Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Çevre danışmanlık ücretleri

Konu, 'ARŞİV' kısmında unsalll tarafından paylaşıldı.

 1. unsalll

  unsalll CMNet Üyesi

  Bugün toplu alım yapmış olan 4 Devlet Hastanesinin Çevre Danışmanlık ihalesinin sonucunda hastane başına 100 TL gibi bir ücretle alındığını görmüş bulunmaktayım. Bu iş gerçekten kötüye gidiyor. Bu rakamlara, bu hizmetin yapılamayacağı ortada.Bu konuda ne Bakanlığın bir yaptırımı var ne de ÇMO'nun bir etkisi. Burada gerçekten haksız bir rekabet var. Bir yanda bu işi gerçekten hakkıyla yapmaya çalışanlar, diğer yanda da sürümden kazanırım mantığı ile çalışanlar. Bakanlığın yapmış olduğu denetimlerde bu konuya zaten dikkat edilmiyor. Konunun öneminin farkındalar ancak herhangi bir yaptırımları söz konusu değil. Yani bu denetimlerinde bu konuda faydası olmuyor. Bu şekilde giderse Çevre Görevlisi denilen kavramda yok olacak..
   
 2. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Biz işimizi yapalım, bu tip firmaların çok ayakta durabileceklerini sanmıyorum. Kirlilik yaratıyorlar o doğru ama ÇMO' nun birlik oluşturup Bakanlığa baskı kurması lazım. ÇMO' da aktif olan arkadaşlara duyurulur.
   
  Fatih Tülü bunu beğendi.
 3. Arif Öztürk

  Arif Öztürk CMNet Üyesi

  50 tl olsun 100 lira çok fazla bu iş için !
   
 4. Kenan Atalar

  Kenan Atalar CMNet Üyesi

  bedava yapsınlar bari ayıp be, çmo ya birşey demiyorum onlar çevreyle değil siyaset peşindeler malesef
   
  Kamil Safa Kalay bunu beğendi.
 5. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Aslında şu şekilde olabilir,

  Bakanlık asgari ücret tarifesi yayınlar danışmanlık firmalarından da sistemlerinde kayıtlı olan firmaların sözleşmelerini online sisteme yüklemelerini ister. Tam çözüm olmayacak ama hiç değilse vergileri vs artar biraz da olsa caydırıcı olur.
   
 6. unsalll

  unsalll CMNet Üyesi

  Fatih Bey;
  Öneriniz gayet mantıklı ve oldukça basit.Buna benzer birçok yol düşünülebilir.Yeter ki istenilsin.
  Bu bir adımdır ve caydırıcı bir sebep olacaktır.
   
 7. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Eğer herkes aynı fikirde ise ilgili kişilere iletebilirim bu durumu.
   
 8. Cansu Bağ

  Cansu Bağ CMNet Üyesi

  Ölçüm fiyatlarında bile bakanlığın belirlemiş olduğu asgari fiyat tarifesi var.
  Danışmanlık için de böyle bir gelişme olsa çok daha iyi olacaktır.
  Fiyat konusunda rekabet yerine hizmet konusunda rekabet edilse, yapılan işlerin daha kaliteli olacağı kanaatindeyim.
   
 9. Melih Coşar

  Melih Coşar Genel Yönetici

  Fatih bey, bu fiyat tarifesi gündeme Ankara İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Danışmanlık firmalarının toplantısında ve ÇMO'nun düzenlemiş olduğu Çevre ve Şehircillik Bakanlığı ile Danışmanlık firmaları arasındaki toplantıda da gelmişti. Tüm danışmanlık firmaları (50TL'ye verenden tutun da 2000 küsür liraya kadar) hem fikirdi.

  Ancak burada atlanılan bir konu var ve bu toplantıların birinde sözü geçti: SPK tarafından ücretlendirmelere bir baskılanma söz konusudur.
   
 10. Özlem BAKİ

  Özlem BAKİ CMNet Üyesi

  sözleşmeye 500 yazıp 100 lira fatura kesenler var arkadaşlar..umarım böyle firmalar batar..:)
   
 11. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Melih bey,

  Asgari ücret uygulaması bir çok yerde var burada da yapılmasında sakınca yok.

  Sayın özliem,

  Tam çözüm olmayacak dememin sebebi bu idi. Fiyatlar buda göz önünde bulundurularak belirlenir. Adam 1000 tl yazıp 200 tl ye iş yaparsa hiç değilse vergisini tam versin.
   
 12. Özlem BAKİ

  Özlem BAKİ CMNet Üyesi

  Fatih Bey,geçenlerde firmamıza bakanlıktan denetime geldiler farklı çözüm önerilerimizi belirttik..danışmanlık firmalarının sorunlarından bahsettik sağolsunlar dinlediler..fiyatla alakalı düşündüklerimizi ve kendimizce yapılabilecekleri ilettik..onlarda farkındalar bu durumun..biraz daha sabırlı olmamızı zaten bu tür firmaların uzun ömürlü olamayacağını düşündüklerini ve bu konu üstünde çalışmalar yapılacağını söylediler. dilerim bu büyük problem kısa vadede çözüme ulaşır.
   
 13. unsalll

  unsalll CMNet Üyesi

  Sözleşme ücretinin altında bir ücrete iş yapılması için yapılacak çok fazla birşey yok gibi.Ama en azından bu bir adım olacaktır.Caydırıcılık konusunda da faydalı olacağını düşünüyorum.En azından Devlet Kurumları,kurumsal yapıda çalışan işletmeler sözleşme bedeli üzerinden fatura kesilmesini sağlayacak ve buralara verilen tekliflerde ona göre olacaktır.
   
