• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre danışmanlık firmaları ve fiyat politikaları

Sadık Güven

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Elektro-kim Ltd.Şti.
Arkadaşlar herkese selam,

İstanbul ÇMO'da daha önce masaya yatırılan bir konu. Çevre danışmanlık firmaları hizmetleri ve fiyat politikaları. Piyasada inanılmaz bir karmaşa mevcut. Konuyu öncelikle bir alt konu üzerinden tartışmaya açmak istiyorum.

Şurası kesin ki bir çok danışmanlık firması odanın hizmet bedeli belirleme kriterlerinin çok çok altında fiyatlarla iş yapıyor. (Örneğin EK-2'ye giren bir firmaya aylık 225 TL'ye kadar fiyat verildiğine bizzat şahit oldum). Oda kriterlerine göre aylık 1260 TL gibi bir bedel çıkmasına rağmen!

Sizce bu vahşi rekabet, dönüp dolaşıp danışmanlık firmalarına ve dolayısıyla biz çevre mühendislerine zarar vermeyecek mi? Hizmet alan firmalar bu komik rakamlar karşılığında bir dünya sorumluluğu danışman firmalara ve buradaki çevre görevlilerine devretmektedirler.

Bu noktada bir diğer önemli hususta, şu anda herhangi bir EK-2 firmasında ayda 1 tam gün bulunma zorunluluğu olan çevre görevlisi korkarım ki belli bir süre sonra yenilenecek ve şekillenecek mevzuat içeriği sebebiyle oluşacak iş yükünü tamamlamak amacıyla değil 1 gün 2 gün belki 1 hafta o firmada bulunmak zorunda kalacak, bu da maliyetleri fevkalade zorlayacaktır.

Görüşlerinizi bekliyorum

Sadık GÜVEN,

Kalite&Çevre mühendisi/Çevre Görevlisi/Müzisyen

@Çeçilya Saktan firma benim değil ama sahipleniyorum diyelim :) Gelirden ve giderden haberdarım. Çok büyük firmalar dışında her danışman firma sıfıra sıfır dönüyor. Yönetmeliğin amacında aslında küçükler kapansın, orta ve küçükler birleşsin mantığıyla çıkmıştı. Yoksa asgari fiyat belirlemeden, firma atamadan ekstra bir kişi çalıştırmak kimsenin memnun olacağı bir iş değil.

@Cem Yılmaz dediğim gibi sıfıra sıfır dönerek bu iş yapılacağını düşünmüyorum. belki benim çevremde gördüklerim iyi durumdalar bilemiyorum ama maalesef katılmıyorum çoğu danışmanlık firmasının sıfır ilerlediğine. mantığıma da uymuyor yani sıfır kazancım olacaksa neden çırpınayım ? bu işin vergisi sigortası maaşı mazotu vs vs. geriye koca bir sıfır ?

yönetmelik öncesinde de ayrıca iş ilanları hep vardı danışmanlık şirketlerinde bu bi gerçek..

umarım herkes hakettiğini kazanır diyelim :)

Son düzenleme:
Belki de piyasayı bu kadar serbest bırakmamalıydık.Asgari ücret tarifesinin uygulanması için sonuna kadar mücadele vermeliydik.Geçmişte ben de danışmanlık yaptım ve hala danışmanlık yapan bir çok arkadaşım var.Hepimizin katkısı vardır şu anki olumsuz durumda.
Elbet bir gün düzelir bu işler ama biz görür müyüz bilmiyorum.

