Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre danişmanlik denetimi sonucu denetim notlari paylaşma

Konu, 'Soru ve Cevap' kısmında Çiğdem Selişter tarafından paylaşıldı.

 1. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  Merhaba Arkadaşlar,
  Dün Çevre danışmanlık firmamız denetlendi, denetimde tuttuğum ve konuşulan notları-konuları paylaşmak istedim sizlerle...
  DENETİM NOTLARI
  • Aylık çalışma takvimi İlgili ayın, Aylık Çalışma Takvimi bir önceki ayın son 10 günü içerisinde sisteme yüklenmelidir.” denilmektedir. Sisteme bu kurala uygun yüklenen takvimde herhangi bir değişiklik yapılmak istenirse ( olağanüstü durumlar, çevre görevlisinin gidememesi, başka görevli gönderilmesi vb.) ilgili ayın 20. sine kadar güncellenmiş takvim sisteme yüklenebilir. Ayın 20.sine kadar yüklenen takvimler ilgili ayın takvimi olarak sisteme işlenir. Örneğin Şubat ayının aylık çalışma takvimini Ocak ayının son 10 günü içerisinde yüklemek zorundayız, olurda şubat ayı takviminde bir değişiklik olursa Şubat ayının 20.sine kadar şubat ayı takvimiyle ilgili güncelleme yaparız. 20 sine kadar yapılan değişiklikler şubat ayı için sisteme işlenir.
  • Tesislerle yapılan protokoller yönetmelikte belirtilen süre içerisinde mutlaka sisteme yüklenmelidir. Bu süre geçirilmemelidir.
  • Protokol yapıldıktan 30 gün içinde iç tetkik ve eğitim mutlaka yapılmalı, İç Tetkik yönetmelikte belirtilen tecrübeli personellerle yapılmalıdır.
  • Sistemde 3 yıllık, 2 yıllık ve diğer diye belirttiğimiz personellerle ilgili, diğer diye seçtiğimiz personelin 2 yıl ve/veya üstü tecrübesi mevcut ise ise, diğer diye nitelediğimiz personeli de 2 yıllık olarak sistemde güncelleyebilir. Bize avantajı bu diğer personel iç tetkik yaparken illa 2 yıllık birinin imzasına gerek duymaz ( EK-2 listesi iç tetkik için ) kendi rapor yapar ve imzalar.
  • Aylık Faaliyet Raporu “ilgili ayın aylık faaliyet raporları, takip eden ayın en geç 15.ine kadar sisteme yüklenmelidir.” denilmektedir. 15 ile belirtilen tarih çok önemlidir. Örneğin Ocak Ayının Aylık Faaliyet Raporunu 15 Şubat’a kadar yüklersek Ocak Ayının Aylık Faaliyet Raporu olarak isteme düşer, olurda 16 Şubat tarihinde sisteme yüklersek yüklenen faaliyet raporu Şubat Ayının Faaliyet Raporu olarak algılanır ve sisteme öyle düşer. Bu sistemin kurgulanışından kaynaklanmaktadır, öyle tasarlanmış. Aylık faaliyet raporları da imza yetkisi olan birine imzalatılmalı ya da sorumlu atandığına dair şirket yetkilisinden bir yazı alınıp garanti altına alınabilir bu durum. Bu anlatılanlar da dikkate alınarak imzalanmış faaliyet raporları, yetkiliye sunulmuş ise illa da sonraki ayın 15. ini beklemek zorunda değiliz sisteme yüklemek için. Örneğin Şubat ayının takvimini 18 Şubat’ta yükleyebiliriz, sisteme şubat ayı takvimi olarak düşer ( 15 şubattan sonra yüklediğimiz için).
  • Ek-1 tesislerine ayda 2 tane aylık faaliyet raporu oluşturulduğundan, bunlar tek pdf yapılıp sisteme yüklenir.
  • İç tetkik ve eğitim 30 gün içinde yapılır ibaresi kaldırılabilir. Bu süre evrak ve bilgi toplama açısından kısıtlı olduğu için, bu süre 3 aya çekilebilecektir.
  • Personele çevre kirliliği, atık yönetimi vb. konularda eğitim düzenlenir, işletme sahibi ve şirket yetkililerine Çevre mevzuatı kapsamında yükümlülükler konularında eğitim düzenlenir ve 2 tane eğitim katılım formu oluşturularak tek pdf olarak sisteme yüklenmelidir. Tutanaklar yüklenecek eğitim notlarını yüklemeye gerek yoktur. Eğitim notları yerinde denetimde incelenecektir.
   
 2. deniz giray

  deniz giray CMNet Üyesi

  Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim Çiğdem Hanım.
   
  Çiğdem Selişter bunu beğendi.
 3. landwarior

  landwarior CMNet Üyesi

  "Ek-1 tesislerine ayda 2 tane aylık faaliyet raporu oluşturulduğundan" aylık rapor nasıl 2 tane oluyor?
   
 4. Coşkun Demiral

  Coşkun Demiral CMNet Üyesi

  Şimdi eğitim ve iç tetkik 1 ay içinde mi yapılcak yoksa 3 ay süre tanıyacaklar mı anlamadım ?

