Çevre cezaları

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
merhabalar;
çevre kirliliğine neden olan kişi/kuruluşlara uygulanacak cezaları uygulama yetkisi kimdedir,tek başına çevre ve şeh. il müdürlüğü mü yoksa belediye de bunu uygulayabilir mi??
çevre kanununda cezalarla ilgili her yıl yayınlanan bir tarife var,kirlilik şekli ve tutanağı da mevcuttur..uygulayıcı kim ve nasıl uygulanır..

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
merhabalar;
çevre kirliliğine neden olan kişi/kuruluşlara uygulanacak cezaları uygulama yetkisi kimdedir,tek başına çevre ve şeh. il müdürlüğü mü yoksa belediye de bunu uygulayabilir mi??
çevre kanununda cezalarla ilgili her yıl yayınlanan bir tarife var,kirlilik şekli ve tutanağı da mevcuttur..uygulayıcı kim ve nasıl uygulanır..
Yetkililer il çevre ve şehircilik müdürlüğüne bağlı denetçilerdir. Bunun dışında belediyeler de kendi alanları dahilinde cezai işlem uygulayabilirler.

CMNet Okuru

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Çevre Kanunu diyor ki:
Denetim, bilgi verme ve bildirim yükümlülüğü(1)

Madde 12 – (Değişik: 26/4/2006 – 5491/9 md.)

Bu Kanun hükümlerine uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi Bakanlığa aittir. Gerektiğinde bu yetki, Bakanlıkça; il özel idarelerine, çevre denetim birimlerini kuran belediye başkanlıklarına, Denizcilik Müsteşarlığına, Sahil Güvenlik Komutanlığına, 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre belirlenen denetleme görevlilerine veya Bakanlıkça uygun görülen diğer kurum ve kuruluşlara devredilir. Denetimler, Bakanlığın belirlediği denetim usûl ve esasları çerçevesinde yapılır.
İdari cezalarda yetki:

Madde 24 – (Değişik: 26/4/2006 – 5491/16 md.)

Bu Kanunda öngörülen idarî yaptırım kararlarını verme yetkisi Bakanlığa aittir.
Bu yetki, 12 nci maddenin birinci fıkrası uyarınca denetim yetkisinin devredildiği kurum ve merciler tarafından da kullanılır.

Bu Kanunda öngörülen idarî yaptırım kararları Bakanlık merkez teşkilâtında genel müdürler, taşra teşkilâtında il çevre ve orman müdürlerince verilir.

Bu Kanunun 12 nci maddesinin birinci fıkrası uyarınca denetim yetkisi verilen kurum ve merciler tarafından verilen idarî para cezalarının yüzde ellisi, bu Kanun uyarınca yapılacak denetimlerle ilgili harcamaları karşılamak ve diğer çevre hizmetlerinde kullanılmak üzere bu kurumların bütçesine gelir kaydedilir, yüzde ellisi ise genel bütçeye gelir kaydedilir.

Bu Kanun uyarınca yapılacak denetimlerle ilgili harcamaları karşılamak ve diğer çevre hizmetlerinde kullanılmak üzere, Bakanlık bütçesine, genel bütçeye gelir kaydedilecek idarî para cezaları karşılığı gerekli ödenek öngörülür.

Yukarı Alt