• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Danışmanlık Firması açmak

Ahmet Ramoğlu

Kayıtlı Kullanıcı
İyi akşamlar,
Ülkemizde yeni mezun çevre mühendislerini asgari ücretle çalıştırmak isteyen ve çevre konusunda deneyim ve bilgisi olmadan parasıyla yanına çevre mühendislerini alarak çalıştıran işverenlerden dolayı yeni mezun benim durumumda birkaç arkadaşımla birlikte çevre danışmanlık firması kurmaya karar verdik. Sonuçta ilk kurulum maliyetlerimizin dışında çok giderimiz olmayacak, fakat işi kurup firmalarla anlaştıktan sonra yapacağımız süreçle ilgili bilgi sahibi değiliz.Bu konuda bilgili çeşitli firmalarda çalışan arkadaşların yaklaşımlarını öğrenmek isterim.Mesela bir fabrikayla anlaşıldı, ondan sora bu fabrikanın emisyon değerleri, atıksu deşarj değerleri gibi incelemeleride bizzat bizim yapmamız mı gerekiyor yoksa herhangi bir laboratuarlık hizmeti veren firmaya bu işlemleri yaptırabiliyormuyuz?Ayrıca danışmanlık firmasının tam olarak yapacağı işlemler neler?Saygılar

Girişiminden dolayı, cesaretinden dolayı taktir ediyorum. Bu önceliğimi dile getirdikten sonra şunu söylemek isterim ki eğer bu sektöre girmeye çalışırken daha bu ayrımlarda takılıyorsan firma kurma işlerine girme derim. Biraz başka firmada hamurunun yoğrulup girmesini tavsiye ederim sana genç meslektaşım.

Ne yapacağını bilmeden şirket kurmak mı? Bilmiyorsanız ne diye şirket kuruyorsunuz... insanlar deneyim kazanmak için boşuna mı çırpınıyorlar düşük maaşlarla orda burda.. bu deneyimi siz hazıra konun diye mi ediniyorlar

Teşekkürederim fakat şöyle bir durum var bu yeni yönetmelikle birlikte bütün firmaların iş kapasitesi bakımından birbirinden çokta farklı olmadığı bir zamandayız şuan. Biz o deneyimi başka firmalarda edinirken bütün firmalar iş bağlantılarını ve anlaşmalarını yapacaklarından dolayı geç kalmış olacağımızı düşünüyorum.Ben sadece genel bilgi almak istedim yoksa forumdan aldığım iki üç cümle yazıyla paralarımızı çöpe atma niyetimiz yok tabiki haklısınız.Bununla ilgili deneyimli bir mühendisi yanımıza almayı yada başka bir çözüm bulmak konusunda düşünüyoruz.

Tuğba hanım yönetmelikleri inceliyoruz sonuçta herkesin bir düşüncesi olabilir saygı göstermek gerekir bence.Sonuçta bakanlıkta yeni olduğu düşündüğü için Antalya da eğitim veriyor ÇEVRE İZNİ VE LİSANSI EĞİTİMİ adı altında,bu eğitimlere de katılacağım.Hazıra konmak gibi niyetimiz yok sadece biraz daha fazla risk alıp düşük maaş alıp orda burda çalışmak zorunda dediğiniz insanlardan daha fazla uğraşacağız.

Sizlerde deneyim yokken deneyimli mühendisi yanınıza aldığınızda iş bitiyor yani. Deneyimli olan mühendis sadece yanınızdayken müşterileri toplar ve sonunda selametle deyip gider. Müşterinin biri gider biri gelir, firmanın biri kurulur biri batar. Acele etmenize gerek yok. Sektörde, müşterilerde durduğu yerde duruyor.

Eğitimde, danışmanlık firmasında yapacağınız işlerden birini göreceksiniz.Ama işin içeriği işin içine girince öğrenilir.Bişey bilmeden girerseniz piyasadan çabuk kaybolursunuz.Siz gelecek için hazırlanın donanımlı girin piyasaya...Kanaatimce..

Ben yine de arkadaşı cesaretinden dolayı ve düşüncesinden dolayı tebrik ediyorum. Haksız yapılan bir şeye başkaldırıyor ki bu bence güzel.

