• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belge Kiralama...!

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bir şey sormak istiyorum. Acaba bu aldığımız Çevre Görevlisi Belgesini kiralama gibi bir yetkimiz varmı ?? Var ise nerelere kiralanabilir..

Evet değerli meslektaşlarım. uzun zaman oldu. bu konuda konuşalı tartışalı. Şimdi Belge kiralama ile ilgili düşüncelerinizi tekrar almak isterim. buyrun...

Valla efendim bu konudaki düşüncelerim sabittir. Kiralama yanlıştır. Zira daire mi kiralıyorsunuz? Diploma kiralıyorsunuz. Bir insan 4-5 senelik ömrünü, anne-baba hakkını kiralayabiliyorsa o arkadaşları da Allah'a havale ediyorum. Bu yazıyı da okuyan herkeşleri öpüyorum:)

Bir konudaki uzmanlık hizmet olarak servis edilebilir ama yetkili bir merciden alınmış bile olsa belge sadece evraktır. Çevre görevlisi için ise evrak tek başına hiç bir anlam ifade etmez bence. Alsın faaliyet sahibi çerçeveletip assın sizin yapacağınız işleri yapamadıktan (sizin adınıza elektronik imza ile beyanda bulunamadıktan) sonra...

sir Aenas. birincisi diploma değil belge kiralanıyor. İkincisi ise Bu devlet sizin , benim yada bir başkasının 4 yada 5 sene çevre mühendisliğini okuduğuna bakmayıp. Senden para alarak mesleği yapmana izin veriyor. Sence hangisi doğru ???

ercankoca birincisi çevre mühendisleri o belgeyi 300 lira falan gibi bir ücrete sınava girmeden alıyor, diğer bütün meslek grupları da sınava girerek ve dünya masraf yaparak alıyor. Sınava giren arkadaş şunu okusa gider o iş yerini çifte ile basar (bir kurşun diploması, diğerisi belge için) da biz Çevre Mühendisleri olarak hala kiralanmalı mı, kiralanmamalı mı diye tartışıyoruz.

Benim düşünceme göre ha diplomanı kiralamışsın ha bu belgeyi kiralamışsın ikisi de aynı kapıya çıkıyor.

İkincisi senin dediğin de doğru ama imamın osurduğu yerde cemaat s.çmamalı artık. Biraz isyankar cemaat olalım artık ne dersin?

Tabi buyur olalım. Şunu söylemek isterim. ben hala iş arıyorum ama. Ve Belki dikkat etmişsinizdir. son zamanlarda iş ilanlarındaki sayı azalmaya başladı. İlan verenlerinde ne aradığını nasıl kriterlerinin olduğunu hep merak etmişimdir. Kafayı sıyırmama çok az kaldı. Birgün bütün başvurduğum ilanları telefonla arıycam ve ne istedikerlini çooooookkkkk hoşşşş bir dille sorucam. ( Sosyal ve aile hayatlarıyla ilgili yaratıcı cümlelerde kullanmayı esirgemiycem. )

ben iş bulamadıktan sonra yemişim diplomamı da belgemi de. İnanın şu hayatta tek ve malesef kurtulamıyacağım pişmanlığım bu bölümü okumak olacaktır.

Burda bana kimse bu bölümü övmeye çalışmasın.
Binlerce mühendis benim gibi dışarda aylak aylak geziyorsa sadece bu bölüm için değil. tüm bölümler olmaz olsun.

Hadi şimdi hepimiz polyanna olalım. Daha erken diyelim. Birgün olur diyelim. Mutlaka bulursun diyelim. Değil mi??? Arkadaşlar masal dünyasından çıkıp gerçek dünyaya dönelim. Tama ben yada biz bekleyelim. Ama hayat beklemiyor. Geçim derdine yada zamana -- Hadi ben iş bulamadım. iş bulana kadar bana yaklaşma -- diyebilecek biri varsa eyvallah. Ama ben kendim için söylüyorum. Bu yaştan sonra ailemin eline bakmak yada onlardan harçlık almak bana koyuyor.....

Bütün hayallerim bu meslek ve Kendisini insan zanneden iş verenler yüzünden şuanlık suya düştü. İnanın bütüm hayallerim yıkıldı ya. Bunların intikamını almak için büyük yeminler ettim.

