• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Bilgi Sistemi

Can Avşar

Antalya İl Temsilcisi
Etkinlik Grubu
Firma
ARÜV ÇEVRE MÜH. A.Ş.
Çevre Bilgi Sistemi

Bu sistem ile; bir çok uygulamada geçen firma, tesis, kullanıcı gibi kavramların ortak bir havuzda toplanması amaçlanmaktadır.

Böylece;
Firma, tesis ile ilgili herhangi bir güncelleme için ayrı ayrı uygulamalarda tek tek işlem yapılmasına gerek kalmayacak.

Birden çok uygulama için ayrı internet adresi, kullanıcı adı, şifreye gerek duyulmayacak.

Giriş adresi:

Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

Ekli dosyalar

• Çevre Bilgi Sistemi Sunumu.pptx
    2.5 MB · Görüntüleme: 926
Arkadaşlar gfb başvuruma dekont talebi geldi. Ödemeyi yaptık. Sistem üzerinden onaylayıp imzaladım. Sonra İMU onayın kalktı taslağa düştü. Onay bekleyenler kısmındada gfb başvurum gözükmüyor şu an. Başına bu durum gelen var mı ?

Arkadaşlar merhaba. Lisans yenileme başvurumda Ek2 8.1 e tabii iken 8.2 de işaretlenmiş. Bununla beraber ben işaretleme yapmadığım halde saçma sapan kod ları eklemiş. Böyle bir sorunlar karşılaşan oldu mu? Şuan 180 günün içerisinde olduğum için de yeniden başvuru yapamıyorum. Acil yardım !!!!

İzin lisans yenileme işlemi yapacağım şimdi, bir kaç sorum var.
Yenileme işlemini ben başlatıp, işten ayrıldıktan sonra, yeni gelen çevre görevlisi kaldığım yerden işleme devam edebilir mi?
Başvuruyu yapan başka kişi devam ettiren başka kişi olabilir mi ?
Başvuruyu ben başlatıp, yeni gelen çevre görevlisi işleme devam etmekte sorun yaşar mı ?

@m.karakus
bakanlıktan izin lisanstan birilerine ulaşırsanız onlar müdahale edebiliyor o başvuruya bizimde seçmediğimiz halde tat firmasıyız atıksu deşarj ve hava emisyon izni gözüküyordu muafiyete geçirdiler

merhaba,

Atık pil gönderirken motat sistemini kullanıyor musunuz? atık pil toplayan firmamız gerek olmadığını söyledi ama bana pek doğru gelmedi.

Merhabalar;
Firmam da tam zamanlı olarak çalışmaktayım. Firma yetkilimiz tarafından önce firma sorumlusu olarak sisteme T.C. numaram eklendi daha sonrasında firma üzerine Çevre Görevlisi Atamam Gerçekleştirildi. (Müstakil Çevre Görevlisi Olarak Değil Ama)

Firmaya tanımlı alt tesisler bulunduğundan dolayı, firma yetkilimiz çevre görevlisi görevlendirme yükümlülüğü bulunan alt tesisimize tarafımı çevre görevlisi atamak istediğinde Tesisler listesinde “tesislerin görüntülememesi sorunu” ile karşılaşmaktayım.
Tesis yerine manuel olarak görevlendirilmem gereken tesis ünvanını yazdığımda bu çalışan başka firmada çalışıyor bu tesise atanamaz diye uyarı alıyorum (İkisi aynı yer olmasına rağmen muhtemelen Çevre Kimlik No.ları farklı olduğu için). Acaba ben müstakil çevre görevlisi olarak mı kayıt edilmeliydim. Eğer öyle ile mevcut çevre görevlisi atamamı nasıl silebilirim?

Tesise çevre görevlisi olarak atama işlemimi gerçekleştiremediğimiz için e-izin sistemine girememekteyim. Tesis izin başvuru süremizin dolmasına çok kısa bir süre kaldığı için sorunu çözmemiz gerekmektedir. Kendi sistemimden e-izin sitemine girmeye çalıştığımda ise "Eksikliklerinizi tamamladıktan sonra İzin Lisans sistemine giriş yapabilirsiniz. Eksiklik bilgilerinizi ECBS üzerinden yapınız. / İzin lisans sistemine Danışman Firma tarafından Tesisler de sorumlu olarak görevlendirilmiş Çevre Görevlileri giriş yapabilir. " diye uyarı veriyor. Sanki e-izin sistemine sanki danışman firma çalışanları dışında kimse giremiyormuş gibi. Bir çok defa sorun bildirden yardım kısmından ve Alo 181 den mesaj bırakmama rağmen malesef cevap alamadım.

Konu hakkında desteğinizi rica ediyoruz.
Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

@Abdulkerim DOĞAN

Yaptık ama nasıl anlatsam bilemiyorum :D sizin ilgi tuttuğunuz sorumu bile okurken beynim yandı :D Neyse ilk olarak EÇBS'de devir olan tesisin üzerine girdim ve tesis devir başvurusuna bastım, yeni firmanın vergi numarasını girdim. İl Müdürlüğüne onaylattım. Böylece tesisim, tesisimi devir alan firmanın şubesi olarak yeni firmanın altına girdi. Unvanı düzeltmek için de bu sefer yine EÇBS de tesis için unvan değişikliğini yaptım, Yeni unvanlı Ticaret Sicil Gazetesini yükledim. Onay aldım.