Yıkıcı değil yapıcı olmak gerekirse ;
- Kuracağınız şirket İzin ve Lisans kapsamında çalışacak büyük ihtimal. Bu kapsamda iş bağladığınız şirketlerin izin-lisans işlerini düzenli takip edeceksiniz.
- Şirketlerde ayda en az 1 veya 2 ( Yönetmelik eklerinde açıklama mevcut ) bulunarak mevzuata uygunluğu konusunda takip yapacaksınız.
- Uygun olmayan noktaları belirleyip düzenleyici çalışma başlatacaksınız.
- Atık bildirimlerini uygun zamanlarda yapacaksınız.
- Ölçüm yapılması gerekiyorsa, bu şirketlerle anlaşmanıza bağlı, tabi ki yeterliliğiniz yoksa başka bir lâboratuvar ile anlaşıp ölçümleri orada yaptıracaksınız.

Evet, belki bazı şeyleri bilmeden bir şeyleri gerçekleştirmek zor ama öğrenmek için çaba sarfetmek de işin içinde olmakla ilgili bir şey. Tavsiyem o ki; kafanıza koyduysanız yapın. Zaten bir müddet sonra işin yürüyüp yürümeyeceği belli olur. Ayrıca olur da bir yere gelirseniz, bu gününüzü hatırlayın ve yeni mezun meslektaşlara eziyet etmeyin :)

@ECK

olayla alakalı en ufak bir yönetmeliği yazıyı okumayan arkadaşa bizler birşey söylediğimizde eziyet oluyor yani. O da meslek içersinde tecrübeli olupta bu yorumu getirmekte ayrı bir güzellik. Kimse onların bu cesaretinden dolayı birşey demiyor. Ama madem ki bu işe giriceksin ve bu ünvanı almışsın bari en azından nezaketen okumasını isterdim ve o konular üzerinde anlayamadığı yerleri sormasını beklerdim. Baştan sona hiçbirşey okumadan, fikir sahibi olmadan soru sormasını değil. Yaptığı hareket bende para var tecrübelisinide, tecrübesizinide satın alırım demektir ki bu kendi yaptığı mesleğe hakarettir.

Uğur bey tecrübeli mühendis alınca işin bittiğini düşünmüyorum tabikide deneyimsiz olabiririz sonuçta ama bizimde ailemiz akrabalarımız çeşitli işlerle uğraşıyorlar bizde sözleşme yapmadan mühendis çalıştırıp müşterilerimizi sadece ona bırakacak değiliz.Saygı duyuyorum düşüncenize fakat bazı şeyler oturduktan sonra iş kovalamak daha da zor olacağına inanıyorum.Bu ülkede bir asker emeklisi ile işletmecinin böyle bir danışmanlık firması kurup yanına çevre görevlilerini asgari ücretten alıp çalıştırabiliyorsa bizimde birşeyler yapabileceğimize inanıyorum.
Cihan bey çok teşekkür ediyorum tabiki olumsuz da olumlu yorumlar olabilir ama elimizden geleni sonuna kadar yapmaya çalışacağız.Kesinlikle eğer öle olurda birşeyler yapabilirsek bugünleri unutmayacağım inşallah ileride o konularıda tekrardan sizlerle paylaşarım.Saygılar..

bırak firmaları başkaları kapsın,ne kadar sözleşme imzalayacaklar 5 yıllık mı hayır.... sen şimdi ne yapacağını öğrensende sorarak,yanlış beyanda veya hatada olan ""sana "olacak ,ee gerekçe maksat firmaları alabilmek...ve diğeri ise bize öyle demediler...işte bundan sonra bul firma bulabilirsen..

iyimser olmak yerine gerçekçi yaklaşmak gerekir..

ayrıca haklısın işin ehlini bırak yanından bile geçmeyen şahsiyetlerin danışmanlık(?) kurup çevre görevlisi çalıştırmalarına bende katlanamıyorum.Ne yapılabilir örgütlenilebilir bazı firmalar türkiyenin dört bir yanında örgütlendiler ve görev alıyorlar..Ama şirket kurmak çözüm değil

@yara_bandi

Dediğim şeyi yanlış anlamışsınız. Sizinle ilgili bir yorumum olmadı. Arkadaşın "bende para var, onu-bunu satın alırım" gibi bir mantığını olduğunu düşünsem zaten yorum yazma tenezzülünde bulunmam. Aksine o şekilde düşünenlere karşı bir hareket olarak algıladığım için yorum yaptım.

Tabi ki yönetmelikleri okumalı, bilmeli ve uygulamayı başarmalı. Zaten bunu yapabildiği sürece bu işi devam ettirebilecek. Ancak bunları hiç okumadan, buradan 3 kişi tamam diyince bodozlama yarın bu işin içine gireceklerini sanmıyorum. Zaten girerlerse kendileri için yanlış olur.

