• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belge Kiralama...!

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bir şey sormak istiyorum. Acaba bu aldığımız Çevre Görevlisi Belgesini kiralama gibi bir yetkimiz varmı ?? Var ise nerelere kiralanabilir..

Evet arkadaşlar iş buldum. Beni göründe ibret alın. Bir giyim mağazasında Satış danışmanıyım. Asgari ücret alıcam...

Çevre Mühendisi geleceğin mesleğiydi değil mi ???

@ercnkoca

Arkadaşım.

Benim ilk işim anketörlüktü 500 lirayı zor görürdüm. Çalışarak bir noktaya geldim ve hala daha da ilerliyorum. Neden bu kadar karamsarsın yahu. Biraz sabır, biraz umut, çok fazla çalışmak. Eminim bir yerlere geleceksin! :)

ben arkadaşa yardım etmek istemiştim zamanında bir iş ilanı vardı ilan verilmeden tanıdık almak istemişlerdi. ben de ercan beye söylemiştim. kendisini tanımadığım halde referans olacaktım. çok çok acildi. ama kendisi görüşmek istemedi. bahaneler söyledi ben de üstüne düşmedim tabi. başka birini yerleştirdik oraya. şans insana arada gülüyor ama o anı kaçırmamak lazım. maaşı da 5000 TL ye kadar çıkıyordu primleriyle birlikte. keşke teklifimi değerlendirseydiniz. umarım şans size tekrar güler ve siz o şansı kaçırmazsınız.

@çiğdem aksoy

ercan bey için söylemiyorum ama daha önce bir kaç arkadaşa referans olmaya çalıştım. Sonuç olarak bende yeni mezun sayılırım. ama bir kaç kişi beni arayıp bize senin referans olabileceğin yeni mezun lazım dediler. kendimi övmek için söylemiyorum ama ben stajlarımda bile haziran da başlayıp eylül sonuna kadar çalıştım. iki tane sömestr tatilinde staj yaptım. bunun meyvesini şimdi topluyorum çok şükür. o referans olduğum kişilerde ya çalışacağı ili (Antalya/gazipaşa) beğenmedi ya da işi beğenmedi v.s. bir kaç tane bu tip olay başıma gelince artık hiç kimseye referans olamıyorum en azında şu anlık.

Evet arkdaşlar. çiğdem hanım bana o teklifi sundu. beni tanımamasına rağmen bana yardım etmesi gerçekten takdire şayan. kendisine o zaman teşekkür edememiştim. ama şimdi geçte olsa çok teşekkür ederim.
ama görüşmek istemedi yanlış bir sözcük bence. o dönem kendim açısından burada anlatamıyacağım özel konular olduğundan dolayı o işi kabul edemedim.
Şunuda belirtmek isterim. Benim iş beğenmeme gibi bir durumum yok.

iyi akşamlar bu konuyu yine hortlatalım bakalım çok zaman geçmiş üzerinden bir yerde çalışırken başka bir yere belgemiz kiraya verilebilir mi? yorumdan ziyade yasal bir dayanak kanun yönetmelik arıyorum fikri olan var mı acaba?

:) linki eklemişsiniz keşke maddeyi de ekleseydiniz ben o linkini eklediğiniz yönetmeliğe baktım zaten de göremedim rica etsem bahsi geçen kısımla ilgili maddeyi de ekler misiniz gözümden kaçtı herhalde bulamadım çevre görevlisi belgesinin herhangi bir yerde çalışırken başka bir yere kiraya verilmesinin hiçbir şekilde mümkün olmadığını ya da yasak olduğunu belirten maddeyi arıyorum umarım anlatabilmişimdir

Çiğdem Hanım yönetmeliğin 5. Maddesinde geçen açıklamalarda çevre görevlisi bulundurma zorunluluğundan bahsedilmiştir.Bulundurma zorunluluğunda orda çevre görevlisi olarak çalıştığınızın bildirilmesi gerekiyor.Yönetmelikte net bir şekilde kiralamaya ilişkin bir açıklama yok.Fakat farklı yerlerde aynı anda çalışamayacağınıza göre belge kiralamak pek mümkün olmuyor.

o zaman çalışmıyorsak belgemizi kiralayabiliririz sigortamız işlesin diye yok herhangi bir yerde çevre müh olarak çalışıyorsak ve belgeyi kullanmıyorsak yatırıp uyutalım belki büyür değer kazanır ee ben şimdi o belgeyi süs diye mi aldım :)

Aynen öyle çalışmayıp kiralayanlar var özellikle danışman firmalara daha çok oluyor kiralama işleri.Süs olarak bakmayın bazen bazı şeyler aniden değişebiliyor ve bir işe yaramayan şeyler bir anda kıymetleniyor :)

bu nasıl mümkün olabilir ki aylık denetim takvimi yükleniyor belgesini kiraya veren kişinin denetim programı gereği gitmesi gereken işletmeler olacak ola ki çevre denetiminde orada olmayacağı için direk cezai işlem..

Bir danışmanlık firması için yapılabilir. ancak firma alamazsınız üstünüze alsanızda gidip bakmayacağınız için yasal olmaz. diğer bir kiralama yöntemi görevlinin zorunlu olarak ayda bir yada 2 kez firmaya gitmesi zorunlu olduğu için zaten yapılamaz.

"Çevre danışmanlık firmasının nitelikleri
MADDE 9 –(1) Çevre danışmanlık firmasında en az üç çevre görevlisinin sürekli istihdam edilmesi" maddesinde ifade edilen "sürekli istihdam" tam zamanlı anlamına gelmekte midir? Danışmanlık firmaları bu 3 çevre görevlisinin hepsine firma atamak zorunda mıdır?

Eğer ki "sürekli istihdam" tam zamanlı çalışma anlamına gelmiyorsa ve danışman firma bünyesindeki her çevre görevlisine firma atamak zorunda değilse, danışman firmanın yeterlik şartlarını sağlamak amacıyla belge kiralanabilir.

belge kiralama işi baştan beri var zaten de. sorun bir yerde sigortalı çevre mühendisi olarak çalışırken başka bir yerde de çevre görevlisi belgesini sadece firmanın yeterliliğini sağlaması açısından kullanılması durumunu ve yasal olup olmadığını henüz bulamadım. bana çok mantıklı gelmiyor tabi iki ayrı yerde sigortalı görünmek mümkün olamaz ama şöyle bir gerçek de var bu durumu sigorta çıktısını aldığınızda görebiliyorsunuz yalnızca sgk dan kimse sizi aramıyor hayırdır arkadaş bir orda bir burdasın ne işler karıştırıyorsun diyen yok. sigortan da toplamda 60 gün yatıyor ama ay 30 gün olduğundan emeklilik günün için bu 60 günün sadece 30 günü kabul ediliyor aynı günlerde denk geldiği için. geriye bir tek çevre bakanlığı kalıyor. denetim merkezi olarak. onu da çözdük mü bu iş biter :)