Kazanıyorlar, hemde iyi para kazanıyorlar. Fakat tabiki fakir esnaf edebiyatı diye bir olay var. Sorduğun zaman "çarkı zor çeviriyoruz, maaşları zor ödüyoruz, beşyüz bin lira vergi borcum var, ayın sonu gelmiyor, fatura kesiyoruz ödemiyorlar kdv biniyor, batıyoruz, yandık, öldük, bittik, kapatıyoruz, bu gidişle seneye kapatırız..." gibi fakir esnaf edebiyatından güzel örneklemeler yapıyorlar. Fakat ne hikmetse, yıl sonuna doğru birde bakmışsın arabalar falan yenilenmiş, eski evden yeni eve taşınılmış, oğlana araba alınmış, bak şu Allah'ın işine sen. 9 sene önce bana çarkı zor çeviriyoruz diyen adamın şimdi 3 arabası var 2 evi var üstüne birde yazlık almış ve halen danışmanlık yapıyor. Çocukları şehir dışı üniversitede okutmuş. Muhtemelen kendisi de üç öğün simit yemiyor bu adam. Eşi herhalde 15 senedir aynı ayakkabı ve çantayla dolaşmıyordur.
Arkadaşlar kanmayın bunlara, her yerde olduğu gibi sömürü düzeni çevre danışmanlık sektörüne de el atmış durumda. Maksat mühendise az para verip çok iş yaptırmak. Klasik esnaf ağzı terimlerini (kendi yağımızda kavruluyoruz gibi) kullanarak mütevazı ve şirin görünmeye çalışıyorlar. Bakkal arkadaş bile diyor ki abi kimse iyi para kazanmadan yapmaz o işi, ben diyor sabah yedide dükkan açıyorum akşam onikilere kadar, iyi kazanmasam bu şartlarda bu işi yaparmıyım abi diyor. Adam haklı...

kesinlikle katılıyorum. kötü durumda olanlar var mı elbet vardır.
ama sıfıra sıfır dönme mantığına asla katılmayacağım..
evet fiyat politikalarının uygun olduğu söylenemez, ama danışmanlık firmalarının da biraz aç gözlü olduğunu kabul etmek gerek.
klasik patron zihniyeti..
üniversite hayatı ve iş hayatını işin içerisine koyarak bunca yıldır daha kapanan danışmanlık görmedim şahsen kendi çevremde.. etrafı bilemem tabiki.. sorsanız senelerdir sıfıra sıfırlar..
istisnalar elbet var ama konumuz bu değil..
dediğiniz gibi bu işten ev alanları sıra sıra dükkan alanları da gördük..
sorsanız işler kesat derler..
bir firmanın da çıkıp evet iyi kazanıyoruz dediğini göremezsiniz.. ya rakip istemez ya da yetinemiyodur.. ama çalışanına asgari ücret verir..
doktora sor bu iş yapılmaz derler..
polise sor lanet eder..
mühendise sor kahretsin der..
insanoğlu..

Son düzenleme:
Arkadaşlar gelin beraber bir hesap yapalım tam kapasite ile çalışan bir Çevre danışmanlık firması hayal edelim. Deneyimli bir çevre mühendisi aldı verdiği para az ama 3000 tl diyelim buna vergiler ve yemek ile beraber ödediği para aylık 4000 tl diyelim. 16 adet ek - 2 firması verdik ve ortalama 600 + kdv olarak anlaştık buda toplamda 9600 tl eder bu 9600 tl'nin %22 si gelir vergisine gider kalan para 7488 tl. çalışanın maaşını çıkarırsak kalan para 3488 tl bu arkadaş onca fabrikaya yürüyerek gitmeyecek tabi 1 araba gerekli hadi arabayı kiraladık diyelim ve kötü bir araba kiraladık diyelim oda 2000 tl aylık kirası dersek 1488 tl e tabi bu arabaya birde mazot koymamız gerekiyor mazot gideri de ortalama aylık 1000 tl dersek geriye kalan para 488 tl. Bu para ile boğaz da ev mi alırsınız yoksa sıfır model bir arabamı bakarsınız çocuğunuzu özel okulamı yazdırırsınız onu bilemem. Bugünlük bu kadar ağlamak yeter kalın sağlıcakla