Benim burada ilgimi çeken şey arkadaşın yeni mezun olmasına rağmen ki cesareti. Bence bu güzel bir şey. Yoksa "Arkadaş, sen hiç bir şeyi bilmeden gir işin içine." gibi bir ifadem olmadı.

Tecrübeliyi alırsın, almazsın, çevren vardır,yoktur,bıla bıla bıla........uzayıp gider. Sizlerin cesaretinizede birşey diyen yok, aksine taktir ediyorum. Ama beni benden eden nokta şudur ki madem ki bu işi yapmak istiyorsunuz, en azından konuyla alakalı yönetmelik okup bizlere bunu sorabilirdiniz. Sizin yaptığınız nasıl olsa birileri emek sarfedip birşeyler öğrenmiştir ve biz o arkadaşlara sorup bu emeği harcamamıza gerek kalmadan öğrenir, işi yapar gideriz demek oluyor. Benim sizinle zıt olduğum konu bu. Yoksa firmaya kurup iş yapmaya kalktıktan sonra bir şekilde elbetteki yapılıyor, sorunlar çözülüyor.

@ECK

Sonuç olarak yazdığı yazıları baştan sona tekrar okursanız bahsettiğimiz amacı olmadan diğerleriyle aynı mantıkla hareket ederek bu işi yapıyor. Genç meslektaşımızın bahsettiği o 3-5 çapulcudan farkı kalmıyor. Onlarla aramızdaki farkı koyabilcek seviyede, bilinçte olsun istiyorum. Yoksa firma kurma girişimlerini gerçekten taktir ediyorum. Ona lafım yok.

yok siz beni kesinlikle yanlış anladınız sadece meslektaşlarımdan konuyla ilgili zor veya altından kalkamayacağım işlerle ilgili bilgi almak istedim yoksa tabiki yönetmelikleri inceliyoruz.Ayrıca biz parayla herşeyi satın alırız köşe oluruz diye hiç bir düşüncemiz olmadı sadece daha iyi birşeyler başarmaya çalışıyoruz.Bende ortaya bir laf atıyım kalsın diye yazmadım bunları bizde o kadar basit düşünmüyoruz Ek-1 ve Ek-2 de bulunan kaç firma var kaç tane lisanslı firma var diyede kendimizce fizibilitemizi yapıyoruz.Kosgebinde girişimcilik eğitime katılıp ordanda destek almayı düşünüyoruz şuanda tabiki sadece bir taslak yarın bu işi kuracak halimiz tabiki yok.

KOSGEB konusunda, yanılmıyorsam daha çok ticaret üzerine veriliyor o hibe. ( Eğer geçenlerde çıkan 27.000 TL lik hibeden bahsediyorsanız ). Aklınızda bulunsun.

Evet Girişimcilik Destek programı kapsam ve içeriğiyle ilgili dosyasını tekrardan okudum fakat ticaretle ilgili yazmıyor ama onların kriterleri bakımından belki öyle olabilir belki de daha başka beklentileride olabilir kosgeb'in fakat yinede şansımızı ordada deneyeceğiz.Niyetim kimseyi kırmak, haksız çıkarmak, üzmek değil yanlış anlaşıldıysam affola.iyi akşamlar.Saygılar.

Öncelikle burada yapılan her yorum bence çok değerli. Genç meslektaşlarımızın bu konudaki başkaldırısınıda anlayabiliyorum. Fakat gerçekleride göz ardı etmemek lazım. Eğer neyin ne olmadığını anlamadan girip batarsanız bu sizin için büyük bir hayal kırıklığı olabilir.
Tam tersine çok iyi yerlerede gelebilirsiniz ama bu nispeten düşük bir rakam. Bazı danışmanlık firmalarında düşük ücretlede olsa bir müddet çalışmanız sizin faydanıza olacaktır. Bu sırada yine firma planlarınızı yapın. Şimdi bir işe girseniz bundan 6 ay sonra mutlaka firma kuracağım yada kurmayacağım gibi kesin bir yargıya varırsınız.
Ayrıca şimdi firma kursanız full kapasite çalışsanız alacağınız ücret birkaç yıl tecrübeli bir mühendis maaşına denk gelecektir. Bunu göz ardı etmek büyük bir hata olacaktır.
3 kişi firma kuranız ilk 6 ay toplamda 9 firma alsanız bu sizin kişisel geçiminizi sağlayacaktır. Şirket masrafları çıkmayacaktır. Benzinidir kirasıdır sigortasıdır.
Sağdan soldan duyacağınız işte şu kadar karlı gibi söylemler bence gerçeği yansıtmıyor şu durumda. Çok hızlı bir şekilde firma açılıyor bu firmaların iş yapması için piyasaya saldırmaları ve gerekince fiyat kırmaları gerekecek. Bunların hepsini göz önüne alın derim.

