• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre görevlisi belgesi olmayan Çevre mühendisleri şu an nasıl iş bulabilir?

oğuzkağan eryücel

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
yok
Arkadaşlar merhaba, ben Çevre mühendisiyim ama çevre görevlisi belgem yok. Yapılan kanun değişikliğine göre artık o belgeye ihtiyacım da yok. Lakin yaptığım her iş başvurusu ve gittiğim her iş görüşmesinde bu belge olmadığı için reddediliyorum. Bu belge olmadan nerelerde çalışabilirim ya da ne zaman bu belge olmadan da işe alınırım. Fikir verin lütfen

Güzel soru ama hatalı yaklaşım. Kanunda öyle geçse de henüz yönetmelikler ve uygulamada bu oturtulabilmiş değil. Bu yüzden havada kalan bir durum var ve çözüm bulunana kadar da böyle olmaya devam edecek. Size tavsiyem çevre görevlisi belgesi gerektirmeyen (projelendirme, ÇED İSG vs) bir dalda çalışmanız olacaktır.

@Melih Coşar
Sevgili Melih Bey' in yazısını alıntı yaprak bende bir şeyler yazmak istedim: Şimdi arkadaşlar Kanun çıkmışsa buna direk uyulur. Tartışmaya yer yoktur. Ne diyor Kanun:
ÇEVRE KANUNU VE BAZI KANUNLARDA DEĞİŞİKLİK
YAPILMASINA DAİR KANUN Kanun No. 7153 Kabul Tarihi: 29/11/2018
MADDE 28- (12) 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan Çevre yönetim birimi/Çevre görevlisi tanımında yer alan “görevliyi” ibaresi “çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve Bakanlıkça usul ve esasları ilgili Yönetmelikle belirlenen görevliyi” şeklinde,
olup yayımı tarihinde de yürürlüğe girmiştir.
2872 : 2 nci maddesinin birinci fıkrası
Çevre yönetim birimi/Çevre görevlisi: Bu Kanun ve Kanuna göre yürürlüğe konulan düzenlemeler uyarınca denetime tâbi tesislerin faaliyetlerinin mevzuata uygunluğunu, alınan tedbirlerin etkili olarak uygulanıp uygulanmadığını değerlendiren, tesis içi yıllık denetim programları düzenleyen birim ya da çevre mühendislerini, mevcut çevre görevlilerini ve Bakanlıkça usul ve esasları ilgili Yönetmelikle belirlenen görevliyi,

"Dolayısıyla; yaptığınız her iş başvurusu ve gittiğiniz her iş görüşmesinde" bu belge olmadığı için reddedilemezsiniz. Bu maddeleri o kişilere okuyun. Haberleri olmamış olabilir. bir yerden duymadıktan sonra hergün kaç kişi Resmi Gazeteyi takip ediyorki... Kanun en üsttür. Yoruma mahal bırakmaz. Yönetmelikleri bakanlıklar sonradan gerek görürse yapabilir. Görevli işi bitmiştir artık bizim için. sakın ezdirmeyin kendinizi. Bu vesile ile bu işin gerçekleşmesinde emeği geçenlere huzurlarınızda teşekkür ederim.

@Aydın Demirel

Aydın Bey,

Gayet güzel açıklamışsınız. Ancak şuan Entegre Çevre Bilgi Sistemi üzerinden çevre görevlisi belgesi olmadan danışmanlık firmasına kişi atanabiliyor mu? Bu kişi üzerine EK-2 olarak 16 firma atanıyor. Bu yapılamadıktan sonra işveren nasıl işe alsın çalışacak kişiyi. Kanunda öyle ancak uygulamada olmadıktan sonra sorun. Danışmanlık sektöründe çalışmıyorsunuz sanırım. Burada iş Bakanlıkta. Kanun çıktı ama belge olmadan mühendis tanımlaması yapılması sağlanmalı sistemde. Sizin söyleminize göre daha Bakanlık kanuna uymuyor :rolleyes:

kesinlikle. kanun yürürlüğe girdiği gün bu dediklerinizi sistem de düzenlemeleri gerekirdi. sanırım yazılımsal sıkıntıları vardır.

Herhangi bir belgeye ihtiyaç duymadan özel sektör için su ve atıksu proje taahhüt firmalarında, kurumsal firmaların arıtma tesislerinin işletilmesinde, sürdürülebilirlik, kalite, tedarik zinciri departmanlarında, su, atıksu, gürültü, hava ve ortam ölçümü laboratuvarlarında, ÇED raporları hazırlayan firmalarda, dışarıdan çevre danışmanlık hizmeti alan firmaların atık yönetimi bölümlerinde, altyapı taahhüt firmalarında, su şartlandırma kimyasalları ve arıtma takviye edici ürünlerin satışı yapan firmalarda, çoğunlukla arıtma üzerine pompa, vb. ekipman satan firmalarda, çamur susuzlaştırma ekipmanları satan firmalarda görev alabilirsin.

@Çağatay Atay
Lboratuvar için (su,atıksu,gürültü vb) bölümlerin gerekmiyor fakat bu alanlarında her biri 4000 tl yi bulan masraf çıkıyor sadece gürültü için 600 tl diğerleri 4000 -3500 civarlarında bu sektörlerde ise belge olmadan kolay kolay işe alınmıyor zaten

@Çağatay Atay

SU - ATIKSUDAN NUMUNE ALMA BELGESİ (3000 tl)
ATIK YAĞ - ATIK ÇAMUR NUMUNE ALMA BELGESİ (3500 tl)

EMİSYON ÖLÇÜM BELGESİ (3500 tl)
EMİSYON RAPORLAMA BELGESİ (3500 tl)
GÜRÜLTÜ ÖLÇÜMÜ BELGESİ (600 - 900 arası)

17025 KALİTE YÖNETİMİ BELGESİ
İÇ TETKİK BELGESİ
..... VB YORULDUM YAZMAKTAN ..

Tabi hepsi ücretli ve çok da pahalı hepsini bir kişi almaz almak isteyen istediği alanda ilerlemek için bir kaçını alabilir ..

konuyla pek alakası yok ama bir sorum olabilir mi ? çevre görevlisi eğitimlerine katıldım sadece parayı yatırıp imzalama sürecim kaldı . şimdi bu kanun ile çevre görevlisi belgesi diye bir olay kalmayacaksa almak mantıksız yatırmalı mıyım parayı peki ? ne kadar sürer tahmini resmi gazetede yayınlanması ? bug da bekliyoruz yemin ediyorum ya.

@Mustafa.Durak
SEÇİMLER bitmeden geçmezse bayağı zaman alır gibi sizin iş bulmanız açısından belgenizi almanızda yarar var diye düşünüyorum.

@Aydın Demirel
peki eçbs üzerinden çevre görevlisi gerektirmeden yetkili olabiliyor muyuz ?
@Asude Çavdar
seçime kadar beklemek gerekiyor ozaman . teşekkür ederim

@Aydın Demirel
merhaba aydın bey bilgilenmek açısından soruyorum
Kanun yürülükteyse bundan işverenlerin bir bilgisi varmıdır acaba ?Çünkü hala Çevre Görevlisi İbaresi ile çalışacak MÜHENDİS aranıyor!