  EK-2 için iç tetkik yaparken kim imzalayacak anlamadım orayı yeni başlayan imza atabiliyor mu ?
   
 5. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  Yönetmelik değiştirilebilirmiş, 30 gün içerisinde iç tetkik ve eğitim yapılmalı ibaresi 3 ay olarak yönetmelik değişikliğiyle olabilir denildi.şuan yönetmelikte yazıldığı gıbı yapılacak tabı, yanlış anlaşılmasın.

  Ek-1 tesisine 1 ay içerisinde 2 defa gıtmeli olduğunuzdan ve 2 tane aylık faalıyet raporu yapmalı olduğunuzdan , bunları sisteme yüklerken bırleştırıp yüklemelisiniz.
   
 6. Uğur Can

  Uğur Can CMNet Üyesi

  denetleyen bakanlık mı il müdürlüğü mü
   
 7. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  Bakanlıktan geldiler
   
 8. Uğur Can

  Uğur Can CMNet Üyesi

  teşekkürler Çiğdem hanım
   
 9. Kaan Kurt

  Kaan Kurt CMNet Üyesi

  Çiğdem Hanım Ek-1 tesislerine 2 tane aylık değerlendirme tutanağı hazırlamak zorunlu mu?Tesis ziyareti ayda 2 tam gün olarak yapılması gerekiyor diye biliyorum.Aylık değerlendirme hazırlanması ile ilgili yönetmelikte ek-1 tesislerine ayda 2 tane hazırlanması gibi bir şeye rastlamadım.
  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
   
 10. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  Ek - 1 Tesisleri için iki ayrı aylık rapor düzenlenmesi gerektiği ile ilgili yönetmelik ve duyurularda bir bilgiye rastlamadım. Şimdiye dek böyle bir uygulama da yapmadım ve Bakanlık denetimi de geçirdim ama bu tarz bir bilgi aktarılmamıştı. Acaba yanlış anlama olmuş olabilir mi? veya sonradan böyle bir uygulamaya geçildi de farketmemiş olabilir miyim ?
   
 11. Uğur Can

  Uğur Can CMNet Üyesi

  rapora tesise gittiğiniz iki tarihi de eklerseniz olur iki rapor düzenleyin denmiyor yönetmelikte bende aynı uygulamayı yapıyorum
   
 12. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  Ben danışmanlık yaptığım fırmalara ek 1 tesısnde olan fırmalara her gıttıgım gun bır tutanak duzenlerdım. Bu mantıkla , 2 tane aylık faaliyet raporu olabilir. Yanlış anladığımı düşünmüyorum, bu başka fırmalardan sorulan sorulardan örnek verdı hatta ben bu konuyu sormamıştım.
   
 13. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  ek-2 tesisinde iç tetkik yapılırken çevre görevlisi 2 yıllık veya 3 yıllık tecrübeli ise kendisi yapabilir. ancak 2 yıldan az tecrübesi var ise 2 yıllık veya 3 yıllık tecrübeli kişi ile birlikte yapması gerekiyor.
  * bizde bakanlıktan denetim geçirdik ocak ayında; eğitim ve iç tetkiklerin 30 gün içinde olmasına bakılıyor. belki sahada firmalardan gelen yorumlar neticesinde 30 günün yetersiz olduğu ve 3 aylık bir süre olarak uzatılabilir diye yorumlanmış olabilir. mevcut durumda yönetmelikte 30 gün yazıyor ve süreyi baz alıyorlar.
   
 14. İpekszksn

  İpekszksn CMNet Üyesi

  Arkadaşlar, Bakanlık tarafından Ek-1 tesislerine 2 ayrı rapor hazırlanması istenmekte, Çiğdem Hanım doğru söyler.. Fakat sizlerin de görüşünü almak istiyorum. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz, ben de şimdiye kadar tek rapor hazırlıyordum. Bu süreçten sonra nasıl yapmak gerekir, bilemedim..
   
 15. SenayKS

  SenayKS CMNet Üyesi

  @İpekszksn , bu konuda Bakanlıktan yapılan bir duyuru / yazı v.s. oldu mu? varsa yazıyı / duyuruyu yükler misiniz.
   
 16. Çiğdem Selişter

  Çiğdem Selişter CMNet Üyesi

  Benim görüşüm de 2 gün için ayrı ayrı rapor hazırlamak, eskiden de oyle yapardım Ek-1 tesisi için. Bakanlıktaki mantık tutanak gidildiği gün işletmede tutulur mantığı, sisteme yüklenmesi için tarih vermeleri yetkılı bulamayıp imzalatamamız. 2 gün denetime gidiyorsak 2 gün tutanak tutulmalıdır. Şahsi fikrim .Ama bakanlık elemanları da ıkı raporun bırleştırlıp tek pdf yapılıp sisteme yuklenmesı yönünde bir uyarıda bulundular, demekki böyle yapılmalı.
   

İlginizi Çekebilir

20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.
DSC_0236.JPG
Merhaba Atık kodu hakkında bilgisi olan varmı? atık: araç filmlerinin deforme olmuş olanları