Öyle deme hocam, danışmanlıklar çok kazanıyormuş. Danışman firmalar ağlıyormuş :) Uzaktan davulun sesi herkese hoş geliyor gerçekten. İçine girmedikçe anlamıyorlar. "Kazanmasa niye yapsın" argümanına tutunmuşlar. Niye yapmasın, o kadar okul okumuş. Elinde de hazır müşterileri varken; gidip simit mi satsın diye düşünmüyorlar.

bu yaptığınız hesapla kaçırdığım bi yer var mı bilemiyorum ama tek çevre müh çalışıyor anladığım kadarıyla.
diğer personel giderleri hiç hesaba katılmamış. sizin ve eş dost şirket sahibi olduğunuzu varsayıyorum.
488 tl ile mi geçim sağlıyorsunuz ?
yanınızda çalışan personele 3 bin verirken size kalan 488 tl mi ?

Kaçırdığınız epey yer var. Her bir kişiye 16 kredi verdiğini varsaymış. Her bir mühendise ortalama 3.000 TL verdiğinden bahsetmiş. Kendisi de mühendistir Mustafa Bey'in. Zaten danışmanlık firmasının patronu da, esasında bir çalışan oluyor. Genellikle de koordinatör olmaktalar.

@Cem Yılmaz öyleyse 3000+488 tl geriye kalan gibi bir rakam olduğunu düşünüyorum.
bazı firmaların daha kötü fiyat politikasıyla mühendis çalıştırdığını düşünürsek (katılmıyorum) bi tık daha üstü denebilir..
normal şartlarda çalışan 5 yıllık mühendislerin de aldığı rakam bu civarda olabiliyor fabrikalarda
üzerine kendi işinin sahibisin, kendi saatlerin var ve bi kaç kişiye iş imkanı sağlamışsın
artısı ve eksisi değerlendirilebilir kişiye göre..

@Çeçilya Saktan Elbet artısı ve eksisi olacaktır. Maddelerde bile değişiklik olabilir. Mesela 600 TL değil de, 800 TL'ye de gidilen yerler olur. Yakıt her ay 1000 TL gitmez de bazı aylar 750 TL gider. Çalışanların hepsi 3.000 TL almaz ama dediğiniz gibi 2.500 TL alan da olur, 3.500 TL de. Ancak tutup da patronun cebine sadece danışmanlıktan birkaç bin TL kaldığını düşünen varsa durmasın bugün açsın firmasını :)

Fakir dili ve edebiyatından güzel bir örnek daha...Ama eğer bunlar doğruysa, danışman firma sahiplerini tebrik ediyorum ve minnettarlığımı belirtmek istiyorum. Sırf ben işsiz kalmayım diye, para kazanayım diye eve ekmek götüremeden, belkide çalışan eşlerinin maaşlarıyla kıt kanaat geçinip bin bir zorluğa katlanıyorlar. Para kazanma hırsı veya zenginlik hayali kurmadan, adeta bir melek gibi tamamen bize iyilik yapma amacıyla çıkmış oldukları bu yolda onlara başarılar dilerim. Böyle bir şeyi kolay kolay kimse yapamaz arkadaşlar. Alınlarından öpülmesi lazım.

Çok düz hesap olmuş bu. Yukarıdaki hesapta 1 mühendisten kalan para hesabı yapılmış fakat buna çalışan 2-3 mühendis eklerseniz kalan para artacaktır. Çünkü her personele araba kiralanmıyor veya her personel 1000 lira mazot yakmıyor. Ondan dolayı 2-3 veya daha üzeri personeli çalışan danışmanlık firması 488 TL'den daha fazla para kalır eline.

Ama düz hesap olmuş dememin sebebide şu; yapılan hesaba ofis kirası, ofis malzemelerinin gideri(yazıcı, pc vb. ekipmanlar arıza gideri), stopaj gibi giderler eklenmemiş. Ayrıca bu hesapta en büyük ve bence en önemli olan eksiklik ise zamanında gelmen paranın zamanında ödenen vergisi(Tabi düzenli vergi borcunu ödeyen firmalar için). Bunları göz önünde bulundursak öyle ahım şahım bir para kalmıyor elde.

