• Sitemizde dosya yada bilgi temini amacıyla mail adresi paylaşımı yasaklanmıştır. Unutmayınız ki benzer problemle karşılaşan başka meslektaşlarımızda olabilir, şahsa özel bilgi alınması durumunda da forum amacından uzaklaşarak işlevselliğini yitirebilir. Mail adresi paylaşımı dolayısıyla yaptırıma uğrayabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Çevre görevlisi, çevre yönetim birimi ve çevre danişmanlik firmalari hakkinda yönetmelik

Kayıt
4 Ocak 2015
Mesajlar
162
Beğeniler
95
Şehir
Tekirdağ
#1
Merhabalar,

MADDE 5 –
(1) Çevre Kanununca Alınması Gereken İzin ve Lisanslar Hakkında Yönetmeliğin Ek-1 listesinde yer alan işletmeler; çevre yönetim birimlerini kurmak veya çevre danışmanlık firmalarından çevre yönetimi hizmeti almak zorundadır.

Maddesiyle ilgili bi sorum var;

Çevre izin lisans yönetmeliğine göre hemEK1 ve hemEk2 kapsamına giren bi fabrikayız. dolayısı ile Ek1 kapsamında değerlendiriliyoruz.

Temmuz ayına kadar bi çevre danışmanlık firması ile sözleşmemiz var fakat temmuzda sözleşme bitince ben tam zamanlı çevre görevlisi olarak başlayacağım.

Ama yukarıdaki maddeyi okuyunca, Ek1deki işletmeler ya çevre yönetim birimi kuracak yada çevre yönetim hizmeti alacak diyor. Yani 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak Ek1deki işletmelerde çalışması uygun değil sonucu mu çıkar burdan?
 
Kayıt
15 Aralık 2011
Mesajlar
166
Beğeniler
191
Şehir
Çanakkale
#4
Yani 1 adet çevre görevlisinin tam zamanlı olarak Ek1deki işletmelerde çalışması uygun değil sonucu mu çıkar burdan?
Aynen öyle. 1 çevre görevlisinin tam zamanlı çalışması ek-1 tesisleri için yeterli olmaz. Çevre yönetim birimi kurulması yada danışmanlık firmasından hizmet alınmasına devam edilmelidir.
 
Kayıt
15 Aralık 2011
Mesajlar
166
Beğeniler
191
Şehir
Çanakkale
#6
Tamamen tecrübe konusuyla alakalı olduğunu düşünüyorum. bir çevre danışmanlık firmasında en az 1 kişi 3 yıl, en az 1 kişi de 2 yıl tecrubeli olmak zorunda. diğer çevre görevlileri tecrubesiz olsalar da firma hakkındaki çözümleyemedikleri durumlarda tecrübeli olanlardan fikir alabilirler. tecrubesiz bir çevre görevlisi sürekli bile olsa tek başına olduğu için ve fikir alabileceği kimse olmadığı için firmada sıkıntı yaşar diye düşünmüş olabilirler.
 
Kayıt
4 Ocak 2015
Mesajlar
162
Beğeniler
95
Şehir
Tekirdağ
#8
Çevre izin ve lisans yönetmeliği Madde6/2'de:
Bir işletme içinde Ek-1 ve Ek-2 listesine tabi faaliyet veya tesislerin birlikte bulunması halinde söz konusu müracaat Ek-1 kapsamında değerlendirilir
diyor.
Ama çevre görevlisi...hakkında yönetmelikte; hem EK1 hem Ek2ye girenler EK1olarak değerlendirilir demiyor.

Burdan kurtaramaz mıyım acaba? :)
 
Kayıt
15 Aralık 2011
Mesajlar
166
Beğeniler
191
Şehir
Çanakkale
#10
Malesef kurtaramazsınız. Bir işletme ek-1 olarak değerlendiriliyorsa artık her işlemi ek-1 olarak yapılır. keşke tüm yönetmelikler o kadar detaylı açıklansa :)
 

jn6zo

CMNet Üyesi
Kayıt
26 Temmuz 2011
Mesajlar
275
Beğeniler
124
#11
@Tunç Bozkurt@Coşkun Demiral@hersanlioglu Tecrübe konusu ile alakalı olduğu düşüncesi evet mantıklı fakat EK1 tesisler için "3 yıl tecrübeli bir çevre mühendisini tam zamanlı istihdam etmeleri" gibi bir koşul da eklenmeli diye düşünüyorum. Eğer birden fazla tesisi varsa çevre yönetim birimi olmalı.