• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yürürlükte Çevre Görevlisi, ÇYB ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Hepinizin beklediği yönetmeliğin ufak bir güncellemesi yayımlandı. Sanırım ana yönetmelik gecikeceğinden dolayı yaşanacak çevre görevlisi mağduriyetini gidermek adına bu adım atıldı. Kısaca özetlersek:

1- Sadece diplomanız ve sistemdeki başvuru formunu doldurarak Çevre Görevlisi olabileceksiniz.
2- Çevre Yönetim Birimi kuruluşunda sistem üzerindeki başvuru formunu doldurmanız yeterli olacak.
3- Danışmanlık Firması Yeterlik Belgesi başvurusunda Ticaret Sicil Gazetesi ve başvuru formunu doldurmak yeterli olacak.
4- Başvuru bedelleri aynen devam ediyor (çevre görevlisi için eğitim ücreti kalkmış olabilir ama belge bedeli devam edecek).

İlgili sayfa:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

4 yıllık okuyan herkes değil de, yönetmeliğin 6. maddesinde belirtilen bölümlerin lisans veya lisansüstü diplomasına sahip olanlar diye anlıyorum ben. 6. maddede alabilecek bölümler belirtildiği için 11. maddede tekrar yazmamışlardır.

Hoş bu da bi nevi herkes sayılabilir gerçi.

ScreenHunter_02 Jul. 09 08.58.jpg

@Beril Çataltepe Aynen dediğin gibi tabiki , yani eski sistemdeki eğitime katılıp sınava girecek meslek grupları içinde kalkmış diye algıladım ben , yani parayı ver belgeni al Çevre Mühendisliği şartın yok diyorlar bence.

Bu fen edebiyat fakültelerinin fizik,kimya,biyoloji,biyokimya,jeoloji bölümlerinin nasıl bir lobisi varsa artık vallahi helal olsun

@Ekrem Başkan Hayır Madde 6 da bir değişiklik yok ki.
"MADDE 6 – (1) İşletmeler ile bunların çevre yönetim birimlerinde veya çevre danışmanlık firmalarında çalışacak çevre görevlilerinin aşağıdaki niteliklerden en az birini haiz olmaları zorunludur: a) En az 4 (dört) yıllık üniversitelerin çevre mühendisliği bölümünden mezun olmak veya çevre mühendisliği konularında yüksek lisans veya üzeri eğitim almış olmak ve çevre mevzuatı konusunda Bakanlıkça yapılacak/yaptırılacak eğitime katılmak. "

arkadaşlar bu revize yönetmelik ile, çevre mühendislerine eğitim şartı kaldırılmış görünüyor ama aynı zamanda diğer meslek grupları için geçerli olan sınav ve eğitim şartı da kaldırılmış oluyor!.

değişiklik yönetmeliğine göre çevre mühendislerinden talep edilen eğitim belgesi istenmiyor. aynı şekilde de diğer meslek gruplarından eğitim ve sınav belgesini de talep etmiyor yani bu herkes alabilecek anlamına gelmez mi?:S

:) Aynen öyle bence bu konuyu tekrar ele almaları lazım. Eğitim kaldırılmayıp bizleri bir yerde toplayıp birebir eğitim versinler. En azından meslektaşlarımızla iletişim kurarız, tanışma fırsatımız olur :)

:) Maalesef şu anlık evet
[automerge]1562654320[/automerge]
@OsmanOzkn Kusura bakmayın ama buna katılamıyorum. Maddi yönden çok zorlayıcı oluyor kıymetli bakanlığın bizi bir arada toplaması.
Sadece güzelce şu sistemi oturtsunlar yeter.

Tanışma fırsatı isterseniz bizim buluşmalarımız bunun için biçilmiş kaftan :)

entegre çevrede çevre görevlisi başvurusu açılıyor anlamadım hemen yapabiliyormuyuz fiyat 350 tl olarak görünüyor ama bigisi olan var mı

@Fatih Koçak o konu da haklısınız zorlayıcı olabilir ama işte bu kadar olumsuz şeylerden dolayı farklı fikirler çıkarıyoruz artık çaresizlikten yoksa haklısınız :)
Tanışma konusuna da gelince buradan takip ediyorum buluşmalarınızı inşallah bir gün fırsat bulursam eğer katılmayı ve sizlerle tanışmayı çok isterim.

Az önce vize yenileme işlemi denedim ama bir değişiklik yoktu eğitime katılım uyarısı veriyor hala. Bu kadar kısa sürede güncellenmiş olduğunu sanmam , bi bakanlığı aramanızda fayda var.

Fatih bey bende şuan siteye girdim aslında belgemde belge geçerlilik tarihi 10.09.2019 görünüyor ama sistemde son geçerlilik belge süresi 11.04 2019 olarak uyarı veriyor. En alt kısımda vize işlemlerini başlat var, şuan bu butonu kullanmak biraz erken olacak galiba eminin entegre temleri biraz zaman alır.

Sisteme kayıt olmak için mühendis olmaya gerek yok :) EÇBS sistemine giriş yapıp kayıt açın. Sonra şahıs uygulamalarındaki yeterlik uygulamasından başvuracaksınız. Ancak henüz sistem güncellenmedi. Diploma ile başvurmak için biraz daha bekleyeceksiniz.