Yurtdışı için kesin bilgim olmaması sebebiyle şunu yap demek istemem ancak kendini belli bir şekilde geliştirip dışarıdan iletişim kurmayı başarabilirsen belki olabilir. Zordur belki ama olabilir.

Merhaba arkadaşlar;
Birçoğunuz yazdıklarıma kızacaksınız ama ben size başka bir görüş açısını göstermek istiyorum. Anlıyorum hepiniz belge kiralama işine karşı çıkıyorsunuz ama belgelerini kiralayanlara bir bakalım. Artık eskisi kadar komşularımızı arkadaşlarımızı düşünmez durumdayız. Alışverişlerde eskiden siftah diye bir şey vardı hala daha var ama eskisi gibi çok önemli değil bir yerden alışveriş yapınca tekrar o yerden 2.ye alışveriş yapamazdınız komşu bakkala git arkadaşım bugün siftah yapmadı denilir ona yönlendirilirmiş.

Günümüze dönelim. Geçim derdi başta olmak üzere birçok şeyden etkilendik. Büyük büyük blokların arasında dostluklarımızı arkadaşlıklarımızı kaybettik. Kaybettiklerimiz bunlarla da sınırlı değil duygularımızı da kaybettik. Bu olayları iş hayatına adapte edelim bakalım karşımıza neler çıkacak? Ben bir yerde çalışıyorum mesela 5 sene geçmiş yeter ben çok çalıştım. Ben işten ayrılayım yerime hiç çalışmamış arkadaşımı alın biraz da o para kazansın gibi bir mantık yok. Ya da ben çalışıyorum başka bir arkadaşım da işe girmiş benden sonra girdiğini ve benden çok kazandığını bir şekilde öğrendim diyelim. İkimizde aynı okuldan aynı yıl mezun olmuşuz o şanslı diye ben kaderime küsüp oturayım mı? Onun maaşına yetişebilmek için bir yol bulmalıyım yoksa mutlu olamam. İnsanlar arkalarında kalanlara bakarak ben şanslıyım kendimi kurtardım diye sevinebilirler ama bu hiçbir zaman kendinizi yetiştirmenize daha hızlı koşmanıza yardımcı olmaz ya sizi geçenler onlara baktıkça mutlu olabiliyor musunuz? Ek iş yaparsam biraz olsun maaşım ona yetişecek. Aynı anda 2 ayrı yerde olamayacağım için belgemi kiralama yolu şimdilik mantıklı geliyor çünkü o belgeye süs olsun renkli fotokopisi duvarda asılı dursun diye para vermedim bana bir getirisi olmalı. İşverenin biri benden belgemi kiralamak istediğini böyle bir durumla karşılaştığımı düşünelim. Ne yapmam gerek? Verdiği para belgemin bana getirisi. Kusura bakma ben bu parayı istemiyorum yerine fulltime çalışacak birini bul mu demeliyim? Bu para belki de benim refahım, rahatım, mutfak masrafım, arabamın taksidi, evimin kirası, kredi kartımın taksidi olamaz mı bunları yaşayan arkadaşlarımız yok mu? Artık herkes kendini ailesini düşünüyor. Biraz daha rahat koşullarda yaşamını sürdürmeye çalışıyor. işgüvenliği uzmanlığı için de eğitime katılıyorsunuz para ödüyorsunuz ve belge veriyorlar. bu belgeyle iş yapan para kazanan arkadaşlarımız yok mu? bu arkadaşlarımızdan ücretsiz eğitim vermelerini bekleyemediğimiz gibi çevre görevlisi belgesi olanların da belgesini kullanmamasını bekleyemezsiniz.

