Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre boyutları ve risk analizi prosedürü ve risk analizi formu

Konu, 'Çevre Yönetim Sistemi (ISO 14001)' kısmında hatice kaya tarafından paylaşıldı.

 1. hatice kaya

  hatice kaya CMNet Üyesi

  Merhaba..Ben çelik konstrüksiyon imalat ve montaj firmasında çalışıyorum..Bu sektörle ilgili çevre boyutları risk analizi formu ve prosedür örneğine ihtiyacım var..Bu konuda yardımcı olabilecek varsa sevinirim..
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Merhaba Hatice hanım,

  Elimde çelik kontrüksiyon üzerine hazırlanmış risk analiz örneği yok fakat imalat,montaj, kullanılan malzemeler gibi bilgiler verirseniz bir miktar yardımcı olabiliriz.
   
 3. hatice kaya

  hatice kaya CMNet Üyesi

  imalat kısmı kumlama,gazaltı,tozaltı kaynak,ve boyama kısmından oluşuyor..gazaltı ve tozaltı kaynak telleri kullanıyoruz..kumlamada kumlama kumu (grid) kullanırız..boyahane de boya ve tiner kullanılıyor...proses etkileşim şemamızı dosya olarak yükledim...çelik konstriksüyonda olmasa örnek prosedür ve risk analizi konusunda örnek verirseniz sevinirim.
   

  Ekli Dosyalar:

  Mustafa Esen bunu beğendi.
 4. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Risk analizi örneklerine BURADAN ulaşabilirsiniz Hatice hanım. Prosedürde bakayım çevre konulu bulabilecek miyim..
   
 5. cerenycl

  cerenycl CMNet Üyesi

  havacılık şirketinde çalışıyorum bu kapsamda örnek bir çevre el kitabı mevcut mudur acaba? yardımlarınızı bekliyorum lütfen.
   
 6. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Herkese merhaba,

  Çevresel risk analizi için yasal şartları da değerlendirmek istediğim bir puanlama sistemi oluşturmak istiyorum. Daha önce benzer bir çalışma yapmış olan arkadaşlar var mı?? ya da kafasında ampuller yanan???
   
 7. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Yusuf bey,

  Böyle bir çalışma yapmadım ama şöyle olabilir. 2 sütun açın bir sayfada 1. sütun yasal gerekliliklerden dolayı istenenler 2. sütunda sizin yaptıklarınız. 1. sütunda örneğin 25 maddelik bir listeniz olsun. Her bir maddeye 4 puan verebilirsiniz yada önemine göre bazı puanları arttırabilir azaltabilirsiniz. Yasal gerekliliklerden dolayı istenenlerin tamamı 100 puan oldu diyelim. Şimdi sizin yaptıklarınızı istenenlerle karşılaştırın ve kendinize puan verin. 100 üzerinden kaç aldınız çıkar kanaatindeyim.
   
 8. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Hadi bakalım kafaları çalıştıralım biraz.. Ziraa benimki durdu :))

  Öncelikle ilginize teşekkürler fatih bey, ancak düşündüğüm biraz daha farklı bir durum..
  İş Güvenliğinde yaptığım risk değerlendirmeden yola çıkarak bunu Çevre boyut-etki analizine çevirmeye çalışıyorum. Çalışma taslağım ekli 'Yeni ÇEE Taslak1' adlı dosyada. Dosya içerisinde puanlama sistemini görebilirsiniz. Puanlama standartları da 'ÇEE Özet Tablo' adıyla paylaştığım dosya içerisinde. Bu Standartta hangi durumlarda kaç puan verilmesi gerektiği yazıyor.. Ancak kafamın basmadığı nokta "Yasal Şartlar" ın puanlanması... Ne gibi bir kriter koymalıyım.. Neye göre puanlamalıyım bilemedim. Bu nedenle siz değerli arkadaşlarımın yardımlarını talep ediyorum.. Puanlama sistemi tamamlanınca bunu bir prosedür haline getirmeyi planlıyorum. Son hale ulaştığında tekrar paylaşırım..

  Resmen destan yazdım. Umarım sıkmamışımdır. Yardımlarını bekliyorum.. Şimdiden teşekkürler...
   

  Ekli Dosyalar:

 9. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Dosyalarınıza baktım fakat şuanda bence yasal gereklilikler olarak kıyaslama yapmanız çok zor. Öncelikle kıyaslamak için sisteminizi ve yasal gereklilikleri aynı raya sokmanız gerekmektedir. Şöyle bir durum gerçekleştirebilirsiniz.
  Yasal gereklilikleri alınması gereken önlemler olarak düşünün, Mevcut önlemler zaten yazmışsınız. Alınması gereken ve mevcut önlemler karşılaştırarak oran koyabilirsiniz. Tablonuzu modifiye ettim biraz. Bazı sütunlar ekledim. Sanırım tabloya bakınca demek istediğim daha iyi anlaşılır.
   

  Ekli Dosyalar:

 10. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  Emeğinize sağlık Fatih Bey, ama oluşturmak istediğim şeyi tam olarak anlatamadım... Aslında sistemimizde zaten tüm yasal gerekliliklere tam uyum söz konusu (tabii mevcut önlemlerle). Dolayısıyla eklediğiniz sütunda oran hepsinde 1 olacaktır. Benim asıl puanlama sistemine dahil etmek istediğim yasal gereklere uygunluğun sağlanmasının önemi...

  Aslında oluşturmuş olduğunuz sistemden sanırım uyarlayabilirim. Sadece bahsettiğiniz 'alınması gereken önlemler' i hangi kriterlere göre puanlamalıyım. Kaç adet yönetmelik ya da kaç adet yönetmelik maddesi m?? Yoksa cezayı yaptırım oranı mı??Bunun kararını veremedim.
   
 11. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu

  Aldığınız önlemler yeterli değilse yada yasalara tam uyum söz konusu değilse oran dolayısıyla da puanınız düşecek. Bu bence yasal gerekliliklerin önemini oldukça ortaya çıkarıyor.

  Alınması gereken önlemlere sabit puan ayarlayabilirsiniz. Örneğin 10 puan, mevcut aldığınız önlemlere baktınız tam karşılamıyor ve 8 puan verebiliyorsunuz oran 0,8 olacak ve puanınız düşecektir.

  Yada her maddeye 1 puan verebilirsiniz ki bu bence ağırlıktan dolayı daha sağlıklı olacaktır. Yasalara baktınız kimyasal maddelerin depolanmasıyla ilgili 15 madde buldunuz. Toplam yasal gereklilik puanınız 15 olur. Sonra sahanızı gezdiniz. Bu 15 maddeyi karşılayan 7 maddeyi yapmışsınız sayalım 7/15 gibi bir oran olacaktır.

  Başka türlü yapabileceğinizi sanmıyorum. Eğer yapmış olduğunuz formda bir madde doldurursanız yasal gereklilikler ve sahadaki önlemler olarak üzerinde tekrar çalışalım.
   
 12. Ekin Tunçel

  Ekin Tunçel CMNet Üyesi

  merhaba arkadaşlar çevresel risk analizi genel olarak firmada yapılan birşey mi yoksa çed için gerekli midir?
   

İlginizi Çekebilir

broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
41.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...