Çevre Görevlisi Belgesi Bertaraf (Yakma) Protestosu

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#1
Tarih:13 Şubat Pazar · 14:00 - 15:00
Yer: Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı

Ey Sayın BAKANLIK .
Çevre Hususunda çevre mühendisi tam ve kesin yetkilidir.Diğer disiplinlerle ortaklaşa bilgi alışverişi yapıp çevre konusunda en doğru çözümü çevre mühendisi üretir.

Asıl işleri zaten bu olan çevre mühendislerinden bu işlerle alakası olmayan disiplinlerle ekmeğini paylaştırmaktan utanmadığınız biz çevre mühendislerinden ; çevre izin ve lisans başvuru hizmetlerini yerine getirmek için 250 lira ödeyip Çevre Görevlisi Belgesi almamızı istediniz ya.Yazık O Bakanlıktaki Çevre kavramına.

En acısı ne biliyormusunuz,Aynı iş yerindeki Jeoleji Mühendisi bir çalışan benim belgem olma...dığı ve olmayacağı için (bu şartlarda kabul edilemez olan), çevre izin ve lisans başvurusunu benim firmamda O yapacak.İşte ben açıkça derim bu tabloyu yaratan bakanıma : Mesleğim Çevre Mühendisi ,Tanımam Çevre Mühendisinden başka Çevre Görevlisi.

Bu Pazar Sayın CMO İSTANBUL ŞUBESİ Lütfen izin alıp mı yaparız ,nasıl yaparız bilmiyorum.Taksimde,Çağlayanda,bakırköyde,kadıköyde,kazlıçeşmede neresi olursa olsun farketmez.Toplanalım yakalım bu belgeyi ,küllerini de bakanlığa elden teslim edelim.

Bu gün susan yarın da konuşmasın.

Mesleğine sahip çıkacak bu çevre mühendisleri,
İşini yapamayan binlerce çevre mühendisinin ONURU için !
 

Melih Coşar

Genel Yönetici
Genel Yönetici
Kayıt
3 Temmuz 2010
Mesajlar
1.236
Beğeniler
2.278
Şehir
Çankaya/Ankara
#2
Güzel kelimeler. Güzel noktaya da değinmişsiniz. Haklısınız. Bu çevre görevlisi tanımı ve diğer mühendislere verilen haklar söz konusu olduğunda da diplomalarımızı yakmıştık. 15 kişi. Bu ülkede kaç tane çevre mühendisliği bölümü var, kaç tane mezunu var. Varın siz hesaplayın.

Bir diğer bakış açısı çevre orman bakanlığında da ÇEVRE MÜHENDİSLERİ'nin çalışıtığı gerçeğidir. Üst kademelerde görev alan insanlar var. Sizce onların elinde değil miydi bu tasarıyı geçirmek?

Sorun bence ne biliyor musunuz? Bence sorun biziz. Öss'de bana bir tane genç adam gösterin Çevre Mühendisliğini isteyerek seçen (ben hariç:)) ÖSS'de açıkta kalmayalım diye yazmadık mı? Dersane hocalarımız bizi "geleceğin mesleği" diye avutmadı mı? Birinci sınıfta geldik oturduk sıramıza hocalarımız sormadı mı neden Çevre Mühendisliği diye? 45 kişi girdik 10-15 kişi mezun olduk. Arada bırakanlar, össye yeniden hazırlananlar yatay geçile başka bölümlere geçen olmadı mı? Okulu bitirdik diplomamızı astık duvarımıza sonra koşuşturarak düz devlet memuru olmadık mı?, polisliğe başvurmadık mı? Kendi mesleğimizi de yapıyoruz diyelim. Odaya gittik kayıt olduk. Odamız acaba bugüne kadar Çevrecilik dışında mesleğin onuru için ne yaptı? 2007-08 civarlarında yanlış hatırlamıyorsam bu çevre görevlisi belgesini diğer mesleklerin alabilmesi yönünde karar çıktı. Kararın iptali 2010 Kasım ve neymiş; meslek sayısı düşürülmüş. Bu iki sene boyunca oda neredeydi?

Herşeyi geçtim işe girerken işe girebilmek için patrona asgari maaş söylemedik mi? Aynı şey LPG dolum istasyonlarında sorumlu müdürlükte söz konusu; 50tl'ye sorumlu müdür olabiliyorsun. Aldığın para bu.

Amacım eleştirmek sözlerimi isteyen de üzerine alınabilir, ben gocunmam. Gördüğüm gerçekleri söylerim. Bana göre bu iş ÇMO sıkıştırılarak çözülecek bir iş. Tabi önce düzeltmeye kendimizden başlayalım değil mi?

Her zaman söylüyorum her zaman da diyeceğim. Mesleğimiz, yaptığımız iş, kalitemiz bizi temsil eder. Biz karşımızdakine kendimizi anlatabildiğimiz kadar ve karşındakinin anladığı kadar biziz.
 

Erdem Akgül

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
23 Şubat 2009
Mesajlar
285
Beğeniler
68
Şehir
Mersin
#3
bu tür eylemlerde yine odamızı yanımıza alalım Mehmet Ali beyin dediği gibi bakanlığın önünde gerekli hak mücadelemizi verelim.
 

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#4
One Munite Kamuoyu One Munite --- Çevre Görevlisi =< Çevre Mühendisi
 

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#5
Salı (yarın) saat 19:00 da İstanbul şubede genel kurulda olacağım.iletmek istediğiniz not varsa ileteyim.
Veya buyrun gelin sizde o toplantı da yapmamız gereken eylemi tartışalım.ben bu eylem için Oda desteği şart ve şık olur derim.
Ama oda destek yanlış anşlaşılır derse, anlaşılmasından neden korkuyorsunuz diyen biri olacak.
Eğer mesleğimin onurunun mücadelisini yapmak yanlış anlaşılıyorsa,o yol doğru yol değil bence.
 

Mehmet Ali Ece

Kayıtlı Kullanıcı
CMNet Üyesi
Kayıt
18 Ağustos 2009
Mesajlar
64
Beğeniler
45
#6
Yönetim kurulu kararıyla Pazar saat 14:00 de İstanbul Şube de Tünel/Taksim bir genel üye toplantısı yapılacak.
 

Yukarı Alt