• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belgesi Anket

Çevre Görevlisi Belgemi aldım .....

• Kullanılan toplam oy
    104

Tarık Can

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Cançed Çevre Danışmanlık ve Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Bu yönetmelik çıktığından beri çok tartışmalar yaptık, kimimiz sevindik, kimimiz üzüldük, kimimiz öfkelendik. Tepkimiz ne olursa olsun bir çok çevre mühendisi meslektaşım bu yönetmelikle ilgili yorumunu yaptı.

Peki Çevre Görevlisi Belgesinin bizlere faydası oldu mu? Buyurun Ankete...

Lütfen hem anketimize katılınız hemde yorumlarınızı eksik etmeyiniz...

vallahi tam böyle istediğim sorunun cevbını almalık olmuş teşekkürler =)

eee açılışı siz yapın :)

Çok sıkı bir şekilde bu yönetmeliğin her evresini takip ettim. Bu yönetmelik ile hem iş imkanları arttı hemde birlik ve beraberliğimiz pekişti.
Birçok açıdan faydası oldu yönetmeliğin. Bana gelince belgemi almadım, alırmıyım bilmiyorum belki Türkiyeye dönünce alıp koyarım kenara...

ama şıklarda bana uygun olan yok. çalışıyordum bağlı olduğum firmanın farklı bir dalını açtım =)

@yara_bandi

Şimdi oldu mu? :) 3.şık :)

Bu yönetmelik iyi hoş da iyicene suyu çıkarıldı. Önce gayet güllük gülistan, sonra sınav şartı geldi, zor bela sınav şartı kaldırıldı (tabi o sırada eğitime parayı bayılanlar da oldu), şimdi tüm TMMOB, odaları ile birlikta davada! Çevre Orman Bakanlığının kendi personeline (emekli vs dahil) ücretsiz, sınavsız çevre görevlisi belgesini vermesini saymıyorum bile..

en azından bir yönetmelik çıktı. şimdi sıra onu şekillendirmede. oda zamanla olucak inşallah

Yeni yönetmelikler iş imkanlarımızı arttırdı fakat çevre görevlisi belgesi ile az daha diğer meslek gruplardan arkadaşlarında sektörümüze girerek iş alanımızda az da olsa azalmaya yol açtığını düşünüyorum.. bu düzenleme ilk çıktığında ne kadar itiraz ettiğimizi herkes biliyor.. bu sebeble bir çok arkadaş gibi bende eğitimlere katılmadım.. itirazımı her alanda dile getirdik.. imzalar topladık.. mahkemelik olduk.. şimdilerde sınavsız ve eğitimsiz belgeyi almaya hak kazandık.. ve iadeyi itibar diyebileceğimiz duruma geldik..

Bazı çevre mühendisi arkadaşa da kızmıyor değilim.. eğitimsiz sınavsız bir şekilde bu belgeyi alabiliyorken neden bazı arkadaşlar hala daha başvuru bile yapamıyor anlamış değilim.. ya eğitim zorunlu, ardından sınav ve başarı puanı zorunlu tutulsa ozaman ne yapacaktınız?

Bu sorunun cevabı hiçte iç açıcı değil.. heryerde boş boş konuşan meslektaşlarım lütfen silkelenin ve kendinize gelin.. üniversite mezunu ve mühendis unvanı almış insanlarsanız.. ilkokul çağında değil!

Sözlerimi hiçbir arkadaşım üzerine almasın lütfen....

Saygılarımla....

doğru söylüyorsunuz. bu konu benimde dikkatimi çekti birçok meslektaş bu olaydan haberi dahi yok. meslek neden elden gidiyor diye artık hiç kızmıyorum.

Arkadaşlar. İnsanlar ÖSS'ye giriyor. Sayısalcı adam açıkta kalmamak için jeoloji, çevre gibi bölümleri seçiyor. Sınıfa giriyoruz hoca soruyor çevre mühendisliği nedir? Ses yok! Yine soruyor içinizden kaçı bu bölümü isteyerek seçti. Şanslıysak 1-2 tane görürüz :)

Bu yazdıklarımı çoğu arkadaşım beğenmeyecektir fakat benim gibi Aksaray Üniversitesine giden arkadaşlarım bunu anlayacaklardır.

