• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Yürürlükte Çevre Görevlisi, ÇYB ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

Cem Yılmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Firma
Güneş Çevre Danışmanlık
Hepinizin beklediği yönetmeliğin ufak bir güncellemesi yayımlandı. Sanırım ana yönetmelik gecikeceğinden dolayı yaşanacak çevre görevlisi mağduriyetini gidermek adına bu adım atıldı. Kısaca özetlersek:

1- Sadece diplomanız ve sistemdeki başvuru formunu doldurarak Çevre Görevlisi olabileceksiniz.
2- Çevre Yönetim Birimi kuruluşunda sistem üzerindeki başvuru formunu doldurmanız yeterli olacak.
3- Danışmanlık Firması Yeterlik Belgesi başvurusunda Ticaret Sicil Gazetesi ve başvuru formunu doldurmak yeterli olacak.
4- Başvuru bedelleri aynen devam ediyor (çevre görevlisi için eğitim ücreti kalkmış olabilir ama belge bedeli devam edecek).

İlgili sayfa:
Gizlenen içeriği görüntülemek için Giriş Yap yada Kayıt Ol .

@ezmeyra "uzaktan eğitim aldım" diyorsunuz, "eğitim almadığım için başvuru yapamıyorum" diyorsunuz. Hangisi doğru ? Ona göre yönlendirelim. Uzaktan eğitim aldıysanız, sertifikanızı indirip EÇBS - Şahıs Uygulamaları - Yeterlik Uygulaması kısmından Kişi Başvuru İşlemleri sayfasından yükleyeceksiniz. Maalesef sürenizi geçirdiğiniz için %50 cezalı ödemeniz gerekecek.

@Cem Yılmaz benim geçen yıl aralık ayında belge süresü bitti. geçen yıl temmuzdaki eğitime katıldım sertifikayı aldım fakat iş olmadığı için belge başvusuru yapmadım. o eğitime sadece katılmış oldum yani :) şimdi sistemden bakınca geçen ay bi eğitim daha açılmış. katılmadığım eğitim o. ama geçen hafta çevre mühendislerine eğitim zorunluluğu kaldırılmış , biraz önce sistemden şahış başvurusu taslağı oluşturdum eğitim başvurusu bulunmadığı için başvuru yapamazsınız diye uyarı yer alıyor . dekontu yatırıp bakanlığı mı aramam lazım ?

@ezmeyra Geçen ay eğitim açılmadı diye biliyorum, bir yanlışınız olmasın? Siz sıfırdan başvuru yapmaya çalıştınız sanırım, "Vize Süreci Başlat" seçeneğinden başlatmanız gerekiyordu. Eğer böyle yaptığınız hâlde devam edemiyorsanız, direkt olarak Adnan Bey'i arayın ya da mail atın. Kendisi yardımcı olabilir. Dekontu yatırmanızın bir anlamı yok, dekont için referans numarası gerekecek. O referans numarası olmadan para yatırmanıza izin verilmiyor, referans numarası da ancak başarılı bir başvuru gerçekleştirirseniz karşınıza çıkacaktır.

@Cem Yılmaz referans no çıkıyor kırmızı kutu içinde. vize süreci başlat diye bi buton göremedim sadece ''vize süresi biten başvurularım'' kısmı var. taslak oluşturabildim sadece, eğitim uyarısı neden hala var onu anlayamadım

@ezmeyra Bende böyle görünüyor ama, süre geçtiği için vize başlatmanıza izin vermiyor olabilir. En garantisi Adnan Bey'e sormak. Bakarsınız sistem yenilenir, eğitim ibaresi kalkarsa sadece para yatırmanızı isterler.

23309

@Cem Yılmaz Cem Yılmaz üstadım yanlışım varsa düzelt ama eğitim aldıktan sonra belli bir zaman geçince başvuru yapılmaz ise alınan eğitimde geçersiz sayılıyor. Hatta bir arkadaşımın başına bu olay gelmişti.

Fatih bey eğitime daha önce katıldıysanız sadece ücret yatırma ve belge yükleme işlemleriniz kalmıştır. Yönetmeliğin yayımlanma sürecinden dolayı ocak ayından bu yana eğitim açılmıyor. Yönetmelikte yeni yayımlandı ve daha güncellenmesi bekleniyor. Başvuru sayfası da güncellenmemiş durumda o yüzden yeni başvuru yapacak olan meslektaşlarım için biraz daha beklemelerini öneririm.

Son düzenleme:
4'e düşecek diye beklerken tekrar 5 olmuş. Can sıkıcı olacak. Bu arada sadece yeni belge alacaklarda ve şu an vizelettireceklerde isteniyor. Daha yeni yönetmelik çıkmadı bakalım.

Arkadaşlar bu duyuru dediği gibi 2014te yapılan değişiklikle ilgili bir dava . Ancak dediğiniz gibi tekrar Danıştaya dava açılmasın diye yeni yönetmelikte 5 kişi olma şartı gelecek gibi görünüyor.

cem bey sistem güncellendimi acaba yeni mezunum çok bilgim yok çevre görevlisi alacağımda.

@haticee5 Merhaba Hatice Hanım,

Benim mevcutta belgem olduğu için yeni belge alımlarında hâlâ böyle midir emin değilim. Ancak "Vize" işlemi yaptırmak istersem, eğitime katılmadığımın uyarısı çıkıyor. Dolayısı ile sistem hâlâ güncellenmemiş.

Taslak.jpg

bu yönetmeliğin çıkması için dolması gereken bir süre var mı ? 1 ayı bitti hala çıkmadı acaba bayramı geçer mi? mağduruzz :(

bu yönetmeliğe göre tat tesislerinde çevre görevlisi değil de artık çevre mühendisi olarak mı çalışacağız, bu yorumu yapanlar oldu , bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Resmi Gazetede yayımını sizin olduğu gibi ben de bekliyorum. Bakanlığı arayan arkadaşlara 10-15 gün içinde çıkabileceği söylenmiş. Ben şimdi bayram önü çıkar derim yayınlanmaz mahçup olurum. erken yayınlanırsa ne ala. Bize beklemek düşüyor maalesef