 14. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Sayın özliem,

  Danışmanlık firmalarının ilk düşük ücret vermeye başladığından itibaren 1 sene geçmiştir. Bu tarz firmalar çok fazla büyümeye çalışmadığı için sonu gelmez. Böyle düşünürsek kendimizi kandırırız. 20 m2 ofis bulsunlar her çevre görevlisine 15 firma bağlasınlar zaten ofiste oturacak zaman kalmaz. Ofis masrafları belli. Şimdi soruyorum neden batsın böyle bir firma?
   
  Çağdaş Hacıoğlu bunu beğendi.
 15. unsalll

  unsalll CMNet Üyesi

  Bu tarz firmaların çoğu zaten tesis ziyaretine bile gitmiyor.Tutanakları kargo ile gönder geri gelsin dosyaya koy.O kadar...Zaten Çevre Mühendislerine verdikleri maaşlar asgari ücreti geçmiyor,onuda vermiyorlar...masrafı düşünün artık...
   
 16. Emine Erdem

  Emine Erdem CMNet Üyesi

  Asgari fiyat tarifesi olsa bile birçok işte yapıldığı gibi iade faturası kesip aldıklarının bir kısmı verecek olan firmalarda çok olacaktır, göstermelik bir fiyat tarifesi olması bence çözüm olmayacaktır fakat bu fiyatların biraz değişmesini sağlayabilir
   
 17. CMNet Okuru

  CMNet Okuru CMNet Üyesi

  100 tl den 15 firmaya bakan bir mühendisin aylık getirisi 1500 TL. Asgari ücretli bir çalışanın günlük 5 tl yemek ve 5 tl yol masrafı ile işverene maliyeti 1491 tl. Batmayıp ne yapsın? Hepsi piyasadan silinecektir zamanla. Düşük ücretle çalışmanın vereceği performans düşüklüğü, kalitesiz hizmet, müşteriyi memnun edememe, karşılaşılabilecek cezalar vs (dolaylı )masraflarından bahsetmiyorum bile
   
 18. Ercan Koca

  Ercan Koca CMNet Üyesi

  Değerli meslektaşlarım hepimiz bence zaman konusunda kandırılıyoruz. Zamana bırakalım yada düşük ücretli firmaların zamanı gelince batacağını düşünüyoruz. Ama sanırım hepimiz yanılıyoruz. Çünkü adamlar sistemlerini öyle güzel kurmuşlar ki inanın batma gibi ihtimal çok uzakta görünüyor. Ve şunu da belirtmek isterim her geçen gün danışmanlık firması sayısı artıyor ve bu firmalarında belli bir oranınında böyle çakallığa kaçtığını düşünürsek ZAMAN kavramı baya yanlış olur kanaatindeyim...

  Bence bu işten bu sistemi getirenlerin büyük rantı olduğu için sesleri çıkmıyor düşüncesindeyim. Bir inceleme yapsalar danışmanlık firmalarını, birçoğunun politik dayanağı vardır. Bu tabiki benim düşüncem...
   
  melihaa bunu beğendi.
 19. Çağdaş Hacıoğlu

  Çağdaş Hacıoğlu CMNet Üyesi

  İş güvenliğindeki gibi saat bazında çalışma ile bir çevre görevlisinin bakabileceği işletme sayısı kabul edilebilir düzeye indirilebilir...Apır sapır konularda yönetmelik çıkartan bakanlık çalışma saatleri ve koşulları konusunda da pekala yönetmelik çıkartabilir.. Çevre denetimi ve o bahsedilen sürdürülebilirlik, 1 çevre görevlisinin 15-20 işletmeye bakmasıyla gerçekleşmez, bakanlığın yaptığı sistem de ancak lafta kalır...belge yüklenir, izin alınır, dosyalar oluşturulur vs. vs.
   
  melihaa bunu beğendi.
 20. hüseyinakbiyik

  hüseyinakbiyik CMNet Üyesi

  Arkadaşlar Ankara yapılan danışmanlık firmaları toplantısında bende bulundum. Orada bir meslektaşımız çok güzel bir öneride bulundu.Önerisi şu şekildeydi;
  İşletmelerin danışmanlık firmalarına yapacakları ödemeler bakanlığın oluşturacağı bir havuz hesabına yatırılsın. Oradan danışmanlık firmalarının hesaplarına aktarılsın. Bu sayede bakanlık fiyatları kontrol edebilsin.

  Şimdi şöyle düşünebilirsiniz. Örneğin 600 lira yatırılıp 300 lirası işletmeye geri verilir. Sonuçta danışmanlık firmaları aldıkları ücret miktarınca KDV ödüyorlar. Kimse cebinden fazladan KDV ödemek istemez. Bence etkili bir çözüm olabilir.
   
  Uğur Firez ve Cansu Bağ bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

indir.jpg
Merhaba, Çalıştığım yerde zımpara işinde kullandığımız flap disklerin atık kodları ve bertaraf/geri dönüşümü ile ilgili yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim. [ATTACH][ATTACH] Ayrıca...
broşür 2.jpg
% 100 mısır koçanı granülünden üretim yapıyoruz. İlgilenen olursa 545-9431995 arayabilir. Odun talaşına kıyasla 7 kat daha emici. Kendi ağırlığının 7 katına kadar emme özelliğine sahip. İster...
20170309_115421.jpg
Arkadaşlar merhaba, tesise gelen karışık ambalaj atigini sisteme nasıl beyan etmemiz gerektiğini açıklıyor. İyi çalışmalar.