• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belge Kiralama...!

Ercan Koca

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Karadeniz Holding
Değerli meslektaşlarım. Bir şey sormak istiyorum. Acaba bu aldığımız Çevre Görevlisi Belgesini kiralama gibi bir yetkimiz varmı ?? Var ise nerelere kiralanabilir..

Arkadaşlar maaşlar konusunda gerçekçi olalım. Artık her üniversitede çevre mühendisliği bölümü var ve her sene bir sürü insan mezun oluyor. Üstelik ne yazık ki ele ayağa düşmüş halde olan bir bölüm. Durum bu olunca işverenler nasılsa ben ucuza çalışacak birini bulacağım diye yüksek maaş vermiyorlar. Mühendisler açısından baksanız kimisi var zar zor okumuş ailevi durumları pek yok bir an önce işe girip para kazanmaya başlaması gerek bi durumda mecbur kabul ediyor bu durumu. Sadece yaptırımla alakalı değil yani en baştan değişmesi gereken çok fazla konu var. Ne yazık ki bu yönde bi ilerleme olacağını düşünmemekteyim.

Patron bakış açısıyla isg uzmanı ve çevre görevlisi sadece diploması ve mesleki yeterliliğiyle hiçbir şey ifade etmiyor. Zaten işverenlerin çoğu bunu ya itiraf ediyor ya da iş ilanlarına ingilizce bilen, esnek çalışma saatlerine uyumlu, insan ilişkileri kuvvetli... gibi eklemeler yaparak istihdam edeceği personelden isg ve çevre görevliliği dışında pek çok ek hizmet beklediğini ilan ediyor. Madem çevre görevlisi istihdam etmek zorundayım o zaman satış pazarlama da yapsın, sekreterlik de yapsın hatta tozları alsın, yerleri süpürsün diye düşünüyor. Bunları yapmak kimsenin eline yapışmaz, ancak birileri sırf bir işletme sahibi olmuş ve size aylık ödeme yapabiliyor diye bunlara maruz kalmak yıpratıcı. Daha önceki yorumlarımda da bahsettiğim gibi bu yalnızca bizim mesleğimizle ilgili bir durum değil. Farklı sektörlerde de durum aynı. Tamamen kişilerin bencilliklerinden kaynaklanan durumlar. Belge kiralamak meselesine gelince, tüm bu aşağılayıcı durumlara katlanmaktansa, mesleğinin dışında her türlü işe koşulmaktansa bu yolu tercih etmiş arkadaşlara bir şey söylemeyi, onları eleştirmeyi kendimde hak göremiyorum. Hele kadın arkadaşlar bu aşağılanmışlığı misliyle yaşıyorlar maalesef. Mühendislik, işverenlik, çevre görevlisi olmak, patron olmak, anne baba olmak... bunların hepsi biz İNSAN olduğumuz zaman anlamlı. İnsan olmayı öğretecek çevreye ihtiyacımız var.

Merhaba, bugün bir firma aradı beni Çevre görevlisi belgeni kullanmak istiyoruz diye. Ama ben başka bir firmada zaten çalışıyorum ve üstüne çalıştığım firmaya sgk girişim çevre mühendisi olarak. Aslında kiralamaya pek sıcak bakmıyorum ama sistemde üstüme firma vermeyeceklermiş sadece sigortamı yatıracaklarmış. Sizce sıkıntı olur mu çalıştığım firmada?