• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Danışmanlık Firmaları - Protokol İşlemleri Problemi

Raşit Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Lider Ortak Sağlık Güvenlik Birimi San. Tic. Ltd. Şti.
Merhaba Arkadaşlar,

Çevre Danışmanlık firması olarak aşağıda belirttiğim şekilde bir problem ile karşı karşıyayız. Böyle bir durumu yaşayan ve gözlemleyen arkadaşlarımız varsa yorumlarını beklemekteyiz.

Hepimiz bilmekteyiz ki yeni E-izinler sisteminin revize edilmesi sonucunda bazı aksaklıklar yaşanmaktadır. Fakat yaşanan bu aksaklıklar sistemi daha iyi hale getirmek için yapılan çalışmalar sonucunda oluşan aksaklıklar olduğunu düşünüyor ve öyle umud ediyorum.

Aynı vergi numarası ve aynı isimde fakat farklı illerde iki tesisimiz bulunmaktadır. Tesislerin merkezi A şehrinde, şubesi ise B şehrindedir. Çevre Danışmanlık firması olarak B şehrinde bulunan firma ile protokol işlemi gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Bilindiği üzere tesise protokol yapmadan önce yeni sistem nazarında Çevre Bilgi Sistemine eklemek gerekmektedir. Bu işlem gerçekleştirildi çevre bilgi sistemine kayıt açılarak A şehrindeki merkez firma olarak belirtildi ve B şehrindeki yer ise tesis olarak sisteme eklenmiştir. Danışmanlığını yapmış olduğumuz firma B şehrinde olduğu için dilekçe B şehri İl Çevre Şehircilik Müdürlüğüne verilmiştir. Bunun neticesinde B Şehri İl Çevre Müdürlüğünden şifreler firma yetkililerine ulaştırılmıştır.
Fakat ben danışmanlık firma portalıma girip, protokol yapma işlemlerini seçtiğimde sadece A şehrindeki firma bilgileri sisteme gelmektedir. B Şehrindeki tesis bilgilerini görüntüleyememekteyim. Bu sebep ile firma protokol işlemimi gerçekleştirememekteyim. Zaten protokol aşamaları arasında da önce seçim yaptırmaktadır. Bu seçimler arasında firma, organize sanayi vs. mevcuttur. Fakat tesis ibaresi veya buna benzer başka bir ibare mevcut değildir.

Raşit Avcı
Çevre Mühendisi
Çevre Görevlisi
İş Güvenliği Uzmanı - C Sınıfı

@Gülfem Polat

Afedersiniz ben konunun çevre bilgi sistemiyle alakalı olduğunu sandım bir an için. Ama ekran çıktısı paylaşan arkadaşlardan gördüğüm kadarıyla aynı arayüzü kullanmamıza rağmen e-izin sisteminde bazı öğelerin görünmediğini fark ettim ben de. Mesela birinde "çevre bilgi sisteminden güncelle" diye bir buton gördüm, şaşırdım. Bakanlık bilgi işleme iletin isterseniz durumu.

Gülfem hnm,

Tesisle protokol yap kısmından firmayı bulacak ve tesis işlemlerine tıklayacaksınız ardından işlem yapmak istediğiniz tesisi seçecek ve ilgili vekaletnameyi yükleyeceksiniz. Böylelikle Tesislere Danışman Ata bölümünde tesis belirecek

@cemba82

Vekalet gerektiğini firmaya bildirdiğimde ayrıca tesis imza yetkilisinin mobil imza alması gerekli diye de mi söyleyeyim? Tesis yetkilisinin mobil imzası gerekiyorsa yetkili onayı Çevre Bilgi Sistemi üzerinden mi yapacak? Bu konuda yardımcı olur musunuz? Biraz kafam karıştı, ayrıca tesis yetkilileri de değişenlerden sıkılmaya başladı :)

@zafergoksel

Evet tesis yetkililerine durumu izah etmek ve ikide bir "olmadı bi daha" şeklinde imza istemek sıkıntılı bir durum. Bildiğim kadarıyla ya e-imza ya da mobil imza almaları gerekiyor. Yani sistem üzerinden tesis yetkilisi olarak onay vermelerinin başka bir yolu olduğunu sanmıyorum. Bir nevi zorunluluk... Çevre bilgi sistemi üzerinden değil de e-izin kısmından yapılıyor. Çevre yönetim birimi kullanıcı adıyla (varsa) giriş yaptığınızda 3. ÇYB İşlemlerinden ya da kendinize ait kullanıcı adıyla giriş yapın, başvurularım kısmına gelin, eklenmiş tesisler tıklanabilir hale getirilmiş. Üzerine tıklayıp açılan pencerede Tesis Yetkilileri ve Vekaletleri tabına tıkladığınızda tesis bazında vekalet yüklemesi de yapılabiliyordu bir değişiklik olmadıysa...

tesis yetkilisi atama.png

arkadaşlar bu vekaletnameyi işletmeler danışmanlık firmasına mı çevre görevlisine mi verecek, yoksa danışmanlık firması kendi çevre görevlilerine mi vekalet verecek ? peki çevre görevlisinin işe giriş çıkışında sürekli bu vekaletname yenilenecek mi? eğer elinizde vekaletname örneği varsa yardımcı olabilir misiniz?

benim bildiğim;
işletmeler danışmanlık firmalarıyla anlaşmış ise danışmanlık firmasına vekalet verecek, işletme bünyesinde çevre mühendisi varsa ona vekalet verecek.
vekalet olayı yeni çıktığı için vekalet yerine sözleşme de yüklenebilir. şimdilik problem olmayacağı söyleniyor.

@b.tumturk
bu yardımcı olur galibavekaletname.png

bu belgeyi noter huzurunda hazırlıyorsunuz ve tesis yetkilisinin imza sirküsüyle birliktte yüklüyorsunuz

ben de birşey sormak istiyorum. çalıştığımız firmalarla olan sözleşmemizi yeniledik, biz de tekrar yeni tesis ekle mi diyecez? yeni sözleşmeyi nereye yüklememiz gerekiyor?

@CMNet Okuru
peki bu işlemi danışmanlık firmamızın sayfasından 'tesisle yapılan protokol' kısmına mı yüklüyoruz?

merhaba ben çevre müh. 4. sınıf öğrencisiyim uygulama dersinin birtanesinde hoca çevre görevlilerini, neler yaptıklarını, bilgi ve belgelerini getirmemi söyledi bu konuda ne yapmam lazım. bana belgelerin kopyasını verirler mi?