• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Danışmanlık İçin

Orhan Kaan Türk

Kayıtlı Kullanıcı
Çevre Danışmanlığı için YETERLİLİK belgesi olan bir mühendislik firmasında çalışan fakat ,çevre görevlisi belgesi olmayan bir Çevre mühendisi , danışmanlık işlerini yürütmekte görev alabilir mi ? Yoksa illaki çevre görevlisi olması gerekir mi ?

Gerek izin ve lisansların alınmasında gerekse firmaların danışmanlık işlerini yürütmede çevre görevlisi belgesi olması gerekiyor. Zaten bir tesise danışman firma tarafından atanmanız için çevre görevlisi belgenizin olması gerekli. Çevre görevlisi olmadan hiçbir işlem gerçekleştiremezsiniz.

Dolayısıyla Çevre Mühendisliği mesleğinin hiçbir önemi kalmadı. 4 yıl boşuna okundu. Bari kapatın üniversitelerde çevre mühendisliği bölümünü de gelecek nesillere yazık olmasın. Nasıl olsa bir haftalık eğitim 4 yıllık eğitime eşitlendi. Çevre Mühendisi sıfatının önüne çevre görevlisi geçti. Çevre mühendisleri sitesi çevre görevlileri sitesine dönüştü. Durumun özeti 1 çevre görevlisi 10 tesise bakıyor yani 10 çevre mühendisi işsiz. Hepimize hayırlı olsun...

çevre mühendisliğinin bittiği falan yok arkadaşlar tamam çevre görevlisi sadece biz olmalıyız ama diğer bölümlere getirilen sınav şartı da önemli bi gelişme üstelik o sınav gayet zor bakmışsanız bir çevre mühendisinin bile taze bilgileriyle zorlanacağı bir sınav bu ki başka bir mühendislik mezununun alması o kadar da kolay değil. ayrıca danışmanlık firmları ve çed yetrlik firmalarında da genellikle çevre müh. tercih ediliyor o kadar da karamsar olmaya gerek yok mesleğimizin ismi hakkında bitti öldü demek en çok bizlere zarar veriyor çalışmaya çabalamaya devam etmek tek çözüm yolu

Peki bir sorum olacak. Danışmanlık şirketinde 1 çevre görevlisinin 10 tesis bakma yetkisi varsa 9 çevre mühendisi işsiz demek değil midir? Ayda 1 gün tesise gitmekle çevre konusunda nasıl işler yürütülebilir. Sanayici hala çevre konusunda bilinçli değil ki... Ayrıca neden Çevre görevlisi sıfatı? Mühendis sıfatı varken görevli olarak anılmak çok da hoş gelmiyor kulağa... Önce birşeylerin kötüye gittiğini fark edelim ki düzeltmek için ancak o zaman harekete geçilir. Aman hepimiz çevre görevlisi belgesi aldık diye sevinirsek uyumaya devam ederiz. Sonra bir bakarız 500 TL ye çalışan ve bunu kabullenen mühendisler oluruz. Çevre mühendisliği hem bilimsel hem de sosyal bir disiplindir. Bu mesleği de başka meslek gruplarının yapmasını kabul etmiyorum. Üretim odaklı diğer mühendislik dalları iş yerinde çevre bilinci ve çevre yönetimi oluşturamaz.

YÖnetmelİkde dİkkat ettİysenİz kİ etmİŞsİnİzdİr olusturulan grup İÇerİsİnde cevre mÜh yada cevre mÜh lİgİ konusunda yÜksek lİsans yapmis bİrİnİn olmasi gereklİ. Hem Önemlİ olan meslegİn bİttİgİ yada yok oldugu degİl bİz meslegİmİzde neler yapabİlİyoruz. Kendİmİze sormamiz gerek dİye dÜsÜnÜyorum .form sİtesİ yarali oldugu kadar zararlida hep hazir bİlgİye ulsmaya calisiyoruz nerdeyse kopyala yapistir mÜh yapar olduk bence buna dİkkat edİlİrse hİÇ bİrsey kayip olmaz...

Forum sitesinin zararlı olduğunu katiyen kabul etmiyorum. Burda paylaşılan bilgilerin amacı zaten kopyalayıp bilgi deponuza yapıştırmak. Zamanı geldiğinde de açıp okuyup incelemek ve öğrenmek. Ezber bilgi diyosanız onu yapan insanlar okulda da aynıydı. Öğrenmek için değil sınav geçmek için okurlardı. Bu karakterini devam ettiren adama hiçbişey yapamazsınız. Ben mühendisim diyosanız yanında verdikleri hiç bi sıfatla uğraşmazsınız. İşinize bakıp mesleğinde en iyisi olmaya çalışırsınız. Bu işi yapamayan veya hak etmeyen herkes zamanı gelecek dökülecek piyasadan yok olacak burda barınamayacaklar zaten. Bu kaygı neden? Boş ama sıfatı olan kişileri çalıştıran işyerleri piyasada ne kadar barınacaklar sanıyosunuz? Eninde sonunda azmeden çalışan kazanacaktır. Sıfat&meslek değil.

aynen nKaradağ'a katılıyorum. Sonuçta bu çevre görevlisi olayı yeni bir olay ve çoğu insan firmalara gidip ne yapacağını, hangi firmanın hangi belgeden muaf olduğunu, hangisini nerden alacağını, firmayi nasıl yönlendirmesi gerektiğini bilemeyebiliyor ki bazı firmaların kendileri de bunları bilmiyor. Bakanlık sadece bi yönetmelik yayınlıyo, il müdürlükleri desen ne doğru dürüst bi eğitim veriyolar, ne yol gösterebiliolar, çünkü onların da elinde sadece yönetmelik war... ben Trabzondayım, burda ÇMO da yok ki gidip danışayım, ancak böyle bir forum sayesinde bu işe benden daha önce başlayan ve bi çok şeyi tecrübe eden bi meslektaşımı bulabiliyorum, fikir danışıp tavsiye alabiliyorum. Bu hazır bilgiden ziyade teknolojinin nimetlerinden faydalanmak bence :D

Bazı çevre mühendisi meslektaşlarımın, örneğin bu sitede bile birazcık araştırılarak bulunabilecek cevaplar,çözümler yerine abuk,direkt bilgi döküman isteyerek kolaya kaçan çalışmaları ile onlar mühendislik zaten bitmiştir.. bize çevre görevlisi sıfatı verilebilir bu durumun mantıklı /mantıksız gerekçeleri olabilir saygıdeğer büyüklerimiz nezlinde..
iyi olan kazanacak elbet,ama sonuç olarak piyasada yerimizi almak adına bize görevli sıfatı verilsede biz ÇEVRE MÜHENDİSİYİZ... farkımızı diğer çevre görevlilerinden ayıracak mesleğimizin gereğini layıkı ile yapalım yeter