• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belgesi Almayan Meslektaşlarımın Dikkatine!!

Tuğba Coşkun

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Serbest
Arkadaşlar,
Bildiğiniz üzere yoğun uğraş ve emekler sonucu şu görevli belgesini sınavsız alma hakkına(!) sahip olduk.Ancak yeni gündeme gelecek mevzuat değişikliği ile, çevre mühendislerine çevre görevlisi sınavına girme zorunluluğu geliyor.Belgeyi almayan MESLEKTAŞlarımın bir an önce alım sürecini hızlandırmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

Cevap: Çevre Görevlisi Belgesi Almayan Meslektaşlarımın Dikkatine!!

Çıkmadık candan ümit kesilmezmiş, ben daha almadım işim gereği ihtiyaçt duymadım. Duyumlarla harket etmek doğru değil fakat taslak çıktığı zaman ortaya gereken tepkimizi gösteririz.

Duyum değil Fatihcim bende iki gün önce bakanlıkta idim taslak olarak yayımlanmak üzere büyük aksilik olmaz ise imzada ve Çevre Mühendislerine sınav zorunluluğu geitiryo belgeni alırsan bir an önce iyi olur :)

Çıksın taslak problem değil. Şimdiye kadar yaptığım işlerin bu belgeyle hiçbir ilgisi yok. Alsak iyi olur tabi. Eylem yaparız diyecektim ama bunu yapacak kimseyi bulamayız..

walla ben ilk alanlardanım para veren sınava giren :) benimde yaptığım işin ilgisi yok, tabiki eylem konusunda ben yanmışım çevre görevlisi belgenmi yaksam ne olur yakmasam ne olur :)

yakmak isteyen varsa belgesini ben verebilirim. nasılsa kullanmıyorum. o kadar para saydım bi işe yarasın dedim. bilgisayarımda masaüstü arka planda kullanıyorum :)

ne olacak bizim bu halimiz ? Bir ileri iki geri gidiyoruz.Gene başladığımız yere dönüyoruz.Yazık!

selam arkadaslar ben çok büyük bir darbe yedim bu çevre görevlisinde bankaya para dahi yatırdım ama temmuzun 4unde mobıl ımzayı almak ıcın aveaya gıttım ve avea kargomu yanlıs yere gondermıs istanbula gıdecek kargom ankaradayddıye bu zamana kadar ugrasıyorum daha, bu hafta inş.gelırde alırım bu sınav olayı benı cok korkutuyor. tum evraklar hazır bır mobıl ımza vakası yasadım umarım sınav olmadan alırım ya:S:S:S:S:(((((((aveayı şikayet bıle etmeyı dusunuyorum:((

@Fatih Özcan

yaparız Fatih,tek de olsak yaparız.eğer bakanlık şaşaırıp öyle birşey yaparsa bu sefer tüm çevre müh.leri olarak ses getirecek bir eyleme imza atılmalı.yoksa bunların sesi çıkmıyor devamlı şamaroğlanı; vur tokadı al parayı oluruz... eylemde limonlar mersinden.

Haha ha erdem kardeşim herkes yolunda, kimsenin bu konularla alakalı sıkıntıyok emin olun.ayrıca böle bi şart geldikten sonra harekete geçmenin ne anlamı var oda ne iş yapar bunun haberini ben alabaliyorsam ve aksiyon alabiliyorsam konu ile alakalı olark, KİM BU KONUDA NE YAPIYOR, ESKİ YÖNETİMİ DEİVREN VE YENİSİNİ SEÇEN İLK SEÇİMDE BU YÖNETİMİDE DEVİRİR BÖLE GİDERSE.

haklısın yasin.bu olay başa geldikten sonra değil gelmeden önce önlem alınmalıdır.eğer böyle bir çalışma varsa bunun sonunu da getireceklerdir.o yüzden daha bakan yeniyken daha tam koltuğa oturmadan bir sinyal gönderirsek eskilerin yanlışının üstüne yanlışlar yapılıyor mesajı verirsek daha başlamadan bitirebiliriz.Odamızın muhakka bir çalışması vardır daha irtibata geçmedik bilmiyoruz ama odayı oda yapacak bizlersek kimse başka yöne çekmeden odamızı alalım sessimiz yükseltelim şimdiden.
bakın bu çgb belgesi işinde gerçekten tuhaf işler var.önce sınavlı belge verdiler bize, snra sınav kalktı ve şimdi yine sınav..ilk sınavlı belge alımında çoğu çm sınavı geçemedi ve mesleğimize ortak olan parazitlerin çok işine geldi bu durum(çm de bu sınavı da geçmeliydi geçemiyorsa; onlar da alsın... denilemez her şey sınavla olacak değildir)sonra sınav kalktı nerdeyse 6000 çm birden belge aldı ve danışmanlık işlerinnde tekrar başat duruma geldi..eee bu durumda parazitlerin işleri kesildi onları ellerinden ipler kaymış oldu..ne yapılmalı..bu çm lere tekrar bir sınav getirelim...çoğalmasınlar artık..diye hesaplar yapılıyor bence ve bu durumda ahbap-çabuş ilişkisenden başka bir şey de değildir.yani bayağı bir RANTABLE MESLEK olduk gibi..

Çevre Görtevlisi belgeside aslında bi önemi yok, önemli olan işin yapılablirliği,İl Çevre ve Şehircili müdürleri denetimlerini doğru bir şekilde gerçekeleştirseler taşlar yerine oturacak çevre mühendisi olup işini iyi yapamayanlarda elensin, Mesleğimizin bir saygınlığı olsun istiyoruz, LPG ciler gibi(istisnalar kaideyi bozmaz) yılda 1200 liramı alırım işime bakarım tesşisbile uğramam mantığına doğru gidiyor, sebeişi denetimlerin ayapılmaması, sadece bizim oda olmadığı diğer mühendislik odalarından btb alan firmalar bu işi yaptığı için oda da denetimleri geröekleştiremiyo, bu nedenle ortada bi çıkmaz var.

