• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre ve İSG Çalışmaları

@Olgaç Sürmelihindi
TEŞEKKÜR EDERİM OLGAÇ BEY.
o zaman bir an önce il müdürlüğü uygunluk yazısı için başvurmak gerek. :)

@Olgaç Sürmelihindi

Uygunluk yazısı ne için gerekiyor Olgaç Bey?
Ben tehlikeli - tehlikesiz atık bildirimlerini, Bekra bildirimlerini ve ambalaj atık bildirimlerini (Tedarikçi ve Piyasaya süren) yapıyorum EÇBS üzerinden. Ama site bakanlığın olduğu için hiç uygunluk yazısı vs talep etmedim geçmiş yıllarda. Etmem gerekiyor mu? Gerekiyor ise nasıl yapacağım?

@Beril Çataltepe
Beril Hanım Merhaba, ambalaj atıkları toplama ayırma ve/veya geri kazanım lisansı için teknik uygunluk raporu hazırladığınız zaman işletmenin ambalaj bilgi sistemine kaydının bulunduğu, tesise giren ve tesisten çıkan ambalaj atıklarına ilişkin aylık verilerin programa girildiğine ilişkin “İl Müdürlüğü Onay Yazısı”
istenilir.

@Olgaç Sürmelihindi

Söylediğiniz TAT ve Geri Dönüşüm tesisleri ile ilgili anladığım kadarıyla :) Ben teknik uygunluk raporu hazırlamıyorum, deterjan ve kozmetik ürünleri üretimi yapan bir firmada müstakil çevre görevlisi olarak çalışıyorum, beyanları yapıp geçiyorum, benim için böyle bir zorunluluk yok anladığım kadarıyla, doğru mudur?

@Beril Çataltepe
Evet yok. Benim dediğim olay yukarıda bahsettiğim gibi ambalaj atıkları için lisans almak isteyen kişileri ilgilendiriyor.

Merhaba Asude hanım, ben teknik uygunluk raporu hiç hazırlamadım, TAT ve Geri Dönüşüm tesisi olmadığımız için gerekmediğini öğrenmiştim

:rolleyes:Arkadaşlar Merhaba TEKNİK UYGUNLUK Raporuyla alakalı
-ECBS de izin lisan sürecini başlatmak için teknik uygunluk ve gerekli kütle denge raporları pdf formatında istenmekte konuyla ilgili bilgim olmadığı için şu soruları sormak istiyorum.
1.firmamız ambalaj atığı toplama ayırma,ambalaj atığı geri kazanım,tehlikesiz atık geri kazanım sınıflarında teknik uygunluk raporları hazırlanmıştır. Teknik Uygunluk Raporlarıyla beraber sisteme yüklenecek Kütle Denge raporları da imzalı kaşeli olmalı mı?
2-Ambalaj atığı uygulamasından EK -7 VE EK-8 beyanlarının aylık bildirim raporlarını her ay için mi kütle denge olarak çıkarmalıyım o şekilde mi sunmalıyım bilmiyorum.
konu ilerledikçe birkaç sorum daha olabilir konuya vakıf olan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

1- Benim teknik uygunluk raporum bile kaşe imzalı değildi :D Kütle Denge'ler kaşe-imzalı olmazsa sıkıntı olmaz.
2- Her ay için sistemden çekmelisiniz verileri. Yalnız dikkat edin, sayfanın tam çıkması lazım. Dikey olarak PDF'e çevirdiğinizde bazı bölümler çıkmıyor.

Arkadaşlar merhaba yine ben :koptum:
Daha önce firmasında sosyal denetim geçiren var mı? Kendim bir değerlendirme yaptım ama sizin yorumlarınızda yön verecek bana diye düşünüyorum. Çevre açısından nelere dikkat etmeliyim ?

Arkadaşlar merhaba, Ahşap palet geri kazanım ve Hurda Metal geri kazanım firmaları lisansını yenileyeceğim için teknik uygunluk raporu hazırlayacağım ancak TSE belgesi isteniyor. Bu iki geri kazanım firmaları için hangi standartta çalışmam gerektiği konusunda yardımcı olabilir misiniz? TSE ile görüştüm ancak ordan oraya bağladılar ve çözüme ulaşamadım.

Merhaba Olgaç bey bir konu hakkında yardım isteyecektim bir deterjan endüstrisi projelendirmesi yapıyorum ancak tesisten çıkacak olan atık karakterizasyonunu bulamıyorum bu konu hakkında bilginiz var ise yardımcı olursanız teşekkür ederim şimdiden

Bir endüstri hakkında genel olarak bilgi almak istiyorsanız google da " ......... tesisi çed dosyası" gibi bir şeyler yazarak bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• sabun-ve-deterjan-uretim-tesisleri-20180418123816.docx
    949.9 KB · Görüntüleme: 68
Öncelikle merhaba, isterseniz çıkan atığı burada anlatırsanız size yardımcı olmaya çalışırız. Atık yönetimi yönetmeliği bu konuda bizim kılavuz niteliğindedir.

Teşekkür ederim buna bakacağım

Olgaç bey size de teşekkür ederim ben atık yönetmeliğinde toz deterjan prosesinde çıkacak atıkları bulamadım yabancı bir kaynaktan bulup aldım ama Türkçe kaynak bildiğiniz varsa ondan da baka bilirim

Arkadaşlar merhaba.. ambalaj atık toplama tesisinde işe başladım.. tesis danışma ile anlaşmalı.. kaparite raporunun çıkmasını bekliyoruz.. sonrasında iç tetkik raporu hazırlamam gerek nasıl hazırlayacağımı bilmiyorum.sonraki aşamalarda da nasıl olacak ne yapacağım bilmiyorum. yardımcı olursanız sevinirim

Funda Hanım Merhaba ,
Öncelikle yeni işiniz hayırlı olsun.
Danışman bir firma ile anlaşmalı iseniz oradaki çevre görevlisi ile birlikte hazırlayabilirsiniz. İç tetkik için formatı için Iç tetkik raporu ve ziyaret tutanağı başlığını kontrol edebilirsiniz.
Sonraki aşamalar için Cem Beyin size ilettiği başlıkları inceleyebilirsiniz.

Özellikle hazırlama konusunda takıldığınız yerler olduğunda yardımcı olabiliriz.