1000 TL nin altında çalışan arkadaşlara zamanında çok söyledik bu ücretlere çalışmayın diye neden çalışıyorsunuz diye sorduğumuzda aldığımız cevaplar neydi geçim derdi işte ne yapalım biz de bu paralara çalışmak istemiyoruz ama ekmek aslanın bilmem neresinde diye cevaplar alıyorduk. şimdi belge kiralama işine karşı çıkan arkadaşlar lütfen sizler de ''neden belgenizi kiralıyorsunuz diye bir soru sorun bakalım aldığınız cevap size bir yerlerden tanıdık gelecek mi? İş bulamıyorsunuz niye öfkenizi meslektaşlarınızdan çıkarmayı, belgelerini kiralıyorlar diye onlara çamur atmayı bırakın. Çevrenize bir bakın öfkenizi işverenlerden devlet büyüklerinden iktidardan ya da muhalefetten çıkarın. Açlık fakirlik sınırına bir bakın etin fiyatına bakın polyanacılık oynamayı bırakın pembe hayalleri de… kimse size buyur ekmek demez. Masalların, geçmişte yaşanmış ders alınması gereken hikayelerin içinde yaşamayı bırakmak lazım. Ders alacağımız kadar aldık zaten…

Not: çevre görevlisi belgem kirada değil…

Çiğdem hanım çok güzel bir noktaya dikkat çekmişsiniz ama şöyle bir şey de var:

Bugün çevre görevlisi belgesi isim ve şekil biçiminden bile uygunsuzken belge kiralaması diye bir durumla karşı karşıyayız. Sorunun geçim derdi olduğunu söylemişsiniz. Haklısınız geçim derdi hepimizin yakasında. Bende zamanında işsiz gezdim, mesleğimi bir süre yapamadım. Ama yapabilmek için başka işlerde çalıştım salt karnım doysun diye değil. Tabi herkes benim gibi düşünmez, buna kimseyi zorlayamam da. Belki geçindirecek bir ailesi vardır, paraya sıkışıktır olabilir. Ama bunu dışarıda kullandırtmayın yahu. Hadi biz yapıyoruz empatiyi anlayışla karşıladık ama işveren bunun empatisini yapmaz. Adam her zaman kendi cebine ne kadar fazla para koyarım, nereden kısarım diye düşünür. Bu tür ilanları da hiç üşenmeden verir. Benim geçinmek isteyen meslektaşım da ne yazık ki atlar buna. Peki arkadaşım atladın, çalışıyorsun ama gel sen de empati yap; şu seni işe alan adam kendi diplomasını kiraya verebilir mi acaba böyle bir durumda olsaydı? Ya da kendi mesleği böyle bir belgeye bağlansın böylesine boynunu eğip "peki abi" diyebilir miydi?

Zamanında ismi lazım olmayan bir yerde, ismi lazım olmayan patronumla çevre görevlisi belgesi hakkında tartışma yaşamıştım. Kendisine bu belgenin gereksizliğini anlatırken, kendisi bu belgenin başka mühendis gruplarına da koşulsuz verilmesi gerektiğini söylemişti. Ben de ona aynen "sizin mühendisliğiniz bir belgeye bağlansa ve sınav şartı sunulsa şu dediklerinizi ben de derdim üstüne bir de çalışır o belgeyi alırdım" dedim. Kendisi böyle saçma bir şeyin olamayacağını, mesleki hakkına saygısızlık olduğunu, buna herkesin ses çıkaracağını söylemiş ve beni saçma konuştuğum için mühendis olamamakla itham etmişti.

Buyrun kararınızı kendiniz verin arkadaşlar ama sonra iş öyle raddelere gelir ki vakti zamanında eczacılar gibi "diplomalarımız kiraya veriliyor, para kazanamıyoruz, meslek onuru hiç oldu" diye de ağlamayın!

Kiralamak gibi yasa disi bir yönteme gerek yok. Daha düz yoldan firmalar 3 tane cevre mühendisine 1000/1200 er lira maas verip, belgeleri ile danismanlik yetkisini aliyorlar. Örnegin elinde hazir müsteri profili olan bir x danismanlik firmasi, cevre danismanligi isine girmek icin ucuzundan yeni mezun veya issizlikten kafayi yemis cevre muhendislerini alip belgelerini kullaniyor.

Is buldugumuza mi sevinsek, belgemizle rezil oldugumuza mi üzülsek..

Belge kiralamaya karşıyım ama kiralayanlar illa ki vardır, çalışmayıp ev hanımı olmayı seçenler, serbest çalışan çevre görevlileri falan gibi. Aylık alacakları rakamsa 350 yi geçmez. Ercan kardeş işsizim diye sakın belgemi kiralayım diye yanlış bir yol seçme.