Selamlar...

@Ahmet Ramoğlu

Ali Bey, herhangibir fabrikayla anlaştıktan sonraki yapacağınız işleri kabaca yazıyorum. Ölçümler içinde TÜRKAK tarafından akredite edilmiş bir laboratuvarla anlaşmış olmanız yeterli. Çevre danışmanlık ve ölçümler hakkında daha detaylı bilgileri
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .
adresinde bulabilirsiniz..

Çevre Yönetim Hizmeti Verecek Çevre Danışmanlık Firmalarının Sorumlulukları:
(Ek2 listesinde yer alan bir firma için yaptığımız işler)

3.1. Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-2 listesinde yer
alan tesisler için ayda en az bir tam gün çalışmasını sağlamak,
3.2. Hizmet alımı sözleşmesi yapılması veya feshedilmesi durumunda, hizmet verdiği tesis veya faaliyeti
en geç yirmi iş günü içerisinde yetkili makama bildirmek,
3.3. Firmanın unvanı, adresi ve sahibinin değişmesi hâlinde bu durumu on iş günü içerisinde Bakanlığa
bildirmek,
3.4. Çevre yönetimi faaliyetlerini mevzuata uygun bir şekilde yürütmek ve koordine etmek,
3.5. Yürütülen çalışmaları düzenli aralıklarla izleyerek ilgili mevzuatta belirtilen yükümlülüklerin yerine
getirilip getirilmediğini tespit etmek,
3.6. Yılda bir defadan az olmamak üzere ilgili mevzuat hükümlerine göre iç tetkik gerçekleştirmek ve iç
tetkik sonucunda bir rapor hazırlamakla, bu raporu tesis veya faaliyet sahibine/sorumlusuna sunmak ve
tesis veya faaliyet bünyesinde muhafaza edilmesini sağlamak,
3.7. Uygunsuzluk tespit edildiğinde tesis veya faaliyetin sahibine/sorumlusuna uygunsuzluğun
giderilmesi için önerilerde bulunmak ve uygunsuzluğun giderilip giderilmediğinin takibini yapmak,
3.8. Çalışanlara çevresel konularda bilgilendirici eğitim çalışmaları yapmak ve özendirici faaliyetler
düzenlemek,
3.9. Tesis veya faaliyetin çevresel konularda alması gerekli izin, lisans ve belgeleri alma, güncelleme
ve/veya yenileme çalışmalarını yürütmek,
3.10. İstenecek bilgi ve belgeleri belirtilen formatta; zamanında ve eksiksiz olarak iletmek,
3.11. Bakanlık veya il çevre ve orman müdürlüklerince yapılacak denetimler sırasında Tesis veya
faaliyette hazır bulunmak,
3.12. Bakanlık veya il çevre ve orman müdürlüklerince yapılacak denetimler sırasında İstenen bilgi ve
belgeleri sağlamak,
3.13. Öğrendikleri ticari sır mahiyetindeki bilgileri saklı tutmak.

@Can Avşar

yazdıklarınız zaten yönetmelikte olan şeyler arkdaşımız okuduğunu söylüyor o zaman bunları da bilecektir..Daha spesifik örneklere ihtiyacı var... tabi deneyimle mümkün ..

verdiğiniz bilgiler ve yazdığınız yazı için çok teşekkürederim ama tuğba hanımında dediği gibi tecrübeyle ilgili örneklere ihtiyacımız daha çok var.Mesela biz laboratuar hizmetini dışarıdan almak zorunda kalacağız.Bununla ilgili biz numunelerimize size getirsek bunun ilgili analizleri yaparmısınız?Ayrıca ortalama dışarıya verdiğiniz bu hizmetlerde maliyet nedir?Teşekkürler.

kısaca neler yapıcağınızdan bahsediyim...
ilk olarak aldığınız firmanın ced raporu var mı ,deşarj ıznı ,emisyon izni varmı bakıcaksınz.uygunluk belgesi varmı?bunların hepsini inceliceksiniz.eğer bunlarda sorun yoksa geçiçi lisans faaliyetine başvurucaksınız. daha sonrada lisans için basvurucaksınız.Tabıkı bunlar kucuk fırmalar için.buyuk fırmaların zaten bu işlemleri tam oldugu için bunların hıcbırıne gerek yok.bende sadece 1 aydır clıstıgım ıcın bıldıklerım bunlar.(Analizler içinde lisansı lab. da ölçüm yaptırıcaksınız.)
çalışmalarınızda başarılar