Ayrıca şuda hesaba büyük bir etken olduğunu düşündüğüm rekabet meseleside var. Ortalama 600+KDV olarak hesaplanmış ama eğer çalıştığınız ilde ve/veya yakın çevre illerden rakip danışman firmalar ilinizde veya çalıştığınız illerde faaliyet gösteriyorsa hesabı yapılan 600 TL'ye biraz zor iş yapılır.

Sadece danışmanlık yapılarak mal mülk sahibi olamak çok zor. Ha bunun yanına laboratuvarınız olur, İSG'niz olur, oto yıkamacınız olur ne bilim bir A101'e dükkan kiralamısınızdır işte o zaman mal mülk sahibi olunur. :cool:

Kusura bakmayın isminizi bilmediğim için hitap edemiyorum. Yerimiz Kocaeli İzmit otogarın orada bir gün gelin sizi misafir edelim dertleşelim konuşalım o zaman siz kendiniz karar verirsiniz bunu tüm içtenliğim ile söylüyorum. Ayrıca o çok para kazananların nasıl para kazandığının dedikodusunu da yaparız :) bizim danışmanlık sitesindeki telefon numarasından bana ulaşabilirsiniz sizi misafir etmekten zevk duyacağım.

danışman firmaların melbesten önceki lab.lardan aldığı komisyonları, şuan atık firmalarından aldığı komisyonları da bu hesaba ekleyelim :) ayrıca 3000 tl maaş verdiği personelin maaşının asgari ücretten yatırdığını kalanını elden vererek vergi kaçırdığını da hesaplayalım. Evine yaptığı market alışverişini şirket kdv'sinden düşmek için gider gösteren danışmanlık firmalarını da unutmayalım :) umarım gece yastığa başını koyduğunda rahat uyuyabilen firma sahipleri vardır, onlara selam olsun :)

Son düzenleme:
Biz çok hesap yaptık, siz daha iyi cevaplayabilirsiniz bence Melih Bey.
Çevre danışmanlık sektörü ülkemiz şartlarında Çevre Mühendisleri için bataklıktır.
Kendimi ayırmadan söylüyorum.
Firma kimyasal madde ile uğraşır ve bünyesinde kimya mühendisi vardır, ama bekra/seveso beyanı ile siz uğraşırsınız.
Ayda 2 sefer gider, paranızı sonraki ayın 20 sinde alırsınız (anlamayanlar için 50 gün) kütle dengeyi size yaptırır,
Ambalaj çıkışı veya kabuller için onayın peşinde koşarsınız...
Atık çıkışı için tkn alırsınız yetmez cepten tekrar alırsınız vs vs.
Ama bakanlık sizi akredite etmek, branşında uzmanlık vermek yerine, ”genç çevre mühendisleri” ‘ni işsiz bırakmamak için firma kriterini 4 kişiye çıkartır, koordinatörü 8 puanla sınırlandırır. Nedenini hala anlamıyorum.
Yani, para hesabına gelene kadar teknik sorunlar mevcut.
Dipsiz kuyudur bu iş. Kısaca ben hesap bilmiyorum. ?

Öncelikle her danışman firmayı bir tutamayız, aralarında az da olsa insaflı olan patronlar var. Mesela daha önce çalıştığım bir danışmanlık firması 2015 yıllarında 1500 TL maaş veriyordu. Gidip patrona çok düşük maaşlar arttıramaz mıyız dediğimde bana 1 saat hesap kitap yaptı. O kadar uzun sürdü ki bir ara ücretsiz mi çalışsam acaba diye düşündüm. Sonra o iş yerinden bir sebeple ayrıldım. Şimdi duydum ki 3 katlı binalar dikilmiş, laboratuvar yeterliği de alınmış, eski model olan skoda superb arabalar peugeot 3008 lere evrilmiş falan falan. Ama siz yine de kötü düşünmeyin çünkü gerçekten kazanamıyorlar...