• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkinlik Çevre görevlisi değil çevre mühendisi olduğumuzu göstermek için 18 mayista çeşme'de olacağiz..

Değerli Üyemiz;
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Eğitim Ticareti yaparak gerçekleştirdiği “Çevre Görevlisi” eğitimini bu defa ilk defa belge alacak çevre mühendislerine yönelik olarak İzmir Çeşme’de gerçekleştiriyor.
Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak 18 Mayıs Pazartesi Saat 11.00 de Çeşme Sheraton Otel önünde olacağız. ...
“ Çevre Görevlisi Değil Çevre Mühendisi” olduğumuzu bir kez daha haykırmak için, ticari rant aracı olan eğitimlere karşı olduğumuzu, Çevre Mühendislerinin eğitim belgesinin Lisans Diploması olduğunu, mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtecek ve bir basın açıklaması gerçekleştireceğiz.
Eğitime katılan meslektaşlarımızı da salonları terk ederek basın açıklamamıza katılmaya, bizlerle birlikte olmaya, kararlılığımızı göstermeye davet ediyoruz..
Mücadele Meslek mücadelemizdir. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına, diplomamızın bir belgeye indirilmesine izin vermeyecek,. Çevre Görevlisi Değil Çevre Mühendisi olana dek mücadelemize devam edeceğiz…
Bize Katılın..
Saygılarımızla..
Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Ekli dosyalar

• çevre görevlisi değil çevre mühendisi.jpg
    çevre görevlisi değil çevre mühendisi.jpg
    22.1 KB · Görüntüleme: 31
İnşallah katilim çok olur ve yanki bulur ve bu saçmaliga bi son verilir... Orda olmayi cok isterdim ama maalesef olamayacam :(

Yarın bende katılamayacam bu güzel ve onurlu gösteriye :(

İnşallah istenen gelişme sağlanır. Ancak biliyorsunuz ki çevre kanununa bu ibare konduğundan beri ben şahsi olarak itirazlarımı yaptım.Ayrıca odamızın şube ve temsilcilikleri olarak itirazlarını yaptılar fakat görüyoruz ki bakanlık bu konuda geri adım atmıyor.Çünkü bakanlıkla yapılan her toplantıda, bildiğim kadarıyla ADAY eğitimlerinde gerekenleri söylediklerini duydum hem de martta yapılan vize eğitiminde bizler gerekenleri söyledik bakalım şimdi top ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI'nda

Boşuna uğraşmayın madem karşı çıkıyonuz yatırmasın kimse para gitmesin kimse. Eğitime giden herkesin yüzü gülüyır tatil var diye. Kime ne anlatıyonuz

Değerli Meslektaşımız,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleriyle hayatımıza giren “Çevre Görevlisi” kavramı, dört yıllık lisans eğitimi sonucu hak kazandığımız Çevre Mühendisliği meslek alanını, birkaç günlük bir eğitim ve sınavla farklı meslek gruplarına açmıştır.

Başlı başına bir meslek alanı gaspı oluşturan bu durumla da yetinilmemekte; Çevre Mühendisi ünvanına hak kazanmış meslektaşlarımızın kendi uzmanlık alanlarında “Çevre Görevlisi” olarak çalışabilmesi için ayrı bir eğitim zorunluluğu getirilerek, dört yıllık mesleki eğitimimiz yok sayılmaktadır.

Üstelik, bu hak gaspları sonucu meslektaşlarımızın katılmak zorunda bırakıldığı bu eğitimler bir “RANT” aracına da dönüştürülmekte; mesleğini yapabilmek ve geçimini sağlayabilmek için bu duruma katlanan meslektaşlarımızın cebinden büyük miktarda haksız kazanç sağlanmaktadır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak, meslek alanımıza yapılan bu saldırı ve tecavüzü, eğitim ücreti adı altında alınan haracı kesinlikle kabul etmiyoruz.

Mücadelemiz, meslek alanımızla ilgili tüm hak ihlalleri ortadan kaldırılana ve mesleki yetkilerimiz eksiksiz olarak (Çevre Görevlisi değil) “Çevre Mühendisleri”ne iade edilene kadar sürecektir.

