• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre El Kitabı

çevre el kitabı derken neden bahsediyorsunuz? çevre çok geniş kapsamlı bir konu her konunun mutlaka bir el kitabı vardır biraz açarsanız daha sağlıklı olur düşüncesindeyim ve ayrıca yanılmıyorsam türkçe yayınların eklenmesi de yasak...

İşletmeye göre farklılık gösteriyor yanlış bilmiyorsam. İşletmelerin kendileri için hazırladıkları yayın ancak burada ne kadar paylaşılabilir bilmiyorum. Sonuçta özel şirket isimleri ve çevre politikasını içereceğinden çok fazla paylaşılmaz diye tahmin ediyorum. Google'da aratırsanız belki bir şeyler bulunabilir ya da tanıdığınız bir danışmanlık şirketinden isteyebilirsiniz bir örnek.

Arkadaşlar suanda şirketimize cevre yönetim sistemi ve ohsas 18001 kurmak için çalısıyorum. tek basına altından kalkılması oldukca güç bir iş ugrasanlar bilir.belli bir asamaya kadar geldim.ceyda bahsettiği örnek bi ÇYS olursa kendi firmasına göre uyarlaması daha kolay olur seklinde.bende ona katılıyorum.aksi halde aylar sürebilecek bir iş.bu yüzden varsa elinde örnek projesi olan şirket adına xxx diyerek revize edip eklerse sanırım hepimizin sorunu halledilmiş olur.bende formları oluşturmakta zorlanıyorum.otomotiv sektöründeyim.koordineli çalışma yapmak isteyen arkadaslar varsa yardım edebilirim.bana da yardımcı olmak isteyen arkadaslar olursa sevinirim.dediğim gibi örnek bir sistem herkesin sorununu çözer.geriye sadece örnek sistemi kendi firmanıza uyarlamak kalıyor.sanırım herkesin sıkıntısı da bu.saygılarımla..

tesekkür ederim,ilgilenip zahmet etmişsiniz.burada asıl istediğim genelde nadir bulunan,bu prosedürler,formlar kısmı var ya onun örneği olan varsa ve paylaşabilirse çok sevinirim saygılarımla iyi çalışmalar.

Prosedür ve formlar her tesise göre değişir. Bunları siz yazmalısınız. Prosedür ve formlarda amaç nedir. Bir işin nasıl yapılacağı tanımlanır. Örnek tehlikeli atıklarınız çıkıyor. Depolanırken nelere uyulacak, taşınırken nelere uyulacak, toplanırken nelere uyulacak bunların hepsini yazıp tehlikeli atıkların depolanması taşınması prosedürü oluşturabilirsiniz.

Formlar ne işe yarar? Prosedüre göre kayıt altına almanız gereken unsurları arşivlemek için kullanırsınız. Tehlikeli atığı kim topladı, tarih ve saati ne idi, taşınırken hangi aracı kullandı. Depoya verdiği zaman neydi vs vs. Bu örnekler çoğaltılabilir.