrasina ait olmasi lazim proje tanitim dosyasida olabilir bu çed dersi için bir ödev aslinda incelemek icin ben internerden buluyorumda 2015 den sonrasi için bulamadim

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinden herhangi birtanesine tıkla açılan yerdeki yazının içeriğinde ptd dosyası veya proje tanıtım dosyası gibi belirlenen yere tıklayıp indirebilirsin.

ÇED sürecinde EK-1 tesisi için yer görme dilekçesini Bakanlığa mı yoksa Müdürlüğü mi yazıyoruz? Bilgisi olan var mı?

Merhabalar,
Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliğine göre;
Ek-2 kapsamında 32-Turizm konaklama tesisleri: Oteller, tatil köyleri, turizm kompleksleri vb. (100 oda ve üzeri) ibare geçmektedir. Zamanın 176 yatak kapasiteli bir otele çed gerekli değildir yazısı alındı şu an ise kapasite 215 yatak bu durumda İl müdürlüğü tekrardan proje tanıtım dosyası hazırlanmasını isterler mi? Bu artış ile EK-1 kapsamına girmemektedir.

@kubraeren maalesef. Çok uğraş gerekmez. Kapasitelerin yazdığı kısma eğer düşünebildilerse planlanan artış kısmı koymuşlardır. Bazı ÇED görüşlerinin üzerine kapasiteyi yazıyorlar ama sizinkinde sanmıyorum olacağını.

ALTINCI BÖLÜM
Çeşitli ve Son Hükümler
Kapasite artışları

b) “ÇED Gerekli Değildir” kararı bulunan projelerde planlanan artış veya artışlar toplamı Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde ise mevcut proje kapasitesi ile toplanması ve bu toplamın;
1) Ek-2 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde kalması durumunda 16 ncı madde kapsamında başvuru yapılması,
2) Ek-1 listesinde yer alan eşik değer ve üzerinde kalması durumunda 8 inci madde kapsamında başvuru yapılması,
gerekmektedir.

Sizin kapasiteniz yönetmeliğe göre Ek-2 de kalıyor (500 yatak altı) haliyle bir proje tanıtım dosyasının yolu görünüyor.

@Oğuzhan Keskin Zamanında zaten alınmış kurulmuş işletiliyor da şimdi yatak sayısı arttı diye tekrardan bu işlemlerin yapılması biraz garip geldi doğrusu.:rolleyes:
[automerge]1568890420[/automerge]
@Cem Yılmaz Teşekkür ederim. Yapılmış PTD baktım projenin adından tutun bir çok yerde 176 oda kapasiteli ibaresi kullanılmış ve herhangi bir artış olması ile ilgili ibare geçmemiş:confused:

@Cem Yılmaz Bildiğiniz üzere proje hayata geçmeden ÇED başvuruları yapılması gerekmekte.Kapasite artışı yapıldıktan sonra ÇED PTD hazırlanıp başvuru yapılacağı için Proje bedelinin %2'si kadar ceza uygulanır mı ?

@Cem_B Ceza uygulanır. Çünkü kapasite artışı yapmadan ÇED PTD hazırlanması gerekmektedir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. Maddesinde de konudan net bir şekilde bahsedilmiş. Süreci başlatmadan inşaata/faaliyete başlanamaz.

e) Çevresel Etki Değerlendirmesi sürecine başlamadan veya bu süreci tamamlamadan inşaata başlayan ya da faaliyete geçenlere yapılan proje bedelinin yüzde ikisi oranında idarî para cezası verilir. Cezaya konu olan durumlarda yatırımcı faaliyet alanını eski hale getirmekle yükümlüdür.