• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Denetimi Yönetmeliği

Yağmur Cengiz

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar merhabalar,

21 Kasım 2008 Cuma tarihli Çevre Denetimi Yönetmeliği hala yürürlükte mi? Çevre Kanununca Alınması Gerekli İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmelik yayınlandıktan sonra kaldırıldığına dair bir şey duydum ancak doğruluğunu bilemiyorum.

Şimdiden teşekkürler...

Sağlık kuruluşları ve hastanelerde çevre yönetim birimi kurma ve çevre görevlisi
çalıştırma kriterleri
MADDE 18- (1) Hastane ve Sağlık Kuruluşlarından;
a) Sağlık ocakları, eczaneler ve halk sağlığı laboratuarlarının bu yönetmelik kapsamında
çevre yönetim birimi kurma veya çevre görevlisi çalıştırma yükümlülüğü bulunmamaktadır.
b) 0 ila 49 arasında yatak sayısına sahip poliklinik ve hastaneler yetkilendirilmiş
firmalardan/bürolardan, işletmesindeki çevresel faaliyetlerin yürütülmesi hususunda çevre yönetimi
hizmeti almak zorundadır.
c) Yatak sayısı 50 ve daha çok olan poliklinik ve hastaneler, çevre yönetim birimlerini
kurmak ve Madde 8’de vasıfları verilen en az bir çevre görevlisi çalıştırmak zorundadır.
bu madde kaldırıldı herhalde ?

daha önceki taslakta varolan bir madde.Şu an yürürlükte değil. 20 yatak ve üzeri sağlık kuruluşlarının çevre görevlisi çalıştırma veya danışmanlık hizmeti alma zorunluluğu bulunmaktadır.

peki bu diyaliz merkezleri,saglık polikilinikleri ve medikal turu saglık kurulusları cevre denetımıne gırıyormu yada gırmesı ıcın ılla 20 yatagımı olması lazım ?

Çevre kanununca alınması gereken izin ve lisanlar hakkındaki yönetmelik
Ek 2 listesi
10.14 Hastane ve sağlık kuruluşları (yatak kapasitesi 20 ve üzeri olanlar).*

Arkadaşlar 2 yönetmelik birbiri ile kesinlikle çelişmemektedir.(izin lisans ve denetim yön. bahsediyorum)
O iptal edilen maddeler çıkan yönetmelikler neticesinde hükmünü kaybetmiş maddeler , ekleri hakkında neden farklı oldukları yazılmıştı.

Merhaba

Denetim yönetmeliği 3 çevre görevlisinen oluşan yönetim birimi derken izin lisans yönetmeliği 2 çevre görevlisi diyor.

Ayrıca il çevre müdürlüğünden bana söylenen denetim yönetmeliğindeki eklerin denetime tabii tesisler için olduğu, izin lisans yönetmeliğindeki eklerin ise izin ve/veya lisans alması gereken tesisleri belirlediği. Ancak şöyle bir durum var. Denetim yönetmeliğinin kapsamı dışında kalan bir tesis denetlenmeyecek mi? Bu çok anlamsız geldi bana. Bakanlığa sordumduğumda ise izin lisans yönetmeliğinin eklerini dikkate alın dediler.

Nil hanım yönetmeliklerin takibini bakanlıkların sayfalarından değil resmi gazeteden yapmalısın, oşekilde bir mantık siszi hataya düşüre bilir,
Sevgi ve Saygılarımla