• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Çevre Görevlisi Belgesi Vize İşlemi Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Cem bey elinize sağlık 15 dak. önce bende vize işlemlerini arattım forum da siz eklemişsiniz :) benim arama nedenim geçerlilik süresinin bitiminden ne kadar önce başvuru yapmam gerekir di ama yinede süreci de öğrenmiş oldum.
dipnot: vize yenileme, belge geçerlilik sürenizin bitiş tarihinden 30 gün önce başvuruyu başlatmanız gerekmektedir.

Merhaba, ilk başvuru ücreti 30 Temmuz 2019 tarihli yönetmelik ile kaldırıldı. Şimdilik vize işlemlerinde ücret talebi çıkmakta.

@Cem Yılmaz bey yardımcı olursanız sevinirim...
''''Merhaba, ilk başvuru ücreti 30 Temmuz 2019 tarihli yönetmelik ile kaldırıldı '''' yani banka ile bir işimiz yok ,kesin bilgi değil mi... çünkü; sayfamda halkbankası, ücret, referans numarası yok...
01.10.2018 çevre görevlisi eğitimine girmiştim. çevre görevlisi belgesini çıkartmam için ne kadar sürem kaldı... 1 ay ya da 15 gün öncesinden şeklinde söylentiler vardı.

Çevre Görevlisi Belgesi Vize İşlemi Nasıl Yapılır - Resimli Anlatım

5- Geçerliliği bulunan belgenizi yanında bulunan "İŞLEM" butonuna tıklanır. demişsiniz;
***Başvuru onaylandı yazması için ne yapmalıyım onlar mı onaylıcak...

Merhaba Murat Bey,

Eskiden eğitimin geçerlilik süresi yoktu, ancak bildiğim kadarıyla Adnan Bey artık eğitim almış olanların eğitim geçerliliğini 1 yıl olarak iletmişti. Yine de teyit almak lazım. Siz ilk kez alacağınız için kesin olarak banka ile bir işiniz yok, bilgi formunu doldurmanız yeterli olacaktır. Başvuru onaylanması için öncelikle Bakanlık yetkililerinin başvurunuzu incelemesi gerekiyor. Yeterlik sisteminden düzenli olarak takip edebilirsiniz. Öncelikle "Değerlendiriliyor" yazacaktır. Sonrasında sırasıyla "Onay Süreci" ve "Onaylandı" yazacaktır. Onay Süreci, başvurunuzun uygun göründüğünü ancak henüz imzaların tamamlanmadığını bildiren ibaredir.

Son düzenleme:
@Cem Yılmaz Merhaba ben belgeyi ilk defa alacağım. EÇBS sitesinde onaylanmış başvurular kısmında belge. Bu adımdan sonra herhangi bir şey yapmam gerekiyor mu sizin hazırladığınız rehberde vize işlemi başlat butonuna tıklıyorsunuz.

@Necmettin Sargın "İlk defa" alacağım dedikten sonra "Onaylanmış başvurular" kısmında demişsiniz, nasıl oluyor? Başvurmadan onay almış olmamanız gerek :) Konuda belirttiğim üzere, ben belgesini almış ve yeniletme zamanı gelmiş arkadaşlar için anlatmıştım. Ancak sıfırdan almak da çok farklı değil. Tek sorun şu ki, benim mevcut belgem olduğu için sıfırdan almayı resim veya videolu şekilde anlatamıyorum. Takıldığınız noktaları görsel kullanarak açıklarsanız mutlaka yardımcı oluruz.

@Cem Yılmaz İşlemi başlattım yaklaşık 1 haftalık aradan sonra belge onaylanan başvurular kısmına düştü. Belgeyi ilk defa alanlar için bu adımdan sonra başka bir adım yok galiba. Siz rehberde devam ediyorsunuz o kısım yeniletmek isteyenler için yanlış anlamadıysam.

Ekli dosyalar

• eçbs.png
    eçbs.png
    39.6 KB · Görüntüleme: 123
@Necmettin Sargın Heh şimdi oturdu kafamda :) Hayırlı olsun, sizin belgeniz çıkmış. Artık 2023 yılına kadar ekstra bir iş yapmanıza gerek yok. Rehber benim gibi belgesini yeniletenler için. Olur da sistem değişmezse, 2023 yılında kullanırsınız ?

Cem bey, kullanıcı işlemleri kısmında şöyle bir şey var... geçerlilik tarihi 2020 demiş, yani çevre görevlisi belgesini alabileceğim 1 yılım daha mı var?...son bir şey, farkındayım çok meşgul ettim.
'''Yeterlik sisteminden düzenli olarak takip edebilirsiniz. ''' demişsiniz. Yeterlilik sistemini nereden takip edebilirim...Google emiceden baktım ama bir şey çıkmadı..
Teşekkür ederim...