Hala almadım. Bana uygun bir şık yok maalesef. Çalışıyorum çevre görevlisi belgesini alsam şuan bana faydası yok. Çevre görevlisi olarak çalışmak değil çevre mühendisi olarak çalışmak istiyorum. Kafam karışık zaten şu günlerde.. iş , hayat, ... o kadar dil döktük çabaladık...yarım da olsa bir kazanım sağladık...Şu bir hakikat iş alanımız kesinlikle genişledi. Mail kutuma hafta bir ila gelirken şimdi onlarca ilan düşüyor.Seviniyorum ama hiç birine başvurmuyorum. Garip bir haldeyim :p

Bir de şu mevzu var, kimisi çevre görevlisi nedir , yönetmelik ne der hiç ama hiç bilmiyor. Buradaki arkadaşları tenzih ederim. Neticede onlar takip ediyori,soruyor. Aam benim çevremde olanlar bir iki kişi var ki komedi gibiler :) Yine de seviyorum arkadaşlarımı :))

* Belgeyi almadım, henüz ihtiyaç duymuyorum....şeklinde ankete bir şık da ben eklemek istiyorum ;)

Belgeyi almak için başvuru yapmayan çevre mühendislerine anlam veremiyorum diye düşünen meslektaşlarımı, neden hala almadığım konusunda naçizane aydınlatmak istiyorum :rolleyes:

Halihazırda bağlı olduğum, danışmanlık konularında faaliyet göstermeyen bir firmada çevre mühendisliği yapıyorum. Çevre görevlisi belgesi almam şu durumda hiçbir şey ifade etmeyecektir. Ben hala o belgenin çevre mühendisleri adına anlamsızlığından yanayım. Yönetmeliğin başından sonuna kadarki geçirdiği tüm evreleri daha öğrenciyken takip etmekte ve kendi çapımda tepki göstermekteydim. Yönetmeliğin şu anki şeklini 'kötünün iyisi' şeklinde yorumluyorum. Böyle düşünmeme rağmen yönetmeliğin değişen bu şekli ile de pek çok yeni iş kapısı açıtığı kabul edilebilir bir gerçek.
Burası Türkiye kararlar ve gündem çok çabuk değişir. Yönetmeliğin değişmeyeceğinin de bir garantisi olduğunu düşünmüyorum. Keza TMMOB tarafından iptali için Danıştay a başurusu yapıldı bile. Umarım hakkımızda hayırlısı olur ve bu günleri arar hale gelmeyiz.

En nihayetinde belgeye karşı değilim, ihtiyaç duyduğumda ya da alayım bir kenarda dursun mantığına eriştiğimde veyahut parama kıydığımda :p alıcağım o belgeyi.......birgün alıcam ;)

28 kişiden 4 kişi belgeye karşı olduğunu söylemiş ankette. Karşı oldukları konu nedir? Hala işsiz olan arkadaşların bu rüzgarda yelkenini şişirememiş olmalarıda ilginç.

Anket o şekilde açıldığı için onu işaretledik bize en uyan şık oydu.. Karşı olma sebebine gelince çevre görevliside nedir ? Anlamadığım bir şeyi desteklemem de...

Bana göre uygun bir yol ki belgeyi alıp bu konuyla ilgili çalışıyorum. Ama önemli olan burda sizlerin karşı olmanıza sebep olan esas olgu nedir? Bana göre çevre danışmanlığının yolunu açan yalandan bir sebep.Ama sonuç olarak yolu açtımı, açmadımı? Bence açtı.....

@yara_bandi

Kesinlikle öyle çevre müh. önünü açan yalandan bir sebep. Bende buna karşıyım gereklilikleri yalandan bir sebep olarak nitelemeye başladıysak burada bir problem var bence. Bu yönetmelikler gereklilikten doğdu hükümetimizinde bunu benimseyip desteklemesi gerekiyordu. Fakat ben bunu yarım ağızla destek gibi görüyorum..

Ama karşımızdaki devlet. Önemli olan konuyla alakalı bir kapının aralanmış olması. Hiç olmamasından iyidir bana göre. En azından şimdi devlet bu konuyla ilgili bir adım attı ve bize düşen bu konuyla ilgili olarak bütünü temsil eden kararlar alıp buna şekil verebilmektir. Eğer çıkardığını saçma bulup, kenara çekilirsek, elimizdeki ufak olan şansı, doğru şansa çevirme şansımızıda kaybedicez.

Yetersiz ve hayır :)