Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre boyutları

Konu, 'ARŞİV' kısmında Aysun Kurt tarafından paylaşıldı.

 1. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Arkadaşlar çevre boyutlarını en kpsamlı şekilde nasıl belirleyebilirim önerileriniz var mı ?
   
 2. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Çevresel Risk değerlendirme yapın faaliyetiniz için..
   
 3. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

 4. Recep Harmandar

  Recep Harmandar CMNet Üyesi

  http://www.scribd.com/doc/62406698/30/Cevre-boyutları

  3.1.3 ÇEvre Boyutları Kısmını İnceleyebilirsiniz Ayrıca Döküman ISO 14001 yönetim sistemleri ve bir metal saniyine uygulanması . bir arkadaşımız arıyordu geçöen çevre risk değerlendirmesi metal sanayi için oda umarım bu linki görür .
   
 5. Aysun Kurt

  Aysun Kurt CMNet Üyesi

  Teşekkür ederim..
   
 6. cerenycl

  cerenycl CMNet Üyesi

  Havacılık sektöründe çalışmaktayım. Green Airport (Yeşil Havaalanı) kapsamında şirketimize yeşil kuruluş ünvanı kazandırmayı hedefliyoruz. çalışmaların daha çok başındayız. il olarak çevre boyutlarını belirlememiz gerektiğine karar verdik. bu çalışma şimdilik sadece havaalanında bulunan istasyon ofisleri kapsamında yapılacaktır. Çevre boyutlarını belirlemede ve buna bağlı çevresel risk analizi formu oluşturmada takıldık. Bu konu hakkında bir bilgisi olan ya da yardım edebilecek olan arkadaşlar, yardımlarınızı varsa mevcut örnek teşkil etmek üzere taslak olarak tablo örneklerini bekliyorum.
   
 7. Funda Saltık

  Funda Saltık CMNet Üyesi

  Bu linki yenileme şansınız var mı?
   
 8. Temel Atik

  Temel Atik CMNet Üyesi

 9. Ersin Bozkurt

  Ersin Bozkurt CMNet Üyesi

  bu çalışmayı bitirdiniz mi?
   
 10. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Çevre boyutlarını en iyi şekilde belirleyebilmeniz için öncelikle iş akış şemaları (üretim, bakım-onarım, sevkiyat, depo, bilgi işlem, vb. için) oluşturmalısınız. Bu şemalarda, her bir giren yardımcı malzemeyi ve çıkan atıkları/emisyonları/deşarjları detaylı bir şekilde gösterin. Burada elde ettiğiniz atıklar/emisyonlar/deşarjlar sizin normal durumda oluşan çevre boyutlarınız olacaktır. Bunların dışında birde anormal ve acil durumlar için çevre boyutlarınızı belirlemeniz lazım. Burada anormal durum diye adlandırılan durumumdan kasıt, her zaman gerçekleşmeyen ancak beklenen durumlar. Örneğin bir laboratuvarda günlük 200 test yapılabilme kapasitesi var ancak her gün 30 test yapılıyor ve bir gün 150 test isteyen bir müşteri çıkıyor. İşte bu anormal durum. Acil durumda ise bildiğiniz gibi, yangında kimyasal dökülmesinde, sel, deprem, yıldırım düşmesi gibi durumlarda oluşabilecek ve çevreye zarar verebilecek boyutları incelemeniz gerekir. ( Örneğin yangında emisyon).


  Yukarıda anlattığım şekilde belirlediğiniz çevre boyutlarını daha sonra havaya, suya, toprağa, floraya, faunaya ve insan sağlığına etkisi yönünden irdelemeniz, puanlandırmanız ve önemli çevre boyutlarını belirlemeniz gerekiyor.

  Daha sonrası aksiyon planı ve risk değerlendirme dediğimiz başka bir prosedüre giriyor. :)
   
 11. Fecriati

  Fecriati CMNet Üyesi

  Arkadaşlar önemli çevre boyutlarını belirlemede nasıl bir yol izliyorsunuz? Her sene yeni bir şey mi olacak bu, geçen sene bize sorun çıkaran çevre boyutlarıyla ilgili alınan aksiyonar tamamlandı ama bu sene nasıl yapacağımı belirleyemiyorum.
   
 12. Yusuf Dulda

  Yusuf Dulda CMNet Üyesi

  İş akış şeması üzerinden hareketle normal, anormal ve acil durumları belirttiyseniz bitmiş demektir. Ancak kullanılan malzemeler, çalışma şekli, yeni makine/ekipman durumlarında gözden geçirmeniz gerekmekte... Herşey tamamsa performans artırımı yapabilirsiniz.
   
 13. m_mpeath

  m_mpeath CMNet Üyesi

  herkese merhaba,

  Çevre boyut ve etkileri tablosunu hazırlarken etki puanında baraj nedir? kaç puandan sonra aksiyon alıyoruz? ve bunun belirtildiği bir yer var mı? yönetmelik gibi? diğer bir sorumda ; katlanabilir çevre boyutu artık kullanılmıyor mu? neden?
   
 14. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  Bir baraj söz konusu değil, önemli olan makul bir skala seçmek. 5 veya 10 lu skala seçebilirsiniz. çıkan sonuçlar mantıklı olmalı buna dikkat edin. aksiyon alacağınız değeri de yine siz belirleyeceksiniz. ama bu konuda tayin edilmiş hazır bilimsel metodlar var onlardan faydalanabilirsiniz. Bunlar için google da risk analiz yöntemleri diye arayarak ulaşabilirsiniz.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
pvc_yer_dosemesi_bordo.jpg
Arkadaşlar bir firmamızda bu atıktan var? Geri kazanımını yapan firma var mı?