Ekli dosyalar

• geçerlilik tarihi.PNG
    geçerlilik tarihi.PNG
    15.5 KB · Görüntüleme: 151
@murat ahmetbeyoglu Aynen dediğiniz gibi, 1 yılınız daha var almak için. Tavsiyem; işe başlayacaksanız o zaman almanız. 4 Yıl süresi olacak çünkü. Erken aldığınızda boşa sürenizden yemiş olmayın. Yeterlilik sisteminden "başvurunuzu takip edebilirsiniz" diye yazmıştım orayı :) Şu an girdiğiniz uygulamanın "Kişi Başvuru Takip" başlığı altından takibinizi yürütebiliyorsunuz. Belge başvurusu yaptığınızda "Onay Bekleyen Başvurularım" kısmına düşecek. Onaylandığında da "Onaylanan Başvurularım" kısmından belgenizi indirebileceksiniz.

Süre kısıtlaması mevcut değil. Ancak her yıl fiyatlar değişiyor. Dolayısı ile Aralık ayında aldığınız referans kodu ile Ocak ayında ödeme yaparsanız ek ödeme çıkartırlar.

Merhabalar Cem Bey,
Öncelikle detaylı ve akıcı tarifiniz için çok teşekkürler, paylaşımınız sayesinde sistemde gerçekleştirmem gereken adımları tereddüt yaşamadan ilerlettim. Yalnız araştırdığımda forumda bulamadığım ve bakanlığa telefonla ulaşamadığım için tereddütte kaldığım bir adım var. Ben zamanında çevre görevlisi eğitimi de alıp sisteme kayıt açtırmıştım. Fakat çevre mühendisi olarak çalışmadığım için bir daha siste girmemiş herhangi bir vize işlemi yapmamıştım. Şimdi iş başvurusu yapacağım ve vize işlemini yapmanın benim yararıma olacağı önerisini aldığım için işlemleri yapmaya çalışıyorum, takıldığım konu ise her ne kadar artık eğitim zorunluluğu olmasa da eğitimi aldığımız dönemde yanlış hatırlamıyorsam 4 yıl bir süre sonra vize yapmanız gerekecek demişlerdi ve ben sisteme kayıt yaparken çıkan 350 TL. vize işlem ücretini yatırdığımda vize yapmakta geciktiğim için eksik bir ödeme yapmış olacak mıyım, farklı bir işlem yapmalı mıyım emin olamadım. Bakanlığa telefonla ulaşamadım bu konuyu danışmak için. Bu konu başlığı altında sormam uyun olur diye düşündüm. @okyanus35

Merhaba,

Adımları sorunsuz atlattığınıza sevindim. Eğitim zorunluluğu kalktı bu kısım doğru, ancak ücret kısmı sadece ilk kez alanlar için kalktı. Siz vizelettirirken mecburen ücret yatıracaksınız. Gelelim ücret kısmının nasıl belirlendiğine:

-İlk belgenizi aldıktan sonra belge 4 yıl geçerliliğini korumaktadır.
-Geçerlilik süresinin dolmasına 1 ay kala (30 gün) vize işleminizin başlamış olması zorunludur. 2019 yılında vize yaptıracaksanız bu 330 TL olarak belirlenmiştir.
-Eğer 1 aylık süreyi kaçırdıysanız, bu kez %50 fazla ödemek zorunda kalmaktasınız. Yani 330 + 165= 495 TL'lik bir ödemeyle karşı karşıya kalacaksınız.

Sistemde size ödemeniz gereken miktar belirlenir ancak süreyi kaçırırsanız, bu ücret otomatik olarak "artmaz". Dolayısı ile başvurunuza eksiklik verip, aradaki farkı da yatırmanızı talep edeceklerdir.

Ben tahmin ettiğim için parayı yatırmaya çekinmiştim. Şimdi sisteme girip kontrol ettiğimde 9 ay geçti yazıyor, bu durumda her 1 ay için mi ek ödeme yapacağım yoksa sadece 495 TL'mi. Bir de hiç çevre mühendisliği yapmadım bu durum bir değişiklik yapar mı, ben eğitim sonrası kayıt açmak için 2014 yılında bir giriş yapmıştım. @okyanus35

@zbanu Hayır, 1 ayı kaçırsanız da, 1 yıl da geçmiş olsa 495 TL ödeme çıkartıyorlar. Bakanlıkta bu tür konuları en iyi Adnan Macit Bey biliyor. Çevre mühendisliği yapmamış olmanız önem arz etmiyor. Başvuru aşamasında bir sorun yaşarsanız, adnan.macit@csb.gov.tr adresine mail atabilirsiniz. Kendisi dönüş yapıyor.

@Cem Yılmaz Çok teşekkür ederim. Çok zahmet verdim size ama bakanlığın sayfasında bulamadım bu forumda bulunca da size danışmak istedim ben şimdi mail atıyorum kendisine. Tekrar tekrar çok teşekkür ederim.