Tüm bunları yapınca A firmasına ait A1 tesisi, B firmasının B1 şubesi olarak geçmiş oldu.... Lakin benim A1 tesisim adına olan çevre izin belgemi de "3 ay içerisinde başvuru yapıp B1 şeklinde düzelttirmem gerektiği için bu sefer Çevre izin uygulamasına girdim. Bu arada tesisimin adı hala A1 olarak gözüküyordu!!!! Lakin vergi numarası fln B firmasınındı... Ben buradan Çevre izin devir başvurusunu yaptıktan sonra başvuru bilgilerini düzenle butonu geliyor, imzalama işlemini dahi tamamladıktan sonra başvuru bilgilerini düzenleden isim/adres/ Vergi no..hangisi hatalıysa düzeltebiliyorsunuz.... Sonuç olarak devir işlemlerini böyle yaptım :)

@ezgig

vallahi bravo :D benim durumum şöyle. tesisimizi bir firmaya devredeceğiz. devredeceğimiz tesisin GFB'si mevcut ve 15 gün içinde lisans başvurulması gerekiyor. süreç ne kadar sürüyor? bu halde devretsem devrettiğim firma lisans sürecini tamamlayabilir mi onu bilemiyoruz :S

@Abdulkerim DOĞAN
Benimki hala sonuçlanmadı açıkçası çünkü yeni unvanla kapasite raporum vs çıkmadı. 3 ay içerisinde başvuru yapmak zorunda olduğum için başvurumu yaptım. Ama bunu il müdürlüğündeki memurla da bir görüşün.. İmzalama kısmında onlar sorun yaşıyor mu gibi...süreç öyle de uzar mı gibi.. Sizin 3 aylık süreniz daha varsa eski tesis üzerinden başvurun çevre iznine derdim, ama bu sefer izinden sonra yeniden belge düzenlenince sanırım yine harç ödeniyor... Yani siz en iyisi il müdürlüğü ile görüşün.. Bu saydığım işlemleri hemen onaylarlarsa,devri yapıp ardından yeni unvanla çevre izin başvurusunu yapın.. Lakin bu durumda da ölçüm raporunda ve VTR de eski tesis adı yazacak.. bunların herbirini görüşmeniz gerekli.

Sayın @ezgig üretim tesisim başka bir firmaya geçti. Çevre izni bu ay eski adıyla yenilendi. Şuanda yeni firmanın adı altına geçireceğim. Ancak yukarıda dediğiniz adımları kendi EÇBS hesabımla mı yoksa hesap sahibinin hesabıyla mı başlatacağım.

Başka bir sorum ise bir kurum bünyesinde 3 tesisim bulunmaktadır. Yöneticinin hesabına girdiğimde 2 tesis gözüküyor, 1'i gözükmüyor. İki farklı mevkideki asfalt plent tesislerinden sadece 1 tane yazıyor acaba iki tesisi 1 mi kabul etti sistem ? Bu durumla ilgili nasıl bir yol izlemeliyim. Teşekkür ederim.

"Entegre Çevre Bilgi Sistemi --> Çevre İzin ve Lisans Uygulaması --> Tesis Başvuru İşlemleri --> Onaylanan" başlıklarını takip ederek tesislerimin Çevre İzin ve Lisans Belgelerini indirmek istiyorum. Fakat "Onay Belge" başlığı altında açılması gerekirken açılmıyor. Yanlış bir yol mu izliyorum yoksa başka bir başlık altından mı ulaşmam gerek?
Ayrıca farklı tarayıcılar ile de denedim.

@S. Sancar Tural

Hocam eski belgeleri aktaramamışlar hâlâ. Maalesef evrakın çıktısını görüntüleyemiyoruz. Ancak yeni belge alırsanız görüntülenebiliyor.

Merhaba; Danışmanlık sözleşmesinin entegre çevre bilgi sistemine nasıl yükleyebilirim. ilk önce danışman firmanın yüklemesi yeterli oluyor mu yoksa iki tarafta yüklemek zorunda mı işlem aşaması nasıl oluyor bilgi verebilir misiniz

Öncelikle danışman firma yetkilisi yeterlilik uygulamasının sol alt sekmelerinden "danışmanlık hizmeti verilen tesisler" kısmından vergi numarası ile arama yaparak sözleşmenin tarihini girip yükleme yapmadan gönderiyor.

Sonrasında firmanın yetkilisi yine EÇBS Yeterlilik Uygulamasından "Onay bekleyen işlemler" kısmına girerek danışman firmanın sözleşmesini yükleyip onaylama butonuna basıyor. Nihayetinde yine danışman firma yetkilisi aynı uygulamaya girip Tesise ÇG Ata kısmından atama yapıyor.

şahıs uygulamalarından tesis işlemleri orda çyb danışman firma hizmet verilen tesisler o kısımdan mı oluyor firma yetkilisi kurum kuruluş başvuru takipten mi onay bekleyen kısmına yüklüyor yoksa kurum kuruluş işlemlerinden mi bide vergi numarası yazacak kısım yok burda