• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belge Kiralama...!

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bir şey sormak istiyorum. Acaba bu aldığımız Çevre Görevlisi Belgesini kiralama gibi bir yetkimiz varmı ?? Var ise nerelere kiralanabilir..

MADDE 19 – (1) Firmaların yeterlik belgeleri hiçbir suretle başkasına kiralanamaz.

ama cevre görevlisi belgesi için bir fikrim yok, kiralanabileceğinide pek sanmıyorum..

@Kübra Arslan

Neden peki etik olmadığını düşünüyorsunuz ?? Çalışmadan para kazanılması açısındanmı ? Ya da usulsuz işlerde kullanılıp meslegimizin adının kirlenmesi açısındanmı ?

@hasanK

usulsuz işlerde kullanılıp mesleğimiz adının kirlenmesi açısından etik bulmuyorum. Sonuçta biz o belgeyi faaliyetleri kontrol etmek ve bir uygunsuzluk durumunda düzeltilmesini sağlamak için aldık. Ayrıca maddi açıdan da düşünürsek sadece belgenizi kullandıkları için hakettiğinizden çok daha az bir ücret alacaksınız.

Hem ayrıca eğer firma sizin çevre görevlisi belgenize ihtiyaç duyuyorsa, bunu kullanmak zorunda olduğu için istiyordur. Şayet firma böyle bir imkanı bulamazsa ya sizi yada başka bir meslektaşımızı mecbur işe almak zorunda kalacaktır. Neden daha iyi bir ücretle çalışabilecek durumunuz varken sadece belgenizin kullanılmasına izin veresiniz ki?

merhabalar;
çevre görevlisi belgesini çok güzel bir şekilde kiralayabiliyoruz ücreti de gayet iyi en azından çalışmadan o ücretleri banka hesabınızda görebilirsiniz. çünkü emin olun o belge ücretine verilen paralara ne yazık ki birçok meslektaşımız çok zor koşullarda çalıştırılıyor. belgemizi kiralamak hiç etik değil diyorsunuz da bu ücretlere mühendis çalıştırmak çok mu etik? ayrıca belgeniz karşılığında sigortanız da yatıyor. yakın çevrenizde belgenizi kiralıyorsanız arada bi imza atmaya gidersiniz bi çay içersiniz. burada önemli olan belgenizi kiraladığınız firmanın güvenilir olması gerekiyor ki başınız derde girmesin hatta baktınız hesabınızda parayı göremediniz hemen sisteme girip belgenizi firmanın sisteminden sil tuşuna basıp çekebiliyorsunuz.

ücret konusunda bukadar emin olmayın kübra hanım.. Yeni mezun bırıne verılecek maaş tahminimce max. 1000 tl belgeyı kıralamayada aşagı yukarı aynı para verılır.. Ama belgeyi kiralamak bizim sektörde bence gercekten riskli buna değermi değmezmi bilinmez..

@hasanK

Belge kiralama hakkında kesin bişey bilmiyorum fiyatları, yapılışı vs. hakkında, Ben sadece kendi düşüncelerimi söyledim tabi ki yanlış bildiğim şeyler olabilir. Ama ben belgemi kiralamak gibi bir riski almam...

herkese çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Herkes kendince doğruları söylüyor. Ve herkes de doğru:D
Etikliğin hangi anlamda olup olmaması mutlaka bir tartışma konusu olabilir ama dediğiniz gibi malesef bu zamanlarda meslektaşımın dediği gibi 1000 tl 1200tl gibi maaşlarla tecrübeli mühendisler çalıştırılıyor. Bu gidişata mutlaka bir dur demek gerekiyor. Ama buna cesaret edecek bir insan şuanlık yok. Umarım bütün meslektaşlarım hakettiği şekilde çalışırlar...

Etiklik kişiden kişiye değişen bir kavram malesef. Şöyle bir etiklik örneği vereyim. Özel sektörlerde çok az maaş ile neredeyse can çıkana kadar çalışan meslektaşlarımız var. Günde bazen belki 12 belki de çok daha fazla saat çalışıyorlar. Aldıkları maaşları sorduğumuzda 1000 bilemedin 1200 liradır. Ama örneğin belediyelerde başlangıç için çok iyi bir maaş ile özele göre çok az çalışan meslektaşlarımızda var. Sizce bunların hangisi etik ??

Burada yanlış anlaşılmak istemiyorum. Belediyedekiler yatıyor gibi bir düşünce aklınıza gelmesin. Ben sadece genel bir ifade olarak bu örneği verdim. Tabi ki istisnalar mevcut. Her yerde olduğu gibi...

Ben bu konuda Çiğdem hanıma katılmak durumundayım . Yıllarca emek verip okuyup her belgeyi eğitimi alıp tonlarca para harcayıp mühendis olup sonra da 3 kuruş alıp 24 saat çalışmak nasıl etik değilse belgeyi kiraya verip yatarak para almakta aynı şekilde ... O yüzden sorun yok bence.

Etik olup olmama bir yana herkes maddi konuda insan hayatını sürdürebilmesi ve verdiği emekler karşısında hayat standartlarının üst düzey olmasını için iyi bir ücret talep ediyor ve bunun için ise çıkış yolu aranıyor. Bu konuda etik diyende etik değil diyende haklı ama bide bu konuya mesleki açıdan bakalım elimizde bir çevre var ve kiralanan bir belge ile onun ne kadar yetkili mercilere doğru bir beyan verilecek ve koruyuculuğu bize bırakılmış olan bu çevre ne kadar korunacak. Var sayalım ki sizin bir doktara gitmeniz gerekse doktor daha çok hasta bakmak için arkadaşlarının diplomalarını da kullansa ona güvenip canını emanet edermiydin. Belgesini kiralamak isteyen arkadaşlarıda anlıyorum herkes iyi bir hayat için uğraşıyor...
Belediye de çalışan arkadaşlar daha iyi ücret alıyor olabilirki bütün mühendislerin en az onlar kadar maaş almaları gerekiyor bu konuda hem fikirim ama çalışma konusunda özeldeki arkadaş çok koşturuyor olabilir sıkıntılı olabilir ama belediyedeki arkadaşında üzerinde onbinlerce insanın hakkı var hakkını verebilirse gerçekten sorumluluk isteyen bir durum...

Belge kiralamaya karşıyım. Bu benim kişsel görüşümdür. Kiralayan arkadaşların veya bu konuda kiralamaya sıcak bakan arkadaşların söyledikleri gerçekten de doğru. Haklılar. Yalnız, bir konuyu düşünün arkadaşlar. Yeni mezun arkadaşlar nasıl iş bulacak, nasıl iş öğrenecek. Bakın belge kiralayarak bir arkadaşı mesleğinden ediyoruz. İşin kolayına kaçıyoruz. Ne için? Daha iyi yaşam için? Peki meslek etiği? Yok! Sonra maaşlar düşük, iş bulamıyoruz diye şikayet ediyoruz. Kendi kendisinin çukurunu kazıp da içine balıklama atlayan, atlatan başka meslek grubu var mı sormak isterim arkadaşlar!

HasanK' ya sonuna kadar katılıyorum. ben sırf bu yüzden iki işten başlar başlamaz çıktım. çoğunun amacı tecrübesizlikten yararlanıp belgeleri kullanmak ve kapsamı geniş mesleğimizi tatmin etmeyecek miktarlarla ayaklar altına almak. 1000 lira değil, 5000 lira bile verseler yaptığımız işin sorumluluğu büyük olduğu için buna değmez.

kira

arkadaşlar aranızda suan cevre gorevlısı olan varmı bu belgeyı kiralamak mantıklı bi iş değil örneğin bir firmada işe başladınız ve adamlar sizi cevre gorevlii yani mevzuat ve bildirim gibi konulara hakim oldugunuz ıcın ıse aldı ve bu gıbı konuların herhangı bırınde olacak bır aksaklık veya eksıklıkten dogacak tesıse verılen cezalar kı bunlar ucuz cezalar degıl dırek bu cezalarda cevre gorevlısını sorumlu tutarlarkı bu sızın oralama 20 aylık maasınız eder