Çocuk oyuncağına çevirdiler bu işi..

Odayla bu konuları konuştuk sınavsız belge alma hakkı bizim uğraşlarımız sonucudur dediler. doğrudur yanlıştır herneyse fakat Oda nın yaptığı şey şu Köprüye hayır Santrale hayır gibi başlıklarla eylemler yapıyorlar katılımın olmadığından şikayetçiler ama eylemlerde uzaktan gördüğüm şu ona hayır buna hayır diye bağırırken çok geçmeden belli bir siyasi görüşün savunucusu oluveriyorsunuz sloganlar değişebiliyor. Bizim Oda çatısı altında olmamızın tek sebebi meslektaş olmamız siyasi görüşlerimiz inançlarımız değil. Ortak bir konuda tüm meslektaşları ilgilendiren bir konuda -işte bu çevre görevlisi olayı gibi- bir organizasyona öncü olamıyor büründüğü siyasi kimlik yüzünden. yanlış anlaşılmasın ben burda herhangi bir siyasi kimliğin savunucusu ya da karşıtı olarak söylemiyorum bu sözleri yanlızca mesleğimizi ilgilendiren konularda tek yumruk olabilmek için öncülük edecek yer Odamız bunu başarmaları gerekiyor bütün meslektaşları sadece meslektaş olduğumuz için Oda çatısı altında toplaması gerekiyor. Birde şu var hiç bir şey yapmadan oturarak bir şeyleri eleştirmek kolay olanı, eleştiriken biz ne yapıyoruz bunuda sorgulamak gerekiyor. Alternatif sunmak gerekiyor salt eleştiri bir yere kadar.

Odanın Çatısı altında toplanmkatan yana sıkıntı yok mutala problemlerde oralardan kaynaklanıyo Çevre Mühendisleri odasına sahip çıkmıyoo bazı insanlar oralarda yıllardır, ne yaptıkları belli olmuyoomsonra mevcut borç gibi 300.000 TL Gibi ama kabahat kesinlikle odaya aktif olarak gelip bitmeyen üyelerde, sisteme entegre olun demiyoruz sistemin parçası olun diyoruz.
Sevgi ve Saygılarımla.

evet siz böyle bir bilgi alıyorsanız odanın da duyması ve harekete geçmesi gerekir...

Yakılacak belge lazımsa bende gönderebilirm başım ağrıdı onun yüzüne gün aşırı kullanım için gelip komik rakamlar teklif ediyolar '' siz gelmeyin zaten işleriniz yoğun,sadece denetimlerde olun yeter'' söz bu! Ben oraya gelmiyeceksem belgemde gelmesin mümkünse :S
Ayrıca malum belge elektronik ortamda olduğundan sayıca istenildiği kadar çoğaltılıp yakılabilir :D

Benim bildiğim ve takip ettiğim kadarıyla Çevre Görevlisi Belgesini almamız şu an ki yönetimin çabalarıyla oldu... Bu bizim için iyi bir olay-dı. Ancak,okuduğum kadarıyla yeniden kaybedeceğiz sınavsız belge alma hakkımızı... Ben bu noktada "gestrabyan" arkadaşıma katılıyorum,dediklerinde tamamen haklı ÇMO bir siyasi kuruluş değildir,olmamalıdır...Haklarımızı savunan ve Çevre Mühendislerini birleştiren bir kuruluş olmalıdır...Fakat, odaya baktığımızda geçmişten gelen borç çok fazla (250bin TL'yi aşmış durumda) bu bir çok konuda kısıtlayıcı oluyor,ayrıca özelde çalışırken ve/veya işsiz iken çevre müh. hakları konusunda forumlarda yazanlar, fikir üretenler, çözüm bulmaya çalışanlar, odaya katkısı olanlar devlet çatısı altına girdikten sonra (kapağı attıktan sonra) olumlu veya olumsuz hiçbir şekilde katkıda bulunmuyorlar...

Bana göre,eğer bugün bu taslak yasa çıkacaksa ve bu yasa ile de Çevre Görevlisi konusunda edindiğimiz bir hakkı kaybediyorsak, bunda ÇMO'nun payı olduğu kadar bakanlıkta çalışan (kritik noktalarda bulunan) Çevre Mühendislerinin de payı vardır...Sonuçta herşey(bütün yasalar,haklar...) devletten çıkıyor,eğer devlette eliniz güçlü ise istediğiniz hakkı alırsınız...

Bugün, Çevre Mühendisleri dışında birçok mühendislik dalı ve veterinerler de Çevre Görevlisi Belgesi alıp (sınavlı veya sınavsız) bizimle aynı işi yapıyorlarsa bence bu tamamen o meslek gruplarının bakanlıkta üst makamlarda bulunan meslektaşlarının sayesinde ve odalarının bakanlıkla olan ilişkileri sonucudur...

Sonuç olarak, (bence) devleti sürekli sürekli eleştirirerek, davalar açılarak bakanlarla tartışarak bir yere varılamaz...Tabi ki yanlış olana hayır denilecek ama dozajı iyi ayarlanmak şartıyla...

Bu işin dozajı yok ki. Hak varsa alınır. ÇMO nun işleyişi hakkındaki yorumlarınıza karşıyım yada tarafıyım demiyorum fakat doz olayına bir anlam veremedim :) Sonuçta hak tekme tokat küfürle istenmiyor.