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi olarak, 18-21 Mayıs 2015 tarihlerinde Çeşme’de gerçekleştirilecek olan Çevre Görevlisi Eğitimi sırasında, haklı mücadelemizi tekrar haykırmak için, 18 Mayıs Pazartesi günü Saat 11.00’de Çeşme Sheraton Otel önünde olacağız.
Bu eğitime katılmak zorunda bırakılan tüm meslektaşlarımızı, mesleklerine sahip çıkmaya, belirtilen saatte salonları ve otelleri yarım saatliğine terk ederek basın açıklamamıza katılmaya ve kararlılığımızı göstermeye davet ediyoruz.

Mücadele Meslek mücadelemizdir. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına, diplomamızın bir belgeye indirilmesine izin vermeyecek, Çevre Görevlisi Değil Çevre Mühendisi olana dek mücadelemize devam edeceğiz…

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

Ekli dosyalar

• Çevre Mühendisleri Broşür.jpg
    Çevre Mühendisleri Broşür.jpg
    2.3 MB · Görüntüleme: 14
@Coşkun Demiral
Merhaba, bu eğitimi sadece bize vermiyorlar kimya vs diğer bölüm mezunları da " çevre görevlisi" olduğu için Dediğiniz mümkün değil. Olması gerektiği gibi sadece bize ait olsa kimse Katılmaz. Tatil diyorsunuz : İzmir'de evim var ama "eğitime" Katılmak için zaten otelin günlük fiyatını veriyorsunuz. Ve tatil diye kimse işsiz hali ile veya danışmanlık firmasında Kazandığı bir aylık Ücret bile yetmez iken gelmez buraya.. Tatile giderken ben erken rezervasyon ile uçak ve otele çok daha ucuza gelirdim biraz mantıklı bakmak Lazım. Tatil deme sebebimiz burda bizim işimiz yok. Sabah çevre bizim için önemli dendi "eğitimde". Bunu ilkokula giden çocuklar da söylüyor evet öğreniyoruz :) tatil çünkü bizden tatilden fazla para alıyorlar ve bize öğrettiklerini sandıkları şeyleri okulda ve odada ve dökümanlarda öğrenebilecek kapasitedeyiz "bilmesek" bile.. Tatil çünkü burada EĞİTİM YOK. Bizler çevre mühendisiyiz. 4 sene + stajlar eğitimleri aldık biz. Tatile geldik evet. Eğitim yok burada.

@Meltem Kekeç
Evet yaptı Çalışmalara devam edecekler..

Yaa arkadaşlar bakanlık olarak bir acayipsiniz, oda olarak ayrı bir acayipsiniz. Kim ne yapıyor söyleyin bana hepiniz para ile iş yapıyorsunuz sömürdünüz bizleri yaaa

Arkadaşlar kusura bakmayın ama başvuru olmazsa bunlarda kursu açmazlar. O yüzden önce çevre mühendisleri gereken bilince sahip olmaları gerekiyor.

Çevre mühendisleri dışında bu belgeyi 1500 TL vererek almayı isteyen olacağını çok sanmıyorum.

BASINA VE KAMUOYUNA
ÇEVRE GÖREVLİSİ DEĞİL ÇEVRE MÜHENDİSİYİZ!
EĞİTİM TİCARETİNE BOYUN EĞMEYECEĞİZ!
https://www.cevremuhendisleri.net/file:///C:/Users/Melih/AppData/Local/Temp/OICE_C0E6A38E-441A-47E4-8B70-B78F79C1F325.0/msohtmlclip1/01/clip_image001.gif
https://www.cevremuhendisleri.net/file:///C:/Users/Melih/AppData/Local/Temp/OICE_C0E6A38E-441A-47E4-8B70-B78F79C1F325.0/msohtmlclip1/01/clip_image002.gif
[TBODY] [/TBODY]

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mevzuat değişiklikleriyle hayatımıza giren “Çevre Görevlisi” kavramı, dört yıllık lisans eğitimi sonucu hak kazandığımız Çevre Mühendisliği meslek alanını, birkaç günlük bir eğitim ve sınavla farklı meslek gruplarına açmıştır.
Başlı başına bir meslek alanı gaspı oluşturan bu durumla da yetinilmemekte; Çevre Mühendisi ünvanına hak kazanmış meslektaşlarımızın kendi uzmanlık alanlarında “Çevre Görevlisi” olarak çalışabilmesi için ayrı bir eğitim zorunluluğu getirilerek, dört yıllık mesleki eğitimimiz yok sayılmaktadır.
Üstelik, bu hak gaspları sonucu meslektaşlarımızın katılmak zorunda bırakıldığı bu eğitimler bir “RANT” aracına da dönüştürülmekte; mesleğini yapabilmek ve geçimini sağlayabilmek için bu duruma katlanan meslektaşlarımızın cebinden büyük miktarda haksız kazanç sağlanmaktadır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 2009 yılından beri farklı versiyonlarını yürüttüğü Mevzuat değişiklikleri süreci ile; meslek alanımızın, 4 yıllık çevre mühendisliği eğitimimiz ve diplomamızın 3-5 günlük bir eğitim ile diğer meslek gruplarına “çevre görevlisi” adı altında verilen belge ile itibarsızlaştırıldığı “Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik” hükümleri kapsamında ticari bir rant haline gelen eğitimler gerçekleştiriyor.
2014 Yılı içerisinde Çevre Görevlisi Eğitimleri düzenlenmiş; 4 yıllık çevre mühendisliği eğitimini başarı ile tamamlayan meslektaşlarımız diğer meslek grupları ile birlikte eğitime ve tabii tutularak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Türkiye Çevre Koruma Vakfı ( TÜÇEV) üzerinden yürüttüğü bir ticari ranta zorunlu tutulmuş, eğitim ve belge ücreti olarak ödenen yüksek rakamlarla karşı karşıya bırakılmışlardır.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gözünü Çevre Görevlisi Belgesi sahiplerine çevirmiş ve “Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları Hakkında Yönetmelik” kapsamında bulunan “Eğitim” başlıklı 17. maddesine göre” Bakanlık, belge sahibi çevre görevlilerine yılda en az bir kez eğitim verir veya verdirir. Çevre Görevlileri vize dönemi içinde en az bir kere bu eğitime katılmak zorundadır. “ hükümleri kapsamında Mart Ayında Antalya’da gerçekleştirdiği eğitimde yüzlerce çevre görevlisi belgesine sahip kişiye; Belge sürelerinin dolmasına 1 yıl gibi süreler olmasına karşın katılma zorunluluğu getirmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye Çevre Koruma Vakfı ( TÜÇEV) üzerinden yürüttüğü ve meslektaşlarımızın mesleklerini yerine getirebilmek için 900 TL Eğitim ücreti ödemek zorunda bırakılmaları bir yana; belge süreleri devam etmesine karşın bir e- mail yolu ile eğitimden birkaç gün önce eğitime katılmak zorunda oldukları belirtilerek; bir zorlama içerisine sokulmuşlardır.
Mart ayında Antalya’da yapılan eğitimde; 400 kişilik salonlarda, Bakanlık Yetkilileri tarafından 10 dakikalık sunumlar ile gerçekleştirilen eğitimde yaşanan manzaralar amacın eğitim olmadığını bir kez daha ispatlamıştır.
Tüm itirazlarımıza rağmen Çevre Görevlisi Eğitimi konusundaki ısrarını sürdürmekte olan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kez de yeni belge alacaklar için Çeşme’de üç farklı otelde 900 kişilik kontenjan açarak eğitim düzenlemiştir. Eğitim tarihinden kısa bir süre önce yapılan duyuruda günlük eğitim bedelinin 50 TL, Otel konaklama ücretinin günlük 290 TL ve konaklamalı paket bedelinin 1160 TL olduğu belirtilmektedir. Bu sefer “Vakıf” aracılığı ile değil de “Organizasyon Firması” aracılığı ile gerçekleştirilen eğitimde; Yalnızca eğitime katılarak belge almak isteyen meslektaşlarımıza organizasyon firması tarafından konaklamanın zorunlu olduğu belirtilmiştir. İzmir’de, Çeşme’de oturan meslektaşlarımız bile yüksek ücretler ödeyerek otellerde konaklama zorunda bırakılmışlardır. Asgari ücretin 949,07 TL olduğu ülkemizde asgari ücretin çok da üzerinde olmayan ücretlerle çalışan veya iş bulması için çevre görevlisi belgesi almak durumunda kalan çevre mühendislerine fahiş bedellerle eğitime katılmak zorunda bırakılmıştır. 2014 Yılı içerisinde yapılan Eğitimlerin tamamında farklı ücretlendirme uygulanması bu ticaretin de bir göstergesidir.
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak, meslek alanımıza yapılan bu saldırı ve tecavüzü, eğitim ücreti adı altında alınan haracı kesinlikle kabul etmiyoruz.Mücadelemiz, meslek alanımızla ilgili tüm hak ihlalleri ortadan kaldırılana ve mesleki yetkilerimiz eksiksiz olarak (Çevre Görevlisi değil) “Çevre Mühendisleri”ne iade edilene kadar sürecektir.
Ülkemizin doğal varlıklarının ve çevre yönetiminin koruyucusu yönlendiricisi olması gereken Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Ülkemizin Çevre Yönetimindeki en önemli problemlerin kaynağı olduğunu; Çevrenin ekonomik kalkınma adı altında ranta kurban edildiği günümüzde Çevre Mühendisliğinin de bu rant sisteminin bir parçası olarak kullanılmasının yarattığı meslek gaspına; farklı disiplinlere 3-5 günlük eğitimlerle verilen belgeler sonucu ortaya çıkan çevresel risklere karşı mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha tekrarlıyoruz.
Bilinmesini isteriz ki; İlgili mevzuat gereği; bugün Çeşme’de başlayan ve Meslektaşlarımızın yüksek katılım ücretleri karşılığı katılım sağlamak zorunda bırakıldığı; “Çevre Görevlisi Eğitimi” adı altında yapılan uygulama meslektaşlarımız için bir buluşma olmaktan öte bir anlam taşımamaktadır. “Çevre Mevzuatı Eğitimi” organizasyonu kapsamında Bakanlık Yetkililerinin de; Meslek alanları doğrultusunda yürütülen mevzuatlara da hakim olarak çalışmalarını gerçekleştiren Çevre Mühendislerinin deneyimlerini ve görüşlerini paylaşma fırsatını iyi değerlendirmeleri gerektiğini ifade ediyoruz.
Mesleki var oluşumuzun ana gerekçesi olan doğal varlıklarımızın, ülkemizin kaynaklarının; çevre yönetim sürecinin kamu ve toplum yararı doğrultusunda korunması ve yönetilmesi süreçlerinde; Çevre Görevlisi Kavramının tüm mevzuatlarda Çevre Mühendisi olarak düzenlenerek, yapılan yanlıştan geri dönülene kadar mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.
Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur..
TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi

@Atlasing.

Başvuru olmazsa diyorsunuz ama atladığınız bir gerçek var o da bir çok firmanın ÇEVRE GÖREVLİSİ BELGESİne (!) sahip mühendis araması.Ortada ÇEVRE GÖREVLİSİ (!) gerçeği maalesef ki var. Bin bir emek verip okuyan bizler işsiz kalmamak adına mecburiyetten bu eğitimlere katılarak bu belgeleri almak zorunda kaldık.İş bulma sıkıntısı zaten had safada üstüne birde boykot edip belgeyi almamaya kalkmak iş bulmayı imkansız hale getirir.

Sadece çevre mühendisleri alıyor olsa belki tepkimizi koyabilirdik ancak fen edebiyattan bölüm mezunları vb. kendi sektöründe iş imkanı çok olmayan kişiler için bir nevi kurtuluş olarak gözüktüğünden illa ki alanlar olacaktır. umarım ileride bu saçmalık tamamen iptal olur hali hazırda belgesi bulunanlar da vize sürelerinin sonuna kadar işlerine devam edip sonra kendi sektörlerine dönmek